Крадії пін-кодів. Як шахраї добираються до грошей на картках

Полювання за пін-кодами від кредиток. Такий вид злочинів в Україні набирає все більшої популярності.
   Святослав Драбчук   6349  

Щоб вивідати секретну інформацію, а пізніше вкрасти ваші гроші злочинці вдаються, до найрізноманітніших методів. Як вберегти свої банківські карки та гроші на них від хитрих шахраїв дізнавались журналісти FM Галичина.

В одну ніч з банківської картки львів’янки Уляни Вербицької зникло майже десять тисяч гривень. Дівчина розповідає, що незадовго до крадіжки знімала гроші в одному з банкоматів у центральній частині міста. Каже, за спиною ніхто не стояв, та й шахрайських примочок на панелі банкомату теж не помітила.

«Мої гроші вночі просто зняли у Нововолинську (Волинська обл. – ред), як я дізналась пізніше від працівників банку, знімали їх нібито з моєї картки. Та картку в мене ніхто не викрадав, вона в ту ніч була в моєму гаманці», – розповідає Уляна Вербицька.

Натомість у державному Приватбанку, банкоматів якого у Львові є чи не найбільше,  “Львівській газеті” розповіли, що тепер, щоб зняти гроші з картки, злодіям не обов’язково викрадати у вас кредитку.

«Зловмисники встановлюють на банкомати спеціальні накладки на клавіатуру, які зчитують дані картки, та міні-камеру, яка знімає процес введення пін-коду. У подальшому шахраї виготовляють копії карток і, знаючи ПІН-коди, знімають кошти. Зазвичай це відбувається вночі, щоб власник картки не зміг швидко зреагувати на списання», – керівник прес-офісу ПриватБанку на Львівщині Докія Кузьменко.

Такі пристрої на банкомати шахраї встановлюють лише на кілька годин, адже усі банкомати в місті декілька разів на день оглядає спеціальна служба банків. Проте у Приватбанку перед зняттям коштів все одно рекомендують уважного оглянути банкомат.

Серед найпопулярніших схем, які використовують шахраї, попереджають у банку, також є і такі:

Людина отримує СМС-повідомлення про виграш автомобіля, при цьому, якщо вона телефонує за вказаним номером, ії переконують зробити переказ певної суму в якості, як кажуть шахраї податків. Звичайно, що це – неправда, жодного виграшу людина не отримує.

Ще одна шахрайська схема, яку часто застосовують злочинці, – це коли людині приходить СМС-повідомлення про блокування картки із вимогою передзвонити. Якщо людина телефонує за вказаним номером, то у неї виманюють конфіденційні дані нібито для розблокування.

Наступна схема пов’язана з розміщенням оголошення про продаж товару на інтернет-майданчиках. З продавцем зв’язується зацікавлена особа, отримує номер картки для переказу оплати. Пізніше на телефон продавця надходить фальшива СМС про поповнення картки і покупець вимагає свій товар на підставі СМС. Щоб не потрапити на гачок злодіїв, потрібно обов’язково перевіряти баланс рахунка.

Або, наприклад, інша схема шахрайства – після досягнення згоди про оплату до продавця телефонують нібито з банку, уточнюють, чи він чекає оплату в такій-то сумі й повідомляють, що переказ іде з рахунка юридичної особи, а це заборонено, тому картка заблокована, і щоб ії розблокувати, треба звірити дані. Тоді шахраї випитують  ПІН-код, термін дії кредитної картки, СVV-код, дівоче прізвище матері, інакше, мовляв, доведеться їхати у Київ чи Дніпро.

Тому в банку кажуть: треба чітко пам’ятати, що все, що вас випитують про вашу кредитну картку, окрім її номера, – це спроба шахрайства. Крім цього, власникам карток варто, знімаючи кошти з банкомату чи через ПОС-термінал у магазині, вводити ПІН-код тільки самостійно – не просити сторонніх людей про допомогу  й так, щоб оточуючі не побачили комбінацію цифр. Не треба також  промовляти ПІН-код  вголос, і в жодному випадку не треба фіксувати ПІН-код на самій картці.

У кіберполіції Львова кажуть, що за вісім місяців лише на території Львівщини таких злочинів було скоєно майже чотири сотні, менш ніж половину правоохоронцям вдалося розкрити.

«Такі злочини в Україні стають дедалі популярнішими, адже з розвитком технологій шахраї придумують нові і нові методи виманювання коштів. Про те злочин вважається завершеним лише тоді, коли відбулося зняття грошей. Тобто, якщо ви проживаєте у Львові або Львівській області, а ваші гроші знімають в іншій області, то матеріали відправляють за місцем скоєння злочину», – розповідає виконувач начальника відділу протидії кіберзлочинам у Львівській області Ілля Тогаєв.

Щоб вберегти свої кошти на картці, правоохоронці також радять дотримуватися основних правил фінансової безпеки – не розголошувати конфіденційні дані про свою картку. Уважно оглядати банкомат перед зніманням коштів. Але якщо ви все-таки передали зловмиснику конфіденційну інформацію або ж вам прийшла СМС, що ваші кошти знімають без вас, необхідно максимально швидко зателефонувати на номер клієнтської підтримки банку та заблокувати картку, а також написати заяву у службу безпеки банку та звернутись із заявою у поліцію.