Куди їде «Сухопутка»?

Хто, куди і чому планує забрати зі Львова найбільший військовий ВНЗ на Західній Україні – Національну академію Сухопутних військ

   Віктор Біщук   4044  

Офіційно жодного разу ніхто з публічних осіб Міністерства оборони, тим паче міністр Степан Полторак, не говорили про скорочення чи часткове розформування львівської Національної академії Сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного. Інформація про такі наміри випливає з деталізації планів розвитку «альтернативних військових ВНЗ», зокрема, майбутнього харківського.

Уперше про наміри створити на базі факультету військової підготовки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Інституту танкових військ міністр озвучив ще 5 травня, після візиту до Харкова.

«… ініціюватиму роботу з підготовки відповідної постанови уряду щодо створення на базі факультету військового інституту, де готуватимуть майбутніх офіцерів танкових підрозділів», – написав Степан Полторак на своїй сторінці в мережі Facebook.

Ці наміри дуже швидко почали втілюватись у життя: 23 травня під час колегії Міністерства оборони ухвалили відповідне рішення – доручення представити концепцію на засіданні Кабінету Міністрів України.

Відповідно, через місяць, 21 червня, міністр Полторак на засіданні уряду представив проект ухвали КМУ «Про реорганізацію військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів». Одним з пунктів цього документа передбачено створення Інституту танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Хоча в проекті документа про Львівську академію взагалі не згадують, однак з тексту випливає, що кадрові ресурси для нового вишу планують брати саме зі Львова.

Рішення щодо цього ухвалено не було: того ж дня народні депутати від Львівщини з трибуни парламенту оголосили протест проти таких намірів. Частина урядовців та й сам прем’єр-міністр виступили проти такого рішення.

5 липня на черговому засіданні Кабміну міністр оборони знову спробував внести це питання на розгляд і знову – безуспішно. У порядку денному засідання уряду пункт про розгляд ухвали про реформування вишів так і не з’явився. Однак за інформацією народних депутатів, 12 липня, на наступному засіданні, це питання знову ж таки буде винесено на розгляд членів уряду. Чи не схилять тоді шальки терезів на користь силовиків, невідомо.

Лінія захисту

Така настирливість міністра неабияк схвилювала львів’ян, які виступили проти намірів створення танкового вишу в Харкові «коштом» Львівської академії.

1 червня Львівська обласна рада звернулася до президента, прем’єр-міністра, міністра оборони та секретаря РНБО з вимогою не допустити розформування Академії Сухопутних військ.

Схоже звернення оголосила група народних депутатів від Львівщини під час сесії парламенту 21 червня.

29 червня депутати міської ради також ухвалили звернення до керівництва держави щодо неприпустимості переведення частини Академії Сухопутних військ до інших навчальних закладів.

Зважаючи на такий розголос, міністр оборони Степан Полторак змушений був публічно спростовувати закиди, що Інститут танкових військ у Харкові діятиме за рахунок скорочення Львівської академії.

«Ніяких пересувань, зменшення набору або перекидання зі Львова в інші населені пункти набору інститутів не планувалось, не планується і в планах немає такого. Тому ця проблема видумана, всі спеціалісти, які навчалися у Львові, залишаються там вчитися і далі», – виправдовувався перед засіданням уряду міністр. Натомість, запевняє міністр, у Львівській академії навіть буде додатково впроваджено новий напрям – Інститут морально-психологічного забезпечення.

Історія спроб зруйнувати академію

Львів’яни вже неодноразово були свідками намагань понизити статус Академії Сухопутних військ, тому не надто вірять на слово міністрові. Показово, що всі попередні спроби були здійснені екс-президентом-утікачем Януковичем.

Ще 2007 року, коли прем’єр-міністром України вдруге став Віктор Янукович, уряд ухвалив постанову №1104 про відновлення Одеського інституту Сухопутних військ та переведення частини курсантів зі Львова до Одеси. Тоді таке рішення було скасоване указом президента Віктора Ющенка. Кажуть, що такому рішенню глави держави посприяли зусилля тодішнього голови Львівської ОДА Петра Олійника.

Ще одну спробу – більш вдалу – здійснив той же Янукович уже в статусі очільника держави.

2013-го 5 ліцензійних спеціальностей було переведено з Львова до Одеси та Харкова. Отож Львів утратив можливості готувати артилеристів, десантників та розвідників. Натомість, у Львові залишилися три спеціальності та чотири бакалаврати.

Хоча зараз міністр публічно говорить про те, що відбудеться створення нового ВНЗ, а не перенесення навчальних та кадрових потужностей зі Львова до Харкова, але очевидно, що за умов недостатнього набору, в Україні просто не набереться курсантів, щоб забезпечити навчальний процес одразу у двох вишах в різних містах країни. Тому рано чи пізно постане питання про повне перенесення навчання в одне місце. І, на думку опонентів міністра, це буде не Львів.

Аргументи сторін

Ініціатори реформування військових вишів стверджують, що в такий спосіб вдасться збільшити кількість курсантів, які навчатимуться на спеціальності «Управління діями підрозділів танкових військ». Адже потреба в таких спеціалістах в Україні зростатиме, зважаючи на тривалу військову агресію з боку Росії. У Харкові є матеріальна база для підготовки технічних працівників, зокрема, конструкторське бюро Морозова та танковий завод імені Малишева. Там спеціалісти матимуть можливість безпосередньо знайомитися із бойовими машинами, на яких доведеться працювати. Крім того, військові очільники намагаються так посилити військову присутність поряд з кордоном, з агресором. Принаймні в користі такого рішення упевнений сам Степан Полторак.

«Харків є на напрямку найбільшої безпеки з Російською Федерацією. Ми вже пройшли той час, коли у нас в Луганську чи Донецьку не було жодної бойової військової частини. І все це призвело до таких серйозних наслідків», – заявив він на тому ж засіданні уряду.

Однак його опоненти переконують, що в такий спосіб очільник військово відомства намагається відновити радянську систему побудови військової освіти на противагу світовому досвіду, коли кожна військова спеціальність має свій провідний виш. Така система, крім суттєвої економії коштів, сприяє тому, що випускники вишів, які в майбутньому мають стати військовими командирами, навчаються разом, що потім полегшить їхню комунікацію в армії. Натомість, подрібнення вишів і їхня роз концентрація з багатьох пунктів – це практика Радянського Союзу, якої тепер, окрім Росії, дотримуються лише кілька країн світу.

Крім того, противники перенесення спеціальностей до Харкова переконані, що це погіршить моральний рівень майбутніх командирів. 300 випускників Національної академії Сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного за мужність та героїзм, проявлені під час антитерористичної операції, нагороджені державними нагородами. Восьмеро випускників стали Героями України. Натомість, перенесення факультетів академії Сухопутних військ загрожує знищенням потужної військової школи та традицій сформованих за роки її існування, і за роки АТО.

Щодо реальних мотивів перенесення спеціальностей з Львова до Харкова, політики говорять про бажання міністра залишити після себе своєрідний слід в історії. Зокрема, за словами голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина, реальним мотивом реорганізації вишів є «бажання міністра створити щось нове, виходячи з історичних реалій, бо він там просидів 20 років у Харкові директором Академії внутрішніх військ і хоче повторити подвиг Кузьмука, який майже відтворив Харківський інститут Сухопутних військ».

Що далі?

Третього липня народний депутат Ігор Васюник зареєстрував електронну петицію до президента України «Проти знищення Національної академії Сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного». На сьогодні під нею підписалися майже 1500 людей з 25000 необхідних. До кінця збору підписів залишилося 86 днів. Якщо вдасться досягти цифри 25 тисяч, президент зобов’язаний буде відреагувати (не виконати) на звернення на офіційному сайті.

Наступне засідання Кабінету Міністрів, на якому міністр оборони Степан Полторак може винести проект ухвали про реорганізацію академії, заплановане на цю середу, 12 липня. Очевидно, що петиція не встигне набрати необхідної для розгляду кількості підписів. Однак розголос навколо цього питання та активна позиція народних депутатів від Львівщини та міністрів, щонайменше, не дасть провести це питання «втиху».