6 порад лікаря, як не перегрітися на сонці

І які симптоми сигналізують про те, що слід негайно звертатися до медиків

   Олександра Баландюх   5010  

Фото: lelechenya.info

 

Ось і дочекалися літа. Нарешті маємо достатньо сонечка, тепла, літньої насолоди. Утім, коли стовпчик термометра піднімається до + 30-35 градусів, у людей, незалежно від віку і стану здоров’я, може бути більше неприємностей, аніж задоволення. Висока температура повітря – це значне навантаження для організму, вона виснажує людину морально та фізично. Перегрівання загрожує тепловим або сонячним ударом, зневодненням організму, загостренням хронічних захворювань і може вивести з ладу і дітей, і молодих та літніх людей.

Завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» Дмитро Сидор знає, як насолоджуватися літом, теплом, сонцем і отримувати від цього лише кайф. Ось шість порад від нього, дотримуючись яких, ви зможете уникнути неприємностей.

Як запобігти  перегріву і зневодненню

  1. У спекотну погоду особливо ретельно слід вибирати одяг. Загляньте у гардероб і виберіть легкий світлий одягу з натуральної бавовни, льону, шовку. Бажано, щоб він щільно не облягав тіло, мав вільні краї. Сорочки, блузи та футболки одягніть з короткими рукавами, а штани, спідниці чи шорти – з легкого матеріалу. Взуття оберіть вільне та відкрите. Панамка, капелюшок, легкий кашкет, бейсболка чи косинка, сонцезахисні окуляри, парасолька світлих тонів – це невід’ємні літні атрибути.
  2. Особливу стежте у спекотні дні за харчуванням і питним режимом членів своєї родини. Перевагу надавайте овочам, фруктам і ягодам. Їжте невеликими порціями і частіше, страви не повинні бути гарячими, добре вгамовують спрагу холодні супи. У спеку люди пітніють і втрачають багато води, запаси якої обов’язково слід поповнювати. Упродовж дня доросла людина має випивати до трьох літрів рідини, інколи сам організм підкаже потребу. Це можуть бути звичайна чиста прохолодна фасована або прокип’ячена водопровідна вода, мінеральна вода, соки (бажано без цукру), компоти, узвари, морси, зелений чай.
  3. У спекотні з 12.00 до 17.00 за змоги краще не виходити на вулицю, у цей час небезпечна не тільки висока температура повітря, а й активність сонця. Якщо ви на вулиці, намагайтеся бути в тіні. На деякий час можна сховатися від спеки у приміщеннях, де є охолоджувальні системи повітря – торгових центрах, магазинах, банках, кінотеатрах. Прихопіть із собою пляшечку прохолодної води і пийте її невеликими ковтками, а для людей з хронічними хворобами (особливо серцево-судинними, дихальних шляхів, алергіків) з собою обов’язково слід мати ліки, приписані лікарем.
  4. Аби уникнути перегрівання організму (гіпертермії), необхідно організувати раціональний режим праці. Для робіт на відкритих місцевостях і за температури зовнішнього повітря +35ºС і вище тривалість періодів безперервної роботи має становити 15-20 хвилин з подальшою тривалістю відпочинку не менше 10-12 хвилин в охолоджуваних приміщеннях. Щоб уникнути негативного впливу на організм великого перепаду температур, в охолоджувальних приміщеннях слід підтримувати температуру повітря на рівні +24-25°C. За умов підвищеної температури рекомендують допускати до роботи осіб, не молодших від 25 і не старших за 40 років.
  5. Аби уникнути зневоднення організму, за температури повітря вище від +30ºС і при виконанні робіт середньої тяжкості, потрібно випивати не менш ніж 0,5 л води на годину – приблизно одну склянку кожні 20 хвилин.
  6. У громадських та офісних приміщеннях варто використовувати сонцезахисні пристрої на вікнах, локальні кондиціонери, звичайні електричні вентилятори. У спекотні дні варто регулювати режим роботи (скорочення робочого дня, зміна початку та закінчення робочого дня, використання кімнат відпочинку з оптимальними параметрами мікроклімату та повітрообміну), збільшення обідньої перерви працівникам до 3-4 годин, виключивши роботу в найспекотніший період, із 13 до 16 години (за згодою роботодавця).

Що робити, якщо таки перегрілися?

Якщо почуваєтеся розбитими, вам дошкуляє загальна слабкість, запаморочення, головний біль, апатія, втрата апетиту, нудота, безсоння або сонливість, задишка, прискорення пульсу – не марнуйте часу в надії, що в холодочку все минеться, бо вам слід якомога швидше звернутися до лікаря. Особливо – коли такі симптоми виявили у дітей, літніх людей, вагітних та тих, хто має хронічні захворювання серцево-судинної системи, нирок, дихальних шляхів, надмірну вагу, ендокринні порушення.