У Домі Франка виставлено унікальні скарби (ФОТО)

     1802  

У Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка відкрито виставку «Скарби Франкового дому», де можна побачити унікальні речі з музейних фондів, які ніколи раніше не експонували.

Не експонували з різних причин, але найперше тому, що багато з них «загрожували» політиці радянської влади, бо вони або належали чи були подаровані людьми або організаціями, що їх називали «ворогами народу» чи «буржуазними націоналістами» через їхнє патріотичне спрямування.

Речі, представлені на виставці, направду ексклюзивні, вже навіть тому, що належали особисто генієві української культури Іванові Франку чи членам його родини. Це − експонати коштовні і за своєю номінальною вартістю, бо зроблені зі срібла, і за тою духовною цінністю, яку вони мали тоді для їхніх власників та мають зараз для сучасних поколінь українців.

Участь у відкритті виставки взяли Надзвичайний і Повноважний посол Канади в Україні п. Роман Ващук, голова Вченої ради музею професор Михайло Гнатюк, представники родини Івана Франка, друзі та гості Франкового дому.

На виставці представлено два срібні лаврові вінки, які ніколи не виставляли, вони були заховані у найглибші схованки музейних фондів. Один – на 40-річний ювілей творчої діяльності письменникові подарувало українське патріотично-спортивне товариство «Сокіл-Батько», другий вінок у день похорону письменника принесли від Українського січового війська. Із усусусами Івана Франка пов’язувало дуже багато: наймолодший син, Петро, був у Легіоні січових стрільців, письменник останні місяці свого життя лікувався у Захисті січових стрільців, врешті, усусуси провели його в останню путь – від Франкового дому до Личаківського кладовища.

Представлені на виставці і книги, які Іван Франко за нагоди дарував своїм товаришам і підписував їх. Отож можемо побачити автографи письменника. Є книга, підписана Іваном Франком Митрополитові Андрею Шептицькому.

Чи відомо вам, що отримав у подарунок Іван Франко від дружини у день шлюбу? Що довгі роки зберігали у родині Франків і передавали з покоління у покоління? Які світлини були найдорожчими для їхньої сім’ї? Все це також можна побачити на виставці.

Однак найцінніший скарб Франкового дому був захований у великій різьбленій скрині, яку допомогла відкрити наймолодша відвідувачка виставки Зорянка.

Це – Франкова спадщина, яку він залишив і своїм рідним нащадкам, і друзям, і студентам, і професорам, і нам, українцям, шанувальникам його таланту і його генія – безцінні твори. Твори – художні, літературознавчі, публіцистичні, етнографічні, політичні, соціально-економічні – усього не перелічити, які ще досі потребують вивчення, аналізування і повного, без купюр, видання.
Виставку, яка триватиме усього тиждень (25 − 31 травня), можна оглянути з 10.00 до 17.00, щодня (крім вівторка). Поспішайте!

Фото: Оксана Братун, Марта Волошанська