Скандал у львівському університеті: студенти вимагають прозорого призначення викладачів

     6939  

Фото: ridna.ua

Поштовхом стало звільнення викладача філологічного факультету, який боровся з корупцією у виші

Десятки студентів ЛНУ імені Івана Франка вийшли на мітинг і виставили свої вимоги адміністрації ВНЗ. Основна з них – прозоре призначення викладачів через конкурс і з урахуванням думки студентів.

Усе почалося з того, що близько трьох тижнів тому у Львівському національному університеті ім. Івана Франка з посади викладача філологічного факультету звільнили відомого у Львові літературознавця Богдана Пастуха. Він був не лише фаховим доцентом кафедри теорії літератури й порівняльного літературознавства філологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка, а й борцем з корупцією та плагіатом у цьому виші. Після звільнення Б. Пастуха студенти університету організували акцію на його підтримку, а в суботу, 1 липня, оприлюднили відкритий лист до викладачів та студентів українських ВНЗ із закликом підписуватися до всіх, кому не байдужа доля української освіти та її майбутнього. Про це повідомила студентка філологічного факультету ЛНУ ім. І. Франка й співорганізаторка акції протесту Ірина Юрковська на своїй сторінці у Facebook.

Про що йдеться у листі?

У відкритому листі мова про те, що стандартний конкурс на заміщення вакантних посад доцентів кафедри теорії літератури й порівняльного літературознавства, який відбувся 15 червня 2017 року, викликає низку запитань.

«За результатами таємного голосування Вченої ради факультету відхиленою кандидатурою став Богдан Пастух. Але!  Спершу саме Богдана Пастуха більшістю голосів підтримала профільна кафедра, тобто усі професори кафедри, включно з завідувачем, висловилися за його кандидатуру. Рішення кафедри зневажила Вчена рада факультету. По-друге, Богдан Пастух своїм викладацьким стажем, науковим та літературно-критичним доробком суттєво перевершував своїх конкурентів і тому кафедра надала йому свою підтримку. Є ще й по-третє, яке, вочевидь, і стало вирішальним.  Богдан Пастух ‒ один з активістів Університетського майдану в ЛНУ, який виник після Революції Гідності, щоб реалізувати в дійсності ідею університету як простору нових смислів і творчої синергії та щоб побороти прояви академічної недоброчесності. Захищаючи інтереси студентів, він не раз звертався до адміністрації університету (зокрема, ректора В.П. Мельника), писав листи до міністра освіти С.М. Квіта; насвітлював неприйнятні з етичної та наукової точок зору сторони життя університету в соцмережах та ЗМІ», – зазначено в листі.

Відповідно до нього, звільнення Богдана Пастуха – це «демократичне» усунення незручного викладача.

«Це – відкритий лист до викладачів та студентів українських університетів. Лист від імені нашої університетської спільноти, тієї її частини, яка не хоче і не буде більше мовчати. Ми, студенти, дуже добре розуміємо, що нас почули, і розуміємо, що не достатньо голосно вигукнути перші слова – необхідно наполегливо продовжувати говорити, боротися за свої права, за свою освіту і своє майбутнє», – пояснює Ірина Юрковська.

Богдан Пастух. Фото:  litakcent.com

Додамо, сам Богдан Пастух також заявив, що звільнення є наслідком його діяльності.

«Голосування на кафедрі я виграв, лиш у черговий раз здивувався людській природі, коли колега, з якою мав товариські стосунки в коридорі сказала: «Богдане, я не маю вибору». Тоді я зрозумів, який буде фінал на факультетській раді. Я відстоював академічні права і свободи, які є тим, без чого університет існувати не може. Отож, те, що ми називаємо університетом, насправді ним не являється. Контрольована у той чи той спосіб більшість ніколи не дасть простору для вільного обміну думками», – написав Богдан Пастух.

Натомість декан філологічного факультету ім. І. Франка Святослав Пилипчук зазначає, що голосування пройшло чесно.

«Конкурс на вакантні посади відбувся із дотриманням вимог законодавства та нормативних документів університету. Людина просто не пройшла конкурс на посаду і залишилася незадоволеною, тому так реагує на програш», – переконаний Пилипчук.

Чого вимагають студенти?

Фото: tvoemisto.tv

Отож повернення на посаду одного викладача – не основна ціль студентів, натомість вони хочуть, аби проведення конкурсів на вакантні посади в університеті стали більш прозорими, а факти корупції не були замовчуваними.

У відкритому листі висунули такі вимоги:

  1. Припинити «практику замовчування» в ЛНУ ім. Івана Франка: протоколи проведення і рішення вчених рад факультетів мають систематично висвітлюватися на сайтах факультетів.
  2. Створити відкриті прозорі процедури проведення конкурсів на посади.
  3. У випадку конфліктних голосувань на рівні кафедра – факультет щодо конкурсних справ на посади асистентів та доцентів делегувати право остаточного голосування Великій Вченій раді університету, так як це зафіксовано в базовому законі «Про освіту». І саме цим убезпечитись від консервування негативних явищ на факультетах та сприяти більш відкритому й незаангажованому голосуванню.
  4. Запровадити аргументоване опитування студентів щодо якості і професійності роботи викладачів факультетів. Оприлюднювати ці опитування і враховувати їх результати при проведенні конкурсів на переобрання на посаді.

Студенти закликають усіх, хто згідний із написаним, писати своє ім’я, прізвище та посаду й поширювати текст звернення.