На Львівщині до інфекційної лікарні потрапила жінка з ботулізмом

Її стан – стабільно важкий

     3826  

Це перший випадок захворювання на ботулізм на Львівщині у цьому році. За словами головного епідеміолога Львівщини, лікаря-епідеміолога Львівської обласної інфекційної лікарні Наталії Тімко, попри застереження лікарів щодо домашньої консервації, щороку до лікарні потрапляють пацієнти з ботулізмом. У 2016 році у Львівській області зареєстрували два випадки захворювання на ботулізм: занедужали 4 особи (мешканці Кам’янко-Бузького району та Львова), які вживали м’ясну консервацію з яловичини та м’ясний паштет із субпродуктів домашнього виготовлення. А у 2015 році було зареєстровано 10 випадків із 15-ма потерпілими, серед яких була й дитина та один летальний випадок серед дорослих.

Нинішня пацієнта інфекційної лікарні , 49-річна жінка, розповіла лікарям, що споживала домашню м ясну консерву, яку ж сама і закривала. І невдовзі їй стало погано. Лікарі після обстеження поставили діагноз – ботулізм. Зараз її стан – стабільно важкий.

Ботулізм – це гостре токсикоінфекційне захворювання, яке зумовлює токсин Клостридіум ботулінум (Clostridiumbotulinum). Це класична харчова інтоксикація, яка виникає внаслідок вживання продуктів, інфікованих Clostridiumbotulinum та екзотоксином і характеризується важким ураженням нервової системи.

Токсини збудників ботулізму стійкі до дії температури та сонячного проміння. При нагріванні до 58°С вони руйнуються через 3 години, до 80°С – через 20-30 хв., при кип’ятінні – протягом 10-15 хв. Надзвичайно високою стійкістю до нагрівання відзначаються спори клостридій: при температурі 1000 С вони руйнуються через 5 год., 1050 С – через 2 год., при 1200 С – через 10-20хв.

Факторами передачі збудників ботулізму можуть бути продукти, забруднені ґрунтом, в яких нагромаджуються токсичні і живі мікроорганізми.

Але найчастіше причиною хвороби є вживання в їжу інфікованої консервованої продукції (особливо домашнього виготовлення), а також м’ясних продуктів, в’яленої, копченої риби, баликів, грибів, овочів і фруктів.

Розмноження збудника в більшості випадків не змінює смакових властивостей продукту. У твердих продуктах (ковбаса, шинка, балик, тощо) мікроорганізми можуть розмножуватися гніздами в місцях, де створені анаеробні умови (без доступу кисню), продукуючи при цьому токсин. Цим пояснюються поодинокі випадки ботулізму при груповому вживанні одного й того самого продукту.

Інфіковані консерви, як правило, здуваються. Хоча відсутність здуття не свідчить про безпеку продукту. Схильність до ботулізму висока і вона не залежить від статі та віку.

Інкубаційний період при ботулізмі може тривати від 2 годин до 10діб, найчастіше – 18-24 години. Недуга починається гостро, раптово. Водночас з’являються симптоми, не характерні для ботулізму: нудота, блювання, слабкість, пронос. Пізніше додаються симптоми специфічні: погіршення зору, поява «туману» і «сітки» перед очима, опущення повіки, різка слабкість, запаморочення, сухість слизових оболонок рота та глотки, що викликає відчуття чужорідного тіла в горлі, важкість ковтання, розлад мови аж до втрати голосу.

Захворювання протікає без підвищення температури тіла, характерний частий пульс, з’являються значні розлади дихання, які можуть стати причиною смерті на 2-5-й день хвороби.