Сьогодні – Всесвітній День метрології

     721  

Всесвітній день метрології святкують 20 травня. Цього дня 1875 р. представники сімнадцяти країн у Парижі, на міжнародній дипломатичній конференції, підписали знамениту «Метричну Конвенцію». Конвенція визначає основу для глобального співробітництва в науці вимірювання та в його промисловому, комерційному та соціальному застосуванні. Початкова мета Метричної Конвенції – єдності вимірювань у всьому світі, як і раніше, важлива.

Всесвітній День метрології заснував Міжнародний Комітет мір і ваг (МКМВ) у жовтні 1999 року, на 88-му засіданні Комітету.

Водночас професійне свято – День працівників стандартизації та метрології – в Україні відзначають 10 жовтня.

Метрологія зародилася в далекій давнині, значення слова – «наука про виміри». Метрологія проникає в усі науки і дисципліни, які мають справу з вимірюваннями і є для них єдиною наукою.

Засновником метрології для багатьох слов’ян є Д. І. Менделєєв.

Основні поняття, якими оперує метрологія, – це вимірювання, засіб вимірювань, метрологія, методики виконання вимірювань.

Першим метрологічним законодавчим нормативним документом, відомим з історії людства, наприклад, в стародавньому Ізраїлі, можна вважати Старий Заповіт. «Не будете чинити кривди в суді, у мірі, у вазі та в мірі рідини. Вага вірна, тягарці вірні, ефа вірна, гін вірний буде у вас…» – така вимога диктується в одній з книг П’ятикнижжя – Левіті (глава 19 , вірші 35-36).

У давнину дуже часто як міру довжини застосовували ширину зерна, наприклад, ячмінного. Також товщину волоса верблюда або мула. У арабів в VIII- IX ст. ячмінне зерно прирівнювалося до шести одиниць верблюжого волосся.

Актом англійського короля Едуарда I дюйм визначався як «три сухі круглі ячмінні зернини». Ячмінні зерна або зерна пшениці, а іноді і плодів дерев, використовували як вихідну міру ваги, про що свідчить, наприклад, найменування міри «гран» – зерно.

Метр уперше було визначено як одна десяти мільйонна частина чверті Паризького меридіана.

Морський вузол, наприклад, раніше визначали на ходу. У море скидали канат із рівномірно зав’язаними по всій довжині вузлами. Що більше вузлів пройде за одиницю часу, то більша швидкість судна.

Стручок ріжкового дерева, насіння якого служили мірою маси, і зараз є одиницею виміру маси й об’єму, а також міра чистоти золота, або відомий нам карат.

За матеріалами Вікіпедії, сайту Ділова мова