10 актуальних питань з вакцинопрофілактики

Що повинні знати батьки, які турбуються про здоров’я дитини

     4321  

Питання вакцинації завжди викликають бурхливі обговорення у колі батьків. Прихильники щеплень наводять свої аргументи, противники – свої. Сьогодні на 10 найактуальніших питань на цю тему “Львівській газеті” відповідала лікар-педіатр, заступник головного лікаря з охорони материнства і дитинства 4-ї міської клінічної лікарні Віра Капрусь.

1.Що таке вакцинація?

Вакцинація – це введення в організм людини ослабленого або вбитого збудника хвороби з метою створення специфічного імунітету (імунітету проти певної хвороби).

2.Чому щеплення роблять повторно?

Для подовження дії попередньо зробленого щеплення та для утворення тривалого імунітету.

3.Чи може вакцина завдати шкоди організмові дитини?

Усі сучасні вакцини, що застосовуються в нашій країні  для календарної вакцинації, відповідають світовим стандартам. Дотримання холодового ланцюга при транспортуванні вакцини, а також правильна техніка введення вакцини дозволяють практично уникнути поствакцинальних ускладнень. Треба пам’ятати, що щеплення в сотні разів безпечніші, ніж захворювання, від яких вони захищають.

4.Що входить до складу вакцин? Для чого в них додають консерванти?

Вакцини містять: живі ослаблені (оральна поліо вакцина, БЦЖ, кір, краснуха, свинка) або вбиті збудники (цільноклітинна коклюшна вакцина, інактивована поліо вакцина); частки клітинної стінки збудника (гемофільна вакцина, ацелюлярна коклюшна вакцина, гепатитна вакцина); інактивовані токсини , що виділяє бактерія (дифтерія, правець). До складу інактивованих вакцин входять допоміжні речовини (консерванти). Їх кількість у вакцині незначна та нетоксична для дитини, вона значно менша, ніж та,що надходить в організм  із зовнішнього середовища ( з їжею,  повітрям, водою).
Консерванти забезпечують стабільність вакцині, а також мають антисептичні властивості (для попередження септичних ускладнень під час імунізації.)

Живі вакцини не містять консервантів (БЦЖ, поліо, кір, краснуха, свинка).

5.Чи може захворіти щеплена дитина?

Так може, тому, що під час щеплення в організм вводиться ослаблений або вбитий збудник, який не дає 100% захисту, але у випадку зараження хвороба буде протікати значно легше, без ускладнень. Чим більше дітей у колективі вакциновано, тим менша ймовірність захворіти на ту чи іншу інфекцію.

6.Які реакції можуть бути на щеплення?

У перші три доби після щеплення можуть виникнути загальні (підвищення температури тіла, нездужання, втрата апетиту ) та місцеві реакції (біль, почервоніння у місці введення ін’єкції, ), загальні алергічні реакції бувають украй рідко. Враховуючи можливість розвитку такої реакції у дитини , необхідно впродовж 30 хв. після щеплення залишатися в межах поліклініки, адже тут є все необхідне для надання невідкладної допомоги.

7.Які наслідки можуть бути у разі відмови від щеплення?

Медичні наслідки:дитина може захворіти на інфекції, яких можна уникнути за допомогою щеплення, а також стати джерелом інфекції для оточуючих (особливо для дорослих та дітей, які не отримали щеплення через медичні протипокази).
Адміністративні наслідки: дитину можуть не допустити в дитячий колектив (школу, садочок) згідно з існуючим законодавством: ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

8.Чи існує вроджений імунітет проти інфекційних хвороб?

Специфічного вродженого (тобто скерованого проти конкретних вірусів та бактерій) імунітету не існує. Так, існують вроджені неспецифічні механізми –утворення інтерферону, деякі речовини на шкірі та слизових, крові певний час можуть захищати дитину від інфекцій, але природнього вродженого імунітету проти туберкульозу, гепатиту, кору, свинки, дифтерії, кашлюку та інших не існує.

9.Чи можна придбати вакцини в аптеці за власні кошти?

Так, в аптечній мережі м. Львова можна придбати комбіновані вакцини, які дають можливість зменшити кількість ін’єкцій та відвідувань лікаря. Продаж вакцин здійснюється за рецептом лікаря, а також при наявності термоконтейнера з холодоелементами для дотримання умов зберігання. Покупцю видається інструкція українською мовою та касовий чек з датою та годиною продажу. Адже батьки повинні знати від чого і якою вакциною щепиться їхня дитина.

10.Що потрібно знати батькам перед проведенням вакцинації?

У день призначення щеплення, безпосередньо перед введенням вакцини, лікар повинен оглянути дитину, виміряти температуру тіла та проінформувати батьків щодо можливих реакцій.

Додаткову інформацію щодо вакцинації дитини батьки можуть отримати у свого педіатра або сімейного лікаря.

Переваги імунізації