На Львівщині зафіксовано перший цьогоріч випадок захворювання на кір

Медики прогнозують, що таких випадків може бути значно більше

     7223  

Фото: УНН

Це захворювання лікарі діагностували у 22-річного студента зі Старого Самбора. Як повідомив «Львівській газеті» заступник директора ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» Олег Когут, лабораторно підтверджено, що хлопець захворів саме на кір. Він навчається у медуніверситеті в Івано-Франківську, а на Прикарпатті вже наприкінці минулого року значно поширився вірус кору, який продовжує вкладати на лікарняні ліжка дітей і дорослих і у 2017 році.

Три причини, які сприяють поширенню вірусу кору на Львівщині

Торік на Львівщині було зареєстровано п’ять випадків захворювання на кір. Лікарі підозрюють, що цьогоріч хворих може бути значно більше. І для таких невтішних прогнозів є кілька причин.

Перша. Поширенню захворювання сприяє той факт, що у нас доволі мало людей мають щеплення від цієї недуги. Торік у Львівській області проти кору, краснухи та епідпаротиту вакцинували 9 838 дітей віком до року (35,8%), 3460 дітей віком від року (19%), 8 521 дитину віком 6 років (30,9%) і 1807 осіб віком від 7 років. А щоб забезпечити популяційний імунітет і наблизити ліквідацію цієї хвороби, щепленням слід охопити понад 95% осіб.

Друга. Спалах кору зафіксовано у сусідній Румунії. Тож є висока ймовірність того, що вірус кору може поширитися і в Україні, зокрема і на Львівщині. Він передається повітряно-крапельним шляхом і,враховуючи відкритість кордонів, постійні міграційні процеси й недостатній рівень вакцинації від кору, ризик поширення інфекції є доволі високим.

Третя. Кору притаманна циклічність, пік захворюваності повторюється через кожні 5-6 років. Останній пік захворюваності на Львівщині був у 2012 році (захворіло понад 3 000 осіб). Тож у 2017 році ризик поширення хвороби є надто високим.

Симптоми хвороби

Вірус кору зазвичай передається через прямий контакт, а також повітряним шляхом. Він інфікує слизову оболонку, а потім поширюється організмом. Заразитися ним можна під час розмови, при кашлі, чханні. Для цього достатньо лише кілька хвилин постояти поруч із хворим. Миттєва зустріч із хворим на кір також може призвести до захворювання.

Інкубаційний період (від потрапляння збудника в організм до появи перших ознак захворювання) триває в середньому 9-17 днів. Хвора людина є носієм інфекції, починаючи з двох останніх днів інкубаційного періоду до п’ятого дня після появи висипу.

У хворого підвищується температура, виникає кашель, нежить, кон’юнктивіт і дрібно-плямистий висип, який має низхідний характер. Рання ознака – до появи висипки на тілі можна виявити плями на слизовій оболонці рота навпроти верхніх кореневих зубів.

Це інфекційне захворювання є небезпечне і для дітей, і для дорослих. Кір є однією з основних причин смерті серед дітей раннього віку в усьому світі. Він може викликати такі серйозні ускладнення, як запалення легенів, менінгіт (запалення мозкових оболонок), енцефаліт (запалення мозку), які є дуже небезпечними для всіх без винятку, а особливо для вагітних і діток раннього віку. Вони нерідко закінчуються смертю.

Що робити, коли хтось із рідних захворів

Якщо хтось із рідних захворів на кір, перше, що радять зробити медики, – відразу викликати лікаря. А до його приїзду ізолювати хворого від інших членів родини. Коли хворого на кір виявили в організованих колективах (школах, дитячих садочках тощо), слід забезпечити ізоляцію всієї групи (класу) від інших колективів на 21 день, не приймати у групи(класи) осіб, які не мають щеплення і не перехворіли кором, на час карантину налагодити щоденний медичний нагляд за особами, які контактували з хворим, упродовж 21 дня посилити дезінфекційні заходи. Приміщення, де перебуває хворий, часто провітрювати і проводити в ньому вологе прибирання з використанням засобів дезінфекції.

Найефективнішим захистом від кору є вакцинація. Нині медичні заклади області, як кажуть лікарі, забезпечені вакциною проти кору, краснухи та епідпаротиту в достатній кількості.