На Жовківщині виявили макове поле (фото)

Із присадибної ділянки, яка належить місцевій мешканці, вилучили близько 2300 рослин снодійного маку

     1038  

Працівники Управління протидії наркозлочинності Головного управління Національної поліції у Львівській області 31липня виявили на присадибній ділянці 65-річної мешканки одного із сіл Жовківського району близько 2300 нарковмісних рослин маку.

Усі рослини вилучили та скерували на експертне дослідження. За фактом відкрите кримінальне провадження за ст.310 Кримінального кодексу України (посів або вирощування снотворного маку чи конопель). Максимальне покарання, передбачене статтею, – позбавлення волі на строк від трьох до семи років.

Наразі тривають слідчі дії.

Як нагадали у відділі комунікації поліції Львівської області, вже багато років в Україні проводять загальнодержавну оперативно-профілактичну операцію «Мак». Її метою є виявлення та знищення незаконних посівів таких нарковмісних рослин, як мак і конопля, недопущення надходження у незаконний обіг наркосировини рослинного походження.

Цю операцію проводять працівники Управління протидії наркозлочинності спільно з працівниками Управління карного розшуку та Управління превентивної діяльності, дільничними, офіцерами поліції та працівниками інших служб. Поліцейські перевіряють присадибні ділянки, поля, закинуті сільськогосподарські угіддя, виявляють посіви нарковмісних рослин та встановлюють осіб, які їх вирощують і доглядають. Залежно від кількості таких рослин громадян можуть притягнути до кримінальної або адміністративної відповідальності.

Вирощування до ста рослин снотворного маку та до десяти рослин коноплі вважають адміністративним правопорушенням, передбаченим ст.106-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку чи конопель). За його вчинення передбачений штраф від вісімнадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно вирощуваних нарковмісних рослин.

Вирощування понад сто рослин маку і десяти рослин конопель вже кваліфікують як кримінальний злочин – відповідно до ст.310 Кримінального кодексу України (незаконний посів або вирощування снотворного маку чи конопель). Санкція статті передбачає штраф від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років.

Зважаючи на те, що мак та коноплі здавна використовували у побуті, сьогодні важко «відучити» частину населення від їх вирощування. Тому часто правопорушниками стають люди, які посіяли рослини з абсолютно іншою метою. Проте не слід забувати, що зловмисники можуть викрасти їх і виготовити наркотичні речовини для себе чи на продаж.

Громадяни, які заробляють на торгівлі наркотиками, можуть бути притягнені до відповідальності за ст.307 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів), ст.309 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту), ст.311 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання прекурсорів) та ст.317 (організація або утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів) Кримінального кодексу України. Максимальне покарання, передбачене цими статтями, – позбавлення волі на строк від дев’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Довідка.  За даними Міністерства охорони здоров’я, близько 2% населення України – наркозалежні. Їх кількість щороку збільшується на 7-11%, хоча, за найскромнішими оцінками, за цей же період від наркотиків помирає 10-12 тисяч людей. Таке стрімке зростання чисельності наркозалежних зробило Україну одним із лідерів за темпами поширення наркоманії серед населення в Європі.

Мак снодійний  рослина родини макових, з якої отримується опіум та його похідні (опіати): морфій, тебаїн, кодеїн, папаверин та носкапин. Біноміальна назва перекладається як «снотворний мак», посилаючись на його наркотичні властивості. Насіння широко використовується в їжу та містить цінну олію, крім того, рослина використовується для декоративних цілей.

Коноплі звичайні, або посівні – вид рослин роду коноплі родини Коноплеві. З волокна рослини виготовляють тканини, брезент, парусину, мішковину, пожежні рукави, канати, шпагат, шнури, цінний папір. Нині вирощування суворо регламентується в більшості країн світу з метою запобігання поширенню наркотиків.