Як головний прикордонник країни за кошти платників податків до Львова літав

17 червня у львівському аеропорту приземлився патрульний літак Державної прикордонної служби України. На його борту був тодішній Голова ДПСУ, а нині – радник президента Віктор Назаренко. Попри те, що до Львова він прилетів на службовому літаку й зустріли його товариші по службі, візит мав далеко не службовий характер.
   Єлизавета Чип   7575  

gazeta.lviv.ua

Державна прикордонна служба контролює українські рубежі з повітря силами двох окремих авіаційних ескадрилей: одеською (військова частина № 9997) й харківською (військова частина № 1467). Одеська ескадрилья відповідає за ділянки Західного, Південного, Азово-Чорноморського регіональних управлінь та акваторії Азовського моря. Базуються її крилаті охоронці в Одесі та Ужгороді. Харківська ж ескадрилья контролює східні та північні кордони й базується в міжнародних аеропортах «Харків» (м. Харків) і «Київ» (м. Київ, Жуляни). Уся прикордонна авіація – це 3 пасажирські «Антонови», 6 десантно-транспортних гвинтокрилів і 9 новеньких патрульних Diamond-ів (4 одиниці DA42М-NG та 5 DA40-TDI).

Фото: dpsu.gov.ua

Три патрульні чотиримісні літаки Держприкордонслужба купила в австрійської Diamond Aircraft Industries у грудні 2010 (щоправда, один із них розбився на Закарпатті у липні 2012), ще 7 придбала наприкінці 2015 року.

 

Проте австрійські Diamond-и активно використовують не лише для патрулювання й розвідки, а й як VIP-таксі для прикордонного керівництва. Наприклад, Diamond DA42М-NG, бортовий номер «25 блакитний», здебільшого транспортує «високий» особовий склад служби. Та немає нічого осудливого в тому, що очільники відомства у відомчих справах користуються відомчими літаками, які купує, ремонтує та заправляє держава. Але якщо ті самі очільники користуються тими самим літаками у своїх приватних справах – це корупція. А спокуса чимала: на військові борти (прикордонної служби в тому числі) не встановлюють маячки та іншу апаратуру стеження, яка дозволяє відслідковувати їх у повітряному просторі, наприклад, через карту FlightAware або Flightradar24. Крім того, у військових літаків немає повноцінного бортового номера, замість нього – номер рейсу, за яким вони летять. Тож вичислити такий літак та його маршрут майже нереально. Майже…

17 червня цього року Diamond Державної прикордонної служби виконав польоти за маршрутом Київ (Жуляни) – Львів – Київ (Жуляни), і Украерорух це підтвердив.

screenshot відповіді на запит

Пасажиром літака був тодішній голова прикордонної служби Віктор Назаренко. Справа, яка змусила його за кошт платників податків провести 4 години у небі, поважна, кругла й, здається, приватна.

О 9:12 у старому терміналі львівського аеропорту Віктора Назаренка зустріли керівник Західного регіонального управління Володимир Єгоров службовим автобусом і безробітний син Олександр на BMW. До слова, в Олександра Назаренка на початку червня народився син. Сподіваємося, новоспечений дідусь встиг при нагоді передати подарунки для новонародженого.

 

Віктор Назаренко хоч і поїхав з аеропорту автобусом Західного регіонального управління, та того дня ані до управління, ані до Львівського прикордонного загону так і не потрапив. Це можна перевірити, вилучивши відео з камер спостереження управління та загону. Проте він потрапив до Академії сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного.

Річ у тому, що у далекому 1977 році Віктор Назаренко закінчив Львівське вище військово-політичне училище (з 2009 – Академія сухопутних військ) і 17 червня його випуск відзначав 40-ву річницю. Тож тоді ще голова ДПСУ Віктор Назаренко використав службове становище та службовий літак Diamond, аби прилетіти на зустріч випускників.

screenshot відповіді на запит

За інформацією джерел з прикордонних кіл, святкування не обмежилося оглядом матеріально-технічної бази, інфраструктури та музею Академії. Випускники продовжили святкування у ресторані готелю «Нобіліс».

Фото: svit-mandry.com

Спробувавши «елегантність та вишуканість на смак», о 13:11 Віктор Олександрович помахав Львову на прощання з ілюмінатора патрульного літака і відлетів до Києва. А вже 25 липня Петро Порошенко підписав заяву про відставку Віктора Назаренка за станом здоров’я, присвоїв йому найвище військове звання Генерала армії та призначив своїм радником.

Фото: dpsu.gov.ua

У Західноукраїнській школі авіації нам повідомили, що оренда Diamond-а з пілотом коштує 500 дол. за годину, тож «прощальне турне» голови ДПСУ обійшлося державі й платникам податків орієнтовно у 2 тис. дол., тобто 52 тисячі у гривневому еквіваленті (і це без врахування часу очікування).

Ми відправили запит до Адміністрацій прикордонної служби з проханням пояснити, чи був цей політ прикордонного «команданте» службовим, озвучити його мету та вартість.