Львівській дитячій лікарні канадці передали обладнання на понад 10 млн грн

Завдяки цьому обладнанню вже було прооперовано двох дітей зі складною нейрохірургічною патологією

     2045  

Нейрохірургічне відділення міської дитячої клінічної лікарні отримало низку спеціалізованого медичного обладнання, яке дало змогу укомплектувати операційну на рівні передових світових клінік. Обладнання, загальною вартістю понад 10 мільйонів гривень, для львівських нейрохірургів передали канадські меценати українського походження у рамках співпраці SickKids Hospital (Торонто) з дитячою клінічною лікарнею міста Львова, повідомляє прес-служба ЛМР.

Меморандум про передачу обладнання в нейрохірургічне відділення міської дитячої клініки було підписано 24 червня 2016 року. За словами головного лікаря Дмитра Квіта, вже з травня цього року 8 одиниць надсучасних спеціалізованих приладів, більшості з яких немає в медичних закладах Львова і Львівської області, використовується в щоденній роботі нейрохірургічного відділення лікарні.

«Вчора ми оперували складний випадок, використовуючи найсучасніше обладнання, яке нещодавно отримала лікарня. Сьогодні також виконували складне хірургічне втручання, яке не проводилось раніше в Україні, тому мені дуже приємно бути тут з лікарями, які працюють в цій лікарні. Я впевнений, що ці складні оперативні втручання можуть бути зроблені в майбутньому у Львові і кожного року я повертатимуся сюди», – розповів професор, директор програми Українського педіатричного товариства, член Асоціації нейрохірургів північної Америки Джеймс Рутка. Також вже понад 40 дітей зі всієї України з нейрохірургічною патологією записано на консультацію.

Як розповів нейрохірург міської дитячої лікарні Тарас Микитин в лікарню уже вп’яте приїхав професор Джеймс Рутка – один з найкращих дитячих нейрохірургів Північної Америки. «Це його п’ятий візит, і він приурочений великій роботі, яка була проведена і вчора, і сьогодні в операційній. Цей візит знаменний тим, що професор для нашої лікарні, спільно з фундацією SickKids і Джеймсом Темертеєм, подарували обладнання на суму понад 10 мільйонів», – зазначив нейрохірург міської дитячої клініки Тарас Микитин.

Джеймс Темертей, голова доброчинної Фундації Temerty (Канада) наголосив, що завдяки такій допомозі українці зможуть робити операції тут, в Україні, а не шукатимуть допомогу за кордоном. «Сподіваюся, що це буде приклад також для українських інституцій, щоб вони зрозуміли оцю культуру філантропії», – додав він.

«Це нове прекрасне обладнання вже є задіяне, і буде використовуватися в майбутньому для найбільш майстерних нейрохірургічних оперативних втручань для львівських дітей і не тільки. Хочу подякувати усім учасникам команди Sick Kids і сім’ї Темертеїв за цей подарунок, за цю змогу ще краще допомагати українським лікарям і українським дітям», – додав доктор Джеймс Рутка, професор, директор програми Українського педіатричного товариства, член Асоціації нейрохірургів північної Америки.

Відтак, під час урочистостей, Дмитро Квіт від колективу лікарні подарував благодійникам на згадку про цей візит картини талановитих пацієнтів, які вчаться в художній школі Олекси Новаківського. Зокрема – Джеймсу та Людмилі Темертей, фундації Sick Kids – Теду Джерарду, а також Джеймсу Рутці і Мирославі Ромах. Також Надзвичайний та Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук залишив запис для колективу лікарні у книзі почесних гостей. Окрім того, міський голова Львова Андрій Садовий за жертовність і допомогу дитячій лікарні нагородив «Золотим Гербом міста Львова» Джеймса Темертея, голову доброчинної Фундації Temerty.

Співпраця між Sick Kids Hospital (Торонто, Канада) та Міською дитячою клінічною лікарнею Львова триває з грудня 2012 року. Керівником проекту є Джеймс Т.Рутка – доктор медичних наук, професор, завідувач відділення хірургії Університету Торонто, директор і головний дослідник Центру досліджень пухлин головного мозку, член Асоціації нейрохірургів північної Америки. В рамках цієї співпраці у 2013 році на базі МДКЛ провели перший міжнародний майстер-клас з нейрохірургії з теоретичною та практичною частинами. У 2014 році дитячій лікарні було подаровано сучасний набір нейроендоскопічного обладнання фірми «KarlStorz» для виконання малоінвазивних операцій на мозку (вартість 86 тис. доларів). Воно дозволяє поєднувати можливість огляду різних внутрішньо-мозкових порожнин завдяки волоконній оптиці та проводити маніпуляції в глибині мозку за допомогою різних інструментів-насадок без трепанації черепа.

За час співпраці канадські лікарі спільно з лікарями-нейрохірургами МДКЛ провели 9 операційних втручань з надскладною нейрохірургічною патологією, які до цього часу в Західній Україні не проводились. Також у рамках співпраці двоє лікарів-нейрохірургів пройшли стажування в Sick Kids Hospital, і телемедично лікарі мають змогу безпосередньо консультуватись з професором Джеймсом Т. Руткою щодо складних випадків в діагностиці та лікуванні.

Зазначимо, що надавати допомогу дітям із нейропатологією у Львові почали ще у 1996 році. Тоді вперше у Львівській області на базі міської дитячої клінічної лікарні було створено підрозділ дитячої нейрохірургії на 10 ліжок в складі загальнохірургічного відділення. Втім, з кожним роком спостерігалося збільшення госпіталізованих дітей з нейрохірургічною патологією – з 508 дітей у 2007 році, – до 622 дітей у 2011 році і, водночас, зростала кількість оперативних втручань – з декількох десятків до 200. Відтак, з ініціативи управління охорони здоров’я Львівської міської ради у грудні 2013 року було створено спеціалізоване дитяче нейрохірургічне відділення на 15 ліжок. Це перше і поки що єдине таке відділення не лише у нашому місті, але і у всій Західній Україні.

«Відділення дитячої нейрохірургії було створено у 2013 році. І тобі було багато сумнівів, чи зможемо ми забезпечити належний рівень надання нейрохірургічної допомоги дітям, бо це дуже складний фах, що потребує багато важкої діагностики і специфічного інструментарію. Але ми створили таке відділення, бо дітей з нейрохірургічною патологією стає все більше, і в Західному регіоні таких відділень не було, як не було і у Львові. Тепер наші нейрохірурги постійно стажуються у кращих клініках світу. Також до Львова приїжджають відомі у світі нейрохірурги, такі як Джеймс Рутка та Генрі Марш, і вони допомагають як з обладнанням, так і діляться своїм безцінним досвідом. Мета, яку ми поставили – стати лідером у дитячій нейрохірургії в Західному регіоні, і ми поступово наближаємося до її досягнення», – розповідає начальник управління охорони здоров’я міста Володимир Зуб.

Додамо, що на сьогодні лікарі-нейрохірурги міської дитячої клінічної лікарні Львова надають необхідний об’єм медичної допомоги з нейрохірургічною патологією не тільки дітям Львова та районів області, а й пацієнтам з західного регіону України. Переважно це черепно-мозкова та спинальна травми, вроджені вади розвитку, набута гідроцефалія, об’ємні та запальні процеси центральної нервової системи, нейрохірургічна патологія періоду новонародженості та інші.