Десятирічний львів’янин підкорює купол цирку

У цирковій виставі «Форсаж талантів» повітряним гімнастом «працює»… 10-річний Сергій Удала зі Львова

   Валентина Шурин   8288  

Фото з архіву родини Сергія Удали

Львівський державний цирк. У залі, як завжди, аншлаг. У цирковій програмі «Форсаж талантів» – номери українських та закордонних артистів, багато з яких здобули світову славу. І раптом родзинка вистави – цирковий номер невеличкого хлопчини, який на ременях у повітрі робить найскладніші трюки.

…Ось на манежі він закручує ремені на зап’ястях рук, розбігається – і плавно, наче пташина, злітає над ареною. Затамувавши подих, стежу, як дитя легко підтягується руками на ременях і робить вертикальну стійку у повітрі. Потім – горизонтальну на одній руці. Злітає вдруге… Втретє (ремені вже накручені на щиколотки ніг) – робить шпагат, не тримаючись руками за трос. Його номер супроводжує художній керівник вистави Родіон Тітов – на манежі наживо співає пісню про ангела.

 

Глядачі завмирають. Ще б пак! Хлопчина у білому гімнастичному трико, наче ангел, в’юнко звивається, плавно кружляє над нами… Щедрі аплодисменти, вигуки «Молодець! Браво!» – галицький глядач висловлює юному обдаруванню свою прихильність та вдячність.

Маленький повітряний гімнаст (з якого ви подумали б міста?) – львів’янин Сергійко Удала, четвертокласник 84-ї львівської середньої школи. Вихованець Валентини Мруз, керівника дитячої циркової студії, що десять років працює при Львівському державному цирку.

…Розходяться глядачі, гаснуть юпітери. Святкове дійство закінчується, у студійців розпочинаються тренування. Розминка. Тепер зі спортзалу Сергійко виносить на манеж реквізит. Ого! Важить, мабуть, кілограмів сім.

«Ремені причіпляю до тросу. Запобіжник повертаю так, щоб трос не розкрутився в повітрі під моє вагою. Ось карабін, шплінти, машинка, яка служить для того, щоб ремені в повітрі можна було розкрутити в різні боки, і трос не ламався», – серйозно, зі знанням справи, коментує свої дії Сергій. Валентина Мруз тим часом контролює кожний рух свого вихованця.

Виявляється, дебют Сергійка Удали на великій арені відбувся у різдвяній виставі «Золотий цирк Азії». У «Форсаж талантів» потрапив з легкої руки художнього керівника програми Родіона Тітова. Він побачив – захопився майстерністю маленького львів’янина – і запросив у свою виставу. Мабуть, найчастіші глядачі хлопчика – його мама Наталія і бабуся Олександра. Шкільні вчителі дивуються: «Дитино, невже тобі не страшно?!».

 

«Сергій Удала – зі спортивної сім’ї, – розповідає Валентина Мруз. – Спортивною гімнастикою займалася мама. А бабуся, Олександра Малашняк, 38 років працювала тренером зі спортивної гімнастики в ДЮСШ олімпійського резерву, що на вулиці Княгині Ольги. Саме бабуся два роки тому привела внука в циркову студію. «Ні, – відмовила я. – Хлопчині тільки вісім років, а я беру дітей з дев’яти». «Та ви подивіться, що він уміє», – наполягала пані Олександра на своєму. Я побачила «в роботі» гнучке й пластичне тіло Сергійка, його прудкість, легкість у стрибках і прийняла в студію. Богу дякувати, не помилилася».

«У циркову студію відбираю тих дітей, які хочуть володіти цирковим мистецтвом, а не їхні батьки, – продовжує пані Валентина. – Перевагу надаю, хто приходить зі спорту. Займаюся зі школярами до 17-ти років і старшими за різними номінаціями: акробатика, жонглювання, клоунада, повітряна гімнастика. З «Юності» вийшло чимало відомих циркових артистів: Ігор Бесараб, Михайло Чабан, Володимир Сабіров, Віктор і Роман Пилиповичі, Роберт Мруз (мій чоловік). Я теж повітряна гімнастка, вихованка цієї студії».

Торішнього грудня на шостому Міжнародному фестивалі дитячого та юнацького циркового мистецтва «Яскрава арена Дніпра» Сергій виконував роль… львівського батяра (аякже, і на арені необхідна акторська майстерність).

– Що страшніше, – цікавлюся у хлопчика, – виступати перед кількатисячною публікою чи перед строгими суддями на міжнародних конкурсах?

– Коли я вийшов на манеж Дніпровського цирку, помітив: там купол вищий, аніж у львівському, – каже хлопчина, наче відкриває мені таємницю. – Перед ким виступати легше, запитуєте?! Перед глядачами. Та й перед суддями не страшно. На арені я… літаю…

У «Яскравій арені Дніпра» першість виборювали 250 учасників. Приємно, що львівська гордість – Сергій Удала – привіз додому аж… чотири найвищі нагороди. «Сергійку, – жартувало поважне журі у Дніпрі, – всі дипломи – тобі». Це – диплом лауреата першого ступеня в номінації повітряна гімнастика (молодша група – до 10-ти років); спеціальна нагорода від заслуженого діяча мистецтв України, ректора Київської академії циркового та естрадного мистецтва Владислава Корнієнка; сертифікат на право взяти участь у телевізійному проекті «Україна має талант», а також сертифікат на право взяти участь у Міжнародному дитячому фестивалі циркового мистецтва, що відбудеться цьогорічного травня у Київському національному цирку. Удачі, Сергійко! Львів за тебе вболіватиме!