На Львівщині у трирічної дитини знову діагностували правець

Маля вже тиждень у важкому стані в реанімації

     8229  

Цього року, як повідомила «Львівську газету» головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко, це перший випадок захворювання на правець. Торік цю інфекційну недугу діагностували у двох діток віком 5 і 8 років, за життя яких тривалий час боролися медики Львівської обласної дитячої лікарні «ОХМАТДИТ». Ніхто з дітей не мав щеплення від цього інфекційного захворювання.

Зараз у реанімації цієї ж лікарні вже тиждень перебуває трирічне маля, в якого також не було жодного щеплення від цієї небезпечної хвороби. Стан дитини, за словами лікарів, важкий. Попри відповідне лікування, дитя продовжує температурити.

Як дитина заразилася? За словами Наталії Тімко, запхала до носа якийсь папірець, утворилася подряпина, через яку в організм і потрапили спори правця, що найчастіше живуть у ґрунті та разом з його частинками потрапляють в організм людини через різноманітні ушкодження шкіри (рани, порізи, подряпини, занози, обмороження, опіки). Як правило, з невеликими порізами по допомогу до медиків люди звертаються нечасто, тому серед них найвищий ризик захворіти на правець, бо звичайне оброблення рани антисептичними засобами не може знешкодити спори правця.

Чим небезпечний правець?

Правець – це гостре інфекційне захворювання, що вражає нервову систему, викликає тонічні й тетанічні судоми скелетних м’язових волокон, що ведуть до асфіксії. Будь-яке пошкодження шкіри чи слизових оболонок, забруднених спорами анаеробної палички може викликати це захворювання, яке у 40%, за даним медиків, може закінчитися смертю. В Україні кількість летальних випадків від правця посідає четверте місце після СНІДу, сказу та мієлоідозу.

Інкубаційний період правця може становити від кількох днів до місяця. За клінічним перебігом виділяють 4 форми правця: блискавичну, гостру, підгостру і хронічну. Правець починається зі слабкості, дратівливості, головного болю, посмикування м’язів у ділянці рани. Надалі розвивається ригідність м’язів, що найперше виникає поблизу рани та у жувальних м’язах – тризм (хворому важко відкрити рот через короткотривалі судоми і біль у жувальних м’язах). Виникає тягнучий біль і ригідність м’язів шиї, потилиці, спини, поперекової ділянки. Іноді може бути біль в животі й напруження м’язів передньої черевної стінки. У зв’язку з скороченням мімічних м’язів обличчя набуває характерного вигляду «сардонічної посмішки». Виникає відчуття страху, порушується сон. Згодом тонічні судоми охоплюють всі м’язи тулуба, хворий вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю (опістотонус).  Якщо негайно не розпочати лікування, хворого можна і не врятувати.

Важкими ускладненнями правця з високою ймовірністю летального результату є асфіксія і зупинка серця. Крім того правець може сприяти виникненню переломів кісток, розривів м’язів, компресійні деформації хребетного стовпа. Нерідко ускладненням правця є пневмонія, може розвинутися коронарний спазм і інфаркт міокарда.

Імунітет до цієї недуги не формується і навіть незначна доза токсину може знову викликати захворювання.

Як захиститися від правця?

Найефективнішим методом попередження правця є вакцинація. Профілактичні щеплення, за словами Наталії Тімко, проводять із раннього дитячого віку. Перше щеплення – у 2 місяці, друге – в 4 місяці, третє – в 6 місяців. У 18 місяців проводять ревакцинацію. Потім ще – в 6 та 16 років. Надалі кожні 10 років  необхідно повторно проводити ревакцинацію, щоб підтримувати стійкий імунітет до небезпечної хвороби, бо через десятиліття ефективність щеплення знижується, тому потрібна повторна ревакцинація. У разі поранення почуватися безпечно можна лише за умови, що після останнього щеплення минуло не більш ніж 5 років. Якщо більше, то з метою запобігання розвитку хвороби слід провести екстрену профілактику правця.