У Дрогобичі реставрують дерев’яний храм зі Списку ЮНЕСКО (відео)

У м. Дрогобичі тривають реставраційні роботи храму Святого Юра, внесеного до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – пам’ятки архітектури національного значення кінця XV – початку XVI століть, що належить до числа визначних пам’яток давньої української сакральної архітектури.
     1561  

Про це “Львівську газету” повідомили у прес-службі ЛОДА.

«Торік відреставрували стінописи всередині  церкви за грантові кошти – 700 тисяч гривень. Цього року плануємо завершити розпочаті роботи – обхідну галерею та огорожу. Наступного візьмемося за дзвіницю, – зазначила т.в.о. директора департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук. – Пам’ятку культури реставрують у межах обласної Програми «Охорона і збереження культурної спадщини». Сподіваємось, наступного року на об’єкти Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО виділять кошти із державного бюджету, адже аналогів таких сакральних пам’яток немає в світі».

Інтер’єр церкви прикрашено стінописом з релігійних композицій (Страсті Христові), багатий на декоративний орнамент переважно рослинного характеру.

Як зазначають місцеві мешканці, храм двічі зазнавав пошкодження внаслідок стихійного лиха. Тому за кошти обласного бюджету виконали першочергові протиаварійні роботи та реставрацію куполів і хрестів церкви, провели протипожежну обробку дерев’яних конструкцій. Також встановили нову систему грозозахисту, автоматичну протипожежну систему оповіщення, протизламну систему та нову систему електромережі, реставрували декоративні карнизи під куполами.

Уже завершено виготовлення проектно-кошторисної документації на реставрацію всього комплексу Святого Юра (храм, дзвіниця, благоустрій території). Кошторисна вартість всіх робіт становить близько 7 млн. гривень. На сьогодні на реставрацію скерували 1,5 млн. гривень.

Окрім того, завершено виготовлення другої частини проектно-кошторисної документації на першочергові протиаварійні роботи дерев’яного храму Воздвиження Чесного Хреста (1613-1661 р.) у Дрогобичі – пам’ятки архітектури національного значення 1631-1661 р., що вважається однією з найкращих у стилі галицької дерев’яної архітектури. Кошторисна вартість робіт становить 3 млн 200 тис гривень. У заходах на 2017 рік обласної програми «Охорона і збереження культурної спадщини Львівської області на 2016-2018 роки» передбачено 300 тис. грн. на першочергові протиаварійні роботи у храмі.

До слова, храм у Дрогобичі входить до 8 дерев’яних церков регіону, яким можна здійснити віртуальний тур.

Нагадаємо, нещодавно у партнерстві з Міністерством культури України Google Україна оцифрувала 8 дерев’яних церков регіону і створили спеціальний сайт «Дерев’яні Церкви Карпатського Регіону», де можна дізнатися більше про кожну з цих церков, а також прокласти до них маршрути на Google Картах.

3D-тури всіх цих храмів є доступними і в режимі Street View на Картах Google. Щоб почати тур дерев’яними церквами українських Карпат, потрібно зайти на сайт http://churches.authenticukraine.com.uaабо вибрати місце, яке вас цікавить, на Google Картах в режимі Street View.

Усього до списку дерев’яних церков Карпатського регіону ЮНЕСКО включено 16 церков – 8 з них розташовані в Україні, ще 8 у Польщі. Церкви можна розділити на 4 типи архітектури: гуцульський (Україна), галицький (чотири в Україні та дві на території Польщі), бойківський (дві в Україні і одна в Польщі) і лемківський (всі п’ять на території Польщі).