Киянин Олексій Коваль відкрив виставку емалей у Львові

У Національному музеї – призабуте і примхливе мистецтво.

     2573  

«Щоб зробити «Пієту» як Мікеланджело, треба бути богом», – ствердив у розмові з «Львівською газетою» відомий київський художник-емальєр Олексій Коваль, чия виставка « Емалі. Історія. Україна. Світ» саме відкрилася в Національному музеї у Львові.

Сам Олексій Коваль місце бога аж ніяк не претендує посісти, бо переконаний: шлях митця – це вічний пошук і вічний рух. І вічне самовдосконалення, де межі не існує. Противник культу антиестетики в мистецтві, він стверджує – жодна філософія не може перекрити «немайстерність». «От що простіше – витесати куб чи обличчя? – продовжує розмірковувати художник. – Відповідь очевидна. Але багато людей сьогодні граються в антиестетику, бо це легко. Її культ почав формуватися ще сто років тому, але вона була завжди, навіть у давньому Римі. Інша річ, що все це поглинув час, а лишилися тільки справді красиві речі. Адже синоніми до слова «мистецтво» – це насамперед краса, вишуканість».

Твори Олексія Коваля такими і є – красивими та вишуканими. І ще дуже незвичними. Бо так склалося, що художнє емалювання (яке має багату історію, починаючи від стародавнього Єгипту, Візантії, Китаю, Індії) в сьогоденні для сучасних митців існує зазвичай тільки як хобі. Принаймні у США та європейських країнах. Ще коли про якісь прикладні речі, виконані у цій техніці, говорити можна, то про широкоформатні твори, як правило, вже не йдеться.

А відтак, як зауважив на відкритті виставки доктор мистецтвознавства, ініціатор та укладач Ростислав Шмагало, маємо з такими митцями, як Олексій Коваль, усі шанси стати лідерами в історії розвитку емальєрства в Європі. Через те, що цей шалено працездатний художник з неймовірною мистецькою інтуїцією не просто використовує забуту, дуже примхливу і дороговартісну техніку, а є в ній справді новатором. І не лише в технологічному плані. Тож, за словами Ростислава Шмагала, твори Олексія Коваля займуть гідне місце в наступному томі Енциклопедії художнього металу під назвою «Вершини художнього металу України»

«У своїх емалях художник щедро і невимушено поєднує кольори й орнаменти, використовує інкрустації та елементи малої пластики, – пише про Олексія Коваля куратор виставки Ніна Бурневич. – Він заповнює квітами антикварні рами, оздоблює старовинні фотографії емалевими окладами, веде гру з функціональними та декоративними властивостями об’єктів. Сміливо береться за виконання робіт різного масштабу: від тендітних мініатюр до кількаметрових панно. Подорожуючи світом, вивчаючи різні мистецькі техніки, надихаючись історією кожної країни, яку відвідав, Олексій створює емалеві картини, присвячені різним культурам… Не оминув автор і українську тематику… Таким чином, Олексій – майстер, котрий через свої емалеві твори відкриває Україну світові, а світ – Україні».

На експозиції у Львові художник запрезентував понад 20 емалевих творів різного часу, окремі з яких надали для експонування приватні колекціонери. А протриває виставка в Національному музеї до 21 липня.