У будинку в центрі Львова відреставрують 7 унікальних балконів

У Львові триває реставрація балконів головних фасадів будинків в історичній частині міста

     529  

Зокрема, на замовлення управління охорони історичного середовища триває капітальний ремонт балконів будинку на вул. Дорошенка, 15. У цьому будинку буде проведено реставрацію 7 балконів.

Ремонтно-реставраційні роботи балконів на вул. Дорошенка, 15 розпочали торік. Роботи на об’єкті здійснює ПП «Оберіг Груп». Фінансують роботи з міського бюджету та програми «Муніципальний розвиток і оновлення історичної частини Львова» GIZ. З міського бюджету на ці роботи виділено 312 тис. грн.

«Будинок на вул. Дорошенка, 15 – один із кращих взірців сецесії у Львові. Він збудований у 1907-1909 роках за проектом Тадеуша Обмінського, одного з найкращих архітекторів сецесії у нашому місті. Будинок має дуже гарне оздоблення, зокрема металеве. Балкони, які є на будинку (а їх 7), – усі різні, кожен має інакшу огорожу.

Балкони давно не ремонтували і потребували реставрації. Оскільки це житловий будинок, у ньому живуть мешканці, які також не мають коштів на реставрацію балконів. Тому ми вирішили реставрувати будівлю спільно з GIZ, поки лише в частині балконів. Тобто ці роботи фінансуємо з міського бюджету, з коштів GIZ, і кожен мешканець зі свого балкона має доплатити по 500 грн.

Взимку робіт не виконували, бо це зовнішні роботи. Зараз реставрацію відновили», – розповіла Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища ЛМР.

За словами Анне-Марі Роте, експерта проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» GIZ, з 2012 року у Львові діє програма співфінансування реставрації балконів міста спільно з GIZ.

«Відтоді ми вже реставрували кілька гарних об’єктів. Наше завдання полягало в тому, щоб фірмам-виконавцям робіт розповісти про сучасні технології в реставрації та познайомити з досвідом Німеччини.

Коли ми починали реставрацію 2012 року, ми не думали, що львівські фірми справляються з таким поважним об’єктом, як Дорошенка, 15. Лише тепер ми до нього приступили, бо фірми вже мають великий довід, відреставрували багато балконів», – розповіла Анне-Марі Роте.

Керівник підрядної організації ПП «Оберіг», Віктор Проданчук, назвав будинок на вул. Дорошенка, 15 унікальним і за кількістю балконів, і за стилем побудови.

«Більш ніж півроку ми працюємо над цим об’єктом. Це унікальний будинок. Для нас це вперше – реставрувати таку кількість балконів на одному будинку. Центральний балкон у будівлі металевий і півкруглий, дах скляний. Балконів такого типу у Львові обмаль. Такий дашок є на будинку біля Оперного театру. Зараз будемо брати його в роботу. Три балкони вже закінчуємо. Усі роботи плануємо завершити у вересні. Спільно з GIZ ми визначаємо матеріали, покриття, традиції виконання робіт, щоб автентично відтворити балкон.

Я вдячний німецькому товариству GIZ. Вони багато нас навчили. До Львова приїздили одні з кращих фахівців по металу, по каменю, по розписах. Вони проводили майстер-класи, вчили нових технік, коригували наших фахівців», – розповів Віктор Проданчук, представник підрядної організації ПП «Оберіг Груп»

Роботи з реставрації балконів також тривають на перехідних об’єктах з 2016 р. на вул. Рутковича, 6 (4), вул. Торгова, 11 (1), вул. Рутковича, 12 (2), вул. Князя Романа, 4 (2), вул. Вірменська, 13 (1).

Нагадаємо, 2016 року було проведено реставрацію 33 балконів та розпочато реставрацію 17 балконів, на суму 1 млн. 844 тис. 096 грн. Це об’єкти за адресами на вул. Дорошенка, 29 (4), вул. Курбаса, 8 (1), вул. Соборна, 7 (6), вул. Пекарська, 40 (1), вул. Франка, 55 (4), вул. Мартовича, 7 (4), вул. Рутковича, 10 (2), вул. Шолом-Алейхема, 9 (2) , вул. Короленка, 17 (2) , вул. Паркова, 4 (2), вул. Герцена, 4 (4), вул. Дорошенка, 35 (1), вул. Рутковича, 4 (4).

Також у 2016 році розроблено документацію на реставрацію 47 балконів. (Вартість ПКД 259 тис. 074 грн.). Це об’єкти за адресами: вул. Рутковича, 6 (4), вул. Городоцька, 61 (4), вул. І.Франка, 90 (5), вул. Листопадового Чину, 10 (2), вул. Генерала Чупринки, 4 (4), вул. Зелена, 6 (вул. Шота Руставелі,2) (12), вул. К.Левицького, 16 (6), вул. Менделєєва, 5 (4), вул. Павлова, 1 (2), вул. Павлова, 2 (2), вул. Генерала Чупринки, 52 (2).

Відновлення балконів здійснюють на замовлення управління охорони історичного середовища Львівської міської ради у рамках спільного українсько-німецького проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» Львівської міської ради та Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ.