У Львові відкриють новий зал камерної музики

Реалізація такої ініціативи – відкриття музичного салону в стінах оперного театру – перша в Україні

   Ярина Коваль   1469  

Фото Ярини Коваль

8 травня у Львові почне працювати новий концертний майданчик для камерної музики – у дзеркальному залі Львівського національного театру опери та балету імені С. Крушельницької. Реалізація такої ініціативи – відкриття музичного салону в стінах оперного театру – перша в Україні. Хоча не перша у Європі. Адже, за словами генерального директора та художнього керівника театру Василя Вовкуна, європейці дуже раціонально використовують свої ресурси.

Музичний салон відкриють музичною розповіддю «Історія кохання», яку складуть три романси Клари Вік-Шуман і три фантастичні п’єси Роберта Шумана, а також соната для віолончелі та фортепіано мі-мінор Йоганнеса Брамса у виконанні Оксани Литвиненко, Наталії Пелех і Софії Соловій. Буде і художнє слово від кандидата мистецтвознавства Ольги Катрич.

«Такі музичні салони насправді дуже своєчасна і важлива річ, – сказав на попередній зустрічі з пресою художній керівник заходів у новоствореному музичному салоні, композитор і соліст Юрій Ланюк. – Традиція камерного музикування у Львові існувала віддавна. Навіть легендарний піаніст Артур Рубінштейн часом, заробляючи собі на життя, приїжджав до Львова і давав тут камерні концерті у палаці Потоцьких. Він згадував, що такої вдячної публіки, як у Львові, потім більше ніде не зустрічав. Радянська влада перервала традицію таких салонів, оскільки вони завжди були приватною ініціативою. Але вже давно настав час цю традицію відновити. Тим паче, що у Львові є дуже серйозна проблема сценічних майданчиків для камерних виступів».

Цікаво, що спеціально для музичних салонів до дзеркального залу перенесли рояль, який 10 років простояв під сценою театру. Як і те, що в салоні (який працюватиме за окремою програмою, квитками та режисурою), відбуватимуться не лише камерні концерти, а також зустрічі з цікавими людьми та виставки, кожна з яких триватиме місяць.

Зокрема, першою виставковою імпрезою стане експозиція робіт відомого львівського живописця Любомира Медвідя. Цікаво також, що з відкриттям музичного салону збіглася і видозміна екскурсій до театру : відтепер вони не будуть хаотичними, а відбуватимуться у чітко визначені години і завершуватимуться голосом патронеси театру Соломії Крушельницької. А саме – записом її арії з опери «Чіо-Чіо-Сан».

Вартує уваги, що обидва ці нововведення є частиною програми «Український прорив», яку анонсував Василь Вовкун, вступаючи на посаду повновладного керівника театру. Властиво, йшлося про те, аби перетворити будівлю Львівської опери на культурно-музичний простір, де кожен куточок працював би на нагоду подарувати людям радість.

Нагадаємо, Василь Вовкун перейняв обов’язки генерального директора та художнього керівника театру в одній особі наприкінці лютого цього року.