Громадський бюджет Львова: що змінилось у 2017 році

Орієнтовно 10 млн грн планують виділити на наступний рік депутати та посадовці Львівської міської ради для фінансування проектів Громадського бюджету. Сьогодні, 27 квітня, депутати Львівської міської ради затвердили ухвалу, згідно з якою ця сума становитиме не менш ніж 1% від бюджету розвитку 2018 року. Разом з тим у минулорічну процедуру подання та відбору проектів Громадського бюджету внесли низку змін.
     2695  

«Львівська газета» робить огляд змін і пояснює, які проекти матимуть шанс отримати гроші міського бюджету.

Що таке громадський бюджет?

Це механізм, із допомогою якого львів’яни можуть напряму пропонувати й обирати, на що саме витратити частину коштів міського бюджету. Для цього спершу мешканці пропонують цікавий проект, а потім їхню ідею підтримують (або не підтримують) львів’яни своїми голосами.

Схожі бюджети участі дуже поширені у США та європейських країнах. В Україні цей механізм уже діє в низці міст, зокрема в Сумах, Черкасах, Полтаві, Чернігові, Вінниці й навіть у містечку Турка Львівської області.

Відколи він працює у Львові?

Цей механізм ще зовсім новий для нашого міста. Вперше Громадський бюджет запрацював у Львові 2016 року.

Як писала «Львівська газета», торік на фінансування ідей львів’ян в рамках громадського бюджету виділили 16 млн грн. 

Переможцями голосування стали понад 60 проектів, які реалізують у 2017 році.

Чому були потрібні зміни?

«Торік був перший рік, коли ми запровадили громадський бюджет. Ми отримали цікавий досвід і він дозволяє нам вдосконалити цьогорічне положення про Громадський бюджет», – розповів заступник начальника управління Секретаріат ради ЛМР Орест Файфурка.

Що змінилось?

Перша важлива зміна стосується фінансування. Від цього року кошторис малих проектів може сягати 500 тисяч, а не 200 тисяч, як було торік.

«У нас є дві категорії проектів. Малі стосуються облаштування вулиць, кварталів чи районів. Минулого року максимальна сума на їх фінансування становила 200 тисяч. Великі проекти мали бути загальноміськими із сумою фінансування до 3 млн грн. Однак на практиці багато великих проектів стосувались окремих районів і їхні кошториси були до 500 тисяч. Аби не створювати зайвої конкуренції серед великих проектів ми підняли верхню суму малих», – пояснює Орест Файфурка.

Чекає на охочих написати проект для Громадського бюджету і певне спрощення – цього року у формі на підтримку проекту, який має подати автор на етапі реєстрації проекту, не потрібно буде вказувати паспортні дані тих, хто поставив за нього свій підпис.

Ще одна важлива зміна – розширення географії Громадського бюджету Львова. Тепер можна пропонувати проекти для реалізації у Рудному, Винниках і Брюховичах.

«Це усе Львів. Але у попередньому положенні не було потрібного уточнення і виникла плутанина», – зазначає посадовець.

Водночас нове положення також містить і нове обмеження. Цього року не можна буде подавати проекти, що стосуються ремонтів бюджетних установ. У міській раді це пояснюють тим, що бюджетні установи, як от садки чи школи, часто залучали до голосування адмінресурс і таким чином були одразу в виграшному становищі. Що більше бюджетною установою часто не мають можливості користуватись усі львів’яни. Щоправда, у такому обмеженні є один виняток.

«Проекти, які стосуються установ, не можуть передбачити проведення поточних чи капітальних внутрішніх ремонтних робіт щодо приміщень цих установ крім випадків, коли ремонт є невід’ємним елементом проекту закупівлі обладнання і становить менше 50 відсотків кошторису», – йдеться у новому положенні.

Як отримати кошти на проект?

Схема отримання коштів для реалізації певної ідеї не особливо відрізняється від попереднього року.

Проекти до громадського бюджету міста Львова можна подавати щорічно з 15 серпня по 15 вересня такими способами:

• шляхом заповнення спеціальної форми, що буде доступна на сайті gb.city-adm.lviv.ua.

• у паперовому вигляді через Центри надання адміністративних послуг Львівської міської ради

До проекту потрібно додати список осіб, які підтримують реалізацію цього проекту. Якщо йдеться про малий проект, необхідно подати список із 25 таких осіб з їхніми підписами. У разі подання великого проекту необхідно подати список із 50 таких осіб з їхніми підписами.

Як і раніше, до проектів, що подадуть у 2017 році, актуальною є вимога щодо того, аби їх реалізація була можливою протягом року. Проект має бути спрямований на вдосконалення інфраструктури міста.

Подавати їх можуть особи, які народились, живуть, працюють, навчаються у Львові або мають тут нерухомість.

Переможців обиратимуть голосуванням. Голосування триває протягом 15 календарних днів – з 1 по 15 листопада року. Голосувати може кожен львів’янин, який тут народився, живе, вчиться, працює чи має нерухомість.