У Сприні знову об’єднуються молоді патріоти України

     2371  

Родзинкою відзначення 73-ї річниці створення Української Головної Визвольної Ради у селі Сприня, що на Самбірщині, стало проведення військово-патріотичного вишколу “Ігри нескорених”, який цього року відбувся на всеукраїнському рівні. Крім команд з Львівщини, участь у змаганнях взяли мандрівники VIII потягу єднання “Труханівська січ”, загалом близько 200 юнаків та дівчат з усіх куточків України. Як і в далекому 1944-му, вже історичне підкарпатське село, стало місцем об’єднання новітніх патріотів України.

Щороку в ці липневі дні до Сприні з’їзджаються десятки ветеранів ОУН-УПА зі всієї України. Збираються, щоб ушанувати пам’ять героїв-повстанців та творців УГВР. Передових тогочасних політиків, які, відкинувши міжпартійні амбіції та суперечки, визначили для себе пріоритетом об’єднання усіх патріотичних сил поневоленої держави задля здобуття незалежності. Фактично тоді було створено прообраз нинішнього парламенту та уряду України.

“Мій батько був надзвичайно ніжною і доброю людиною. Але водночас далекоглядним політиком і твердо переконаним патріотом незалежної України, – каже донька президента УГВР пані Наталія Осьмак. – Це проявляється у кожному рядку його листів до мене, тоді ще маленької дівчинки. Вони дивом збереглися, і їхній справжній зміст став мені зрозумілим згодом, коли стала дорослою. Відтоді я за кожної нагоди стараюся побувати у Сприні, зустрітися з учасниками визвольного руху, місцевими мешканцями, щоб відкрити ще одну невідому сторінку боротьби за незалежність нашого народу”.

Щороку їх стає все менше, живих свідків та учасників героїчної боротьби і доленосної події в історії нашої держави. І тим цінніші їхні спогади та свідчення, якими вони діляться з нинішньою молоддю. Але, незважаючи на похилий вік, вояки ОУН-УПА пліч-о-пліч разом з керівниками області та районів, депутатами всіх рівнів, гостями святкувань покладають квіти до меморіалу, вшановують бойових побратимів, беруть участь в урочистостях і співають повстанських пісень. Згадують славне минуле і твердо вірять у переможне майбутнє.

“Сьогодні ми передаємо естафету молоді, – ділиться враженнями голова Львівського братства ОУН-УПА Олесь Гуменюк. – І переконані, що вони її обов`язково підтримають та пронесуть через роки. Це – наша історія, яка не можемо забути”.

Шість днів поспіль команди юнаків і дівчат з більшості областей України змагались у дев’яти дисциплінах, доводячи свою вправнісь, знайомились з історією визвольних змагань, стали свідками та учасниками показових навчань різних підрозділів ЗСУ, повстанським маршрутом здійснили сходженння на гору Діл, де 1944 року діяла підстаршинська школа УПА, спілкувались із живими учасниками тих подій.

“Я вражений не лише чарівними краєвидами Карпат, а й тією атмосферою, яка панувала на змаганнях, – розповідає учасник “Ігор” з Києва В`ячеслав Сокирко. – Ми й ніби змагалися за першість, але разом з тим були однією командою, яку об`єднував бойовий дух українського побратимства. Допомагали одні одним, ділили разом усі труднощі та долали перешкоди і раділи спільним перемогам”.

Доповнює товариша чернігівчанка Антоніна Кор’явець: “Тут, у Сприні, я ще раз переконалася, що українці Сходу і Заходу, Півночі й Півдня – один народ, одна багатюща нація. І щиро вдячна ініціаторам “Ігор”, що вони зробили їх усеукраїнськими. Після того, як розкажемо про свої враження, впевнена, що на Чернігівщині буде неабияка конкуренція на відбірних змаганнях, щоб стати учасником майбутніх змагань у Сприні”.

Окрім військово-патріотичного вишколу, учасники «Ігор нескорених» мали зустрічі з громадами багатьох сіл, відвідали Музей національно-визвольної боротьби у Чукві, взяли участь у спільних молитвах у храмах різних конфесій.

За словами голови Самбірської районної ради Віталія Кімака, місцева влада прагнула, щоб учасники змагань перебували ще й під духовною опікою. Адже моральні та християнські цінності – це одна зі складових української національної ідеї. Тому в таборі побували капелани всіх конфесій.

“І, звичайно, найбільше уваги, ми приділяли вивченню учасниками вишколу, історії багатовікових прагнень України до незалежності та соборності, вихованню у них чуття єдиної родини”, – підсумовує організатор змагань.

Переможців нагороджували під час урочистого віче у Сприні, присвяченого 73-й річниці створення УГВР. Перше місце посіла команда з Пустомитівщини, другими й третіми стали рої із Самбірщини та Городоччини.

Четвертий рік поспіль «Ігри нескорених» у Сприні відбуваються під патронатом народних депутатів України Богдана та Ярослава Дубневичів.

“Я щасливий, що нам вдалося разом з “Труханівською січчю”, органами місцевого самоврядування об’єднати молодь України. Адже майбутнє держави у їхніх руках. Вони повинні зрозуміти, що наша сила – у нашій єдності. Переконаний, що саме це вони й усвідомили. Сприня повинна стати центром військово-патріотичного виховання молоді зі всієї України”, – зазначив народний депутат. Ба більше, він повідомив, що Благодійний фонд Богдана та Ярослава Дубневичів і надалі всіляко сприятиме проведенню “Ігор нескорених”.

У найближчих планах організаторів – такі змагання проводити кілька разів на рік та залучати ще більше молоді, особливо зі східних регіонів України.