На ботулізм на Львівщині захворіло 5 людей

Чому під час консервації потрібно особливо дотримуватись правил та технології приготування 

     2306  

Від початку 2017 року у Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні на лікуванні перебувало 5 осіб з діагнозом ботулізм. Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомила головний епідеміолог Львівщини, лікар-епідеміолог Львівської обласної інфекційної лікарні Наталія Тімко.

Основною причиною захворювання, нагадує лікарка, є вживання м’ясних консервів домашнього виготовлення. Зважаючи на те, що зараз саме триває сезон приготування домашніх консервів, нагадуємо правила, дотримання яких збереже ваше здоров’я, а й навіть життя.

Ботулізм — це інфекційне захворювання, дуже тяжке, як правило виникає на фоні повного здоров’я. При отруєнні в першу чергу страждає нервова система. Збудник ботулізму-мікроб (паличка ботулізму) при відсутності кисню та сприятливій температурі виділяє сильний токсин, який є найтоксичнішим із усіх відомих бактеріальних токсинів. При сприятливих умовах паличка ботулізму переходить в спорову форму, яка широко розповсюджена в навколишньому середовищі людини та знаходиться в ґрунті, на фруктах, овочах та грибах, в водоймищах, в кишковому тракті деяких тварин та риб. Зовнішньо доброякісні продукти становляться причиною ботулізму, якщо в них потрапляє збудник, слаба термічна обробка або погане просушування, недостатня концентрація солі, цукру, кислот та інших консервантів, створення анаеробних (безкисневих) умов та довгого зберігання в теплі.

Основною причиною захворювання є продукти домашнього приготування — овочеві, грибні, м’ясні, рибні консерви, сирокопчені окости, солена, в’ялена та копчена риба. Потрапляння збудника в продукти можливе на різних етапах виготовлення  вказаних м продуктів в домашніх умовах, при невиконанні ряду гігієнічних вимог: не якісному очищенні та промивці риби, овочів, фруктів перед консервуванням, необережному видаленні кишечника, при та після розробці туші.

Профілактика ботулізму при виготовленні та вживанні рибних продуктів, грибних та овочевих консервів включає в себе комплекс правил, головними із яких є:

— захист риби від потрапляння збудника: рибу, яку тільки піймали негайно охолоджують або заморожують, перед посолом необхідно обережно випотрошити рибу, щоб не порушити цілісність кишкового тракту, не забруднити м’язи риби його вмістом;
— посол риби проводити тільки в охолодженому стані при температурі не більше +4°C, дотримуватися технології приготування, так як при концентрації повареної солі більше 10% зупиняється виділення ботулотоксину;
— ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів;
— не їсти консерви з бомбажом або при підозрі на недоброякісність;
— не купуйте копчену, солену та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
— їсти грибні та рибні консерви тільки промислового виготовлення, так як технологія та рецептура виготовлення продуктів промислового виробництва розроблена з врахуванням профілактики ботулізму та з проведенням лабораторного контролю.

Як правило, клінічні прояви починаються через 36 годин. Першими симптомами є загальна слабкість, головний біль, відчуття “туману” або “сітки” перед очима, подвоєння в очах. Потім настає параліч м’язів язика, гортані, що може призвести до смерті. Температура тіла може бути нормальною або навіть зниженою.
При перших проявах захворювання негайно викликайте лікаря.

Для збереження здоров’я краще утриматися від придбання в’яленої чи копченої в домашніх умовах риби та м’яса, консервів домашнього виготовлення в місцях стихійної торгівлі.