Художник Петро Сметана відкрив у Львові 11-ту персональну виставку

Львівський художник Петро Сметана, чию виставку живопису відкрили в галереї Гері Боумена, не є типовим митцем

     2920  

Фото Ярини Коваль

Хоча б уже через те, що переконаний¸ живемо в час, коли забагато хвалять. Принаймні тут, в Україні. Ну й у Львові, ясна річ. А світ цінує негативну критику (хоча, звісно, чітку і по суті) значно більше. Як і Петро Сметана. З цілком об’єктивних причин: така критика дає можливість швидшого росту.

Фото Ярини Коваль

Звичайно, росту для тих, хто потребує такої критики, розуміє її. Далеко не всі насправді. Безперечно, ніхто не стверджує, що кожне критичне зауваження художникові треба враховувати. Але розглядати такі зауваження варто. Бо вони теж дають змогу навчитися. А вчитися, переконаний Петро Сметана, потрібно постійно.

Фото Ярини Коваль

«Я стежу за цим митцем, починаючи від його першої персональної виставки сім років тому, − сказав на відкритті виставки проректор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців. – І вражений, наскільки він постійний у своїх глибинних творчих завданнях, наскільки стійкий, щоби не збитися на якісь легші та епатажніші творчі дороги. Петро Сметана  сьогодні − професійний митець із дивовижною здатністю з мінімалізму організувати образ із надзвичайно сильною емоційною інформацією. І це те, що тримає».

Фото Ярини Коваль

Уклавши експозицію із робіт за останніх два роки, Петро Сметана в такий спосіб показує львів’янам, над чим працював у час, коли його не було. Адже фізично перебував поза Україною, зокрема, як стипендіат програми Gaude Polonia. Хоча коли повертався – пейзажам рідного міста зберігав вірність.

Фото Ярини Коваль

Як підкреслила на відкритті мистецтвознавець Наталія Космолінська, Петро Сметана зумів осягнути дух Львова – не лише центральної частини, а його околиць також, відчути  їхню шляхетність і передати це у своїх роботах. В одній тональності йому вдається створити розмаїття – фактурне, нюансне. А це те, що робить його твори особливими й неймовірно привабливими.

«Я для себе визначив, − ділиться з «Львівською газетою» думками художник, − що безпосереднє спілкування з митцями на філософські теми не менш цікаве, ніж споглядання їхніх творів, і чимало дає, щоб ти сам став трішки іншим. Мене інтригує навіть не те, що вони говорять, а чому саме  так, що є причиною. Таке спілкування відкриває цілком інші портали, як для вдосконалення власного «я», так і творчості в цілому».

Фото Ярини Коваль

Зауважимо, що виставка в галереї Гері Боумена для Петра Сметани – 11-та персональна. А наступного року його персональна виставка відбудеться у Національному музеї у Львові.