Громадський бюджет Львова: три історії успіху

У місті почали реалізовувати перші проекти в межах «Бюджету участі»

   Марта Гелиш   3217  

Цього року львів’яни вперше реалізовують свої ідеї за кошти міського бюджету. Завдяки «Бюджету участі» більше ніж 16 млн грн витратять на проекти, які придумали містяни для покращення Львова та за які проголосували.

Загалом у 2017 році в рамках «Громадського бюджету Львова» буде втілено у життя понад 60 ідей. «Львівська газета» розповідає про два перші проекти, які вже втілили у життя, та проект, який на півдорозі до реалізації.

Ігрові споруди на території дитсадка

Нещодавно учням дитячого садка №167 представили сучасні ігрові споруди: 6 великих та маленьких гірок-лазанок. Відтепер вони зможуть бавитися та займатися спортом не на старих залізних драбинах, як це було раніше, а на нових різнокольорових спорудах.

Ідея створення нової ігрової зони виникла у виховательки дитячого садка Світлани Миколаївни. Колектив дізнався про конкурс громадських проектів Львова в інтернеті й вирішив взяти у ньому участь: а раптом пощастить?

«Про створення такого майданчика ми думали вже давно, однак такий проект – дорогий, а достатнього фінансування ми, на жаль, не мали. Тож вирішили спробувати свої сили і наприкінці осені подали проект на конкурс. Просили батьків наших учнів голосувати за ідею, і, звичайно, вони нас активно підтримали. А коли дізналися, що виграли, дуже зраділи. Потім на кожному святі в садку батьки жартівливо запитували: а де ж наші споруди, нас що, обдурили? Пояснювала, що проект на стадії реалізації і впродовж року все буде встановлено», – згадує Світлана Миколаївна.

Урешті мрія дітей, батьків та вихователів здійснилася: у садочок зателефонувала фірма з виробництва споруд і повідомила, що виграла тендер на їхнє встановлення у дитячому закладі і незабаром все буде готово. Монтували гірки-лазанки за три дні.

За словами вихователів, особливо актуальний майданчик улітку, коли уроки фізкультури на свіжому повітрі проводять щодня.

«Дошкільнятам потрібно постійно рухатися, бігати та розвивати свої фізичні можливості, зміцнюючи здоров’я. Коли дітки займаються на таких гарних спорудах, у них одразу з’являється бажання активніше займатися спортом та вивчати щось нове», – розповідає пані Світлана.

До слова, проект ігрових споруд не єдиний, який висував на голосування ДНЗ №167 на конкурсі громадських проектів міста. Дитсадок потребує ще й капітального оновлення бруківки на подвір’ї, однак таку ідею не підтримали.

Сучасна інтернет-бібліотека для львівської школи

Кілька тижнів тому у 98-й школі з’явилася власна інтернет-бібліотека. У новій бібліотеці діти користуватимуться електронним каталогом книг, віртуальною довідкою і, звичайно, всесвітньою мережею інтернет.

Коли педагогічний колектив школи дізнався про конкурс проектів на отримання громадського бюджету, почав записувати власні ідеї. Вчителі підготували 5 проектів: створення інтернет-бібліотеки, встановлення нових вікон, проект «Чиста школа», завдяки якому діти мали б навчитися сортувати різні види відходів у спеціальні смітники, встановлення вуличних тренажерів та облаштування рекреаційної зони дозвілля. Однак втілити у життя вдалося лише перший, який набрав найбільшу кількість голосів.

«Сучасну інтернет-бібліотеку ми створили, з’єднавши два старі приміщення у школі, які були малоефективні і їх майже ніколи не використовували. Зробили там капітальний ремонт: замінили систему опалення, вирівняли стелю та стіни, встановили нові вікна, LED-світильники, нові двері. Тепер 53 кв. м бібліотеки стали не просто великою читальною зоною, але й зоною технологій: там стоїть 10 комп’ютерів, а в майбутньому плануємо встановити ще й проектор, принтер, смарт-телевізор та магнітно-маркерну дошку. Такого у нашій школі ще не було», – розповідає директорка школи №98 Людмила Земба.

Старою бібліотекою діти користувалися часто, однак нерідко запитували, чи з’являться у їхній школі комп’ютери.

«У нашій школі навчаються діти з простих сімей, багато – із сімей учасника АТО чи з багатодітної родини. І не всі ці діти мають комп’ютери вдома, а, якщо і мають, то з обмеженим доступом. Безумовно, для них інтернет-бібліотека дуже потрібна та актуальна, у будь-який час вони зможуть прийти туди та знайти потрібну інформацію чи підготувати проект», – пояснює пані Людмила.

Під час навчального року в першу половину дня нове комп’ютерне приміщення використовуватимуть як кабінет інформатики, а після обіду вже як бібліотеку та читальний зал, які будуть у вільному доступі для кожного учня школи №98.

Кімната матері та дитини в Парку культури

Завдяки «Бюджету участі» у відкритому громадському просторі Львова також з’явиться нове та корисне місце – кімната матері та дитини. Згідно з дослідженням Інституту міста 2015 року, близько 60% відвідувачів Парку культури – батьки з дітьми, а це майже 7 тис. людей за тиждень. Велика частина з них – матері з немовлятами, які не мають комфортних умов для годування та переодягання дитини в парку.

Нині проект лише на початку реалізації. За словами адміністрації парку, завершити його планують до кінця літа. Вже розроблено концептуальну візуалізацію приміщення та перелік необхідних елементів, з яких воно складатиметься: це буде окрема споруда з шафою, санвузлом, пеленальним столиком, кріслом-фіксатором для дітей та місцем для підігріву їжі. Кімната буде обігріватися і постачатися гарячою водою, а встановлять її у тихій та комфортній зоні для перебування з немовлятами.

«Споруда стоятиме на центральній частині алеї Парку культури біля «Маленької Скандинавії». У цій зоні розташований відкритий дитячий майданчик, а поряд є маленький сад, де батьки разом з дітьми власноруч можуть висадити рослини. Територія облагороджена клумбами, деревами та квітами, тож маленьких відвідувачів тут найбільше, і це – найкомфортніше місце для встановлення кімнати матері та дитини», – зазначає головний адміністратор Парку культури Сергій Хомчин.

Тож у кімнаті створять усі належні умови для того, щоб батьки змогли погодувати, помити та перепеленати дитину.

«Парк культури позиціонує себе, як відкритий простір для кожного, а оскільки дуже часто до нас приходять молоді батьки з дітьми, то хотілося б, щоб тут для них були всі зручності. Отож повільно, але впевнено, ми облаштовуємо нашу локацію так, щоб задовольнити потреби всіх відвідувачів. А «Бюджет участі» та львів’яни, які проголосували за створення кімнати матері та дитини, нам у цьому допомагають», – розповідає Сергій Хомчин.

Читайте також: Громадський бюджет Львова: що змінилось у 2017 році