Львівські хірурги видалили жінці пухлину вагою… 15 кг

Таку гігантську пухлину у Львові та й, зрештою, в Україні ще не видаляли

   Олександра Баландюх   24935  

50-річна жінка одного з районів Львівщини 16 років тому перенесла серйозну онкологічну операцію, під час якої хірурги-гінекологи змушені були видалити й пахові лімфатичні вузли. Операцію провели вчасно і якісно, у жінки зараз немає жодних онкологічних проблем. Та після оперативного втручання їй потрібно було доволі багато часу приділяти ногам, адже лімфатичний відтік було порушено: носити компресійні панчохи, робити спеціальні масажі, багато ходити тощо.

Але сільській жінці було не до масажів та інших процедур, на неї удома чекало багато роботи, тож вона махнула на себе рукою. А це через деякий час далося їй взнаки. На стегні лівої ноги виник невеликий набряк, який постійно збільшувався у розмірах. Надмір міжклітинної лімфатичної рідини призвів до переростягнення шкіри й формування патологічного мішка.

«Сім років тому пацієнтка приходила до мене на консультацію, − розповідає судинний хірург Львівської обласної клінічної лікарні, професор Ігор Кобза. – Тоді можна було проводити ще консервативне лікування. Ми дали їй рекомендації, що потрібно робити у такому разі, але вона їх не виконувала. І прийшла до нас знову через сім років, але ні ходити, ні підняти ногу на ліжко самостійно вона вже не могла. У неї була третя стадія слоновості (хронічне потовщення шкіри та підшкірної жирової клітковини, що супроводжується різко вираженим застоєм лімфи). Її треба було оперувати і то негайно, бо така велика пухлина могла переродитися у саркому».

Рідні відвезли жінку до Києва. Хірурги, оглянувши її, сказали, що операцію слід проводити у три етапи. Після недовгих роздумів жінка повернулася у Львів і довірилася судинним хірургам обласної лікарні, які запропонували видалити пухлину за одну операцію.

Це було ризиковане оперативне втручання, зізнаються хірурги. Адже медичних протоколів оперування таких пухлин нема. Судинні хірурги Львова вперше взялися оперувати пухлину таких розмірів. Колеги з інших міст України та й навіть з-за кордону не могли поділитися досвідом, бо таких оперативних втручань не проводили.

У чому полягав ризик? Могла виникнути велика крововтрата, адже кожен сантиметр пухлини мав свою судинку. Другий момент. Рана після видалення пухлини таких розмірів залишається доволі велика і погано заживає, якщо вона постійно волога (виділяється лімфа).

Але львівські хірурги ризикнули, бо іншого виходу не було: жінку треба було негайно рятувати. До складу операційної бригади, крім професора Ігоря Кобзи, увійшли судинні хірурги Тарас Кобза, Роман Трутяк та анестезіолог Олександр Колупаєв. Під час операції, яка тривала дві години, хірургам вдалося уникнути великої крововтрати. Коли вони відсікли пухлину від стегна, з неї вийшло майже 5 л рідини (лімфи і крові). А коли пухлину поставили на вагу, стрілки ваг зупинилися на позначці 10 кг і ще кілька сотень грамів. Загалом жінка ходила з пухлиною, що важила 15 кг!

Львівські хірурги, які врятували жінку

Розмір рани у пацієнтки був доволі великий − до 50 кв. см. Виникла проблема, чим її закрити. Узяти шкіру, що була на пухлині, було неможливо. По-перше, вона була дуже стоншена, по-друге, хірурги ще не знали, чи є в пухлині онкологічні клітини, чи ні. Тож довелося натягувати шкіру звідусіль (є спеціальні методики, їх використовують в опіковій хірургії) і закривати рану.

Операцію жінці провели 22 березня, а сьогодні, 29 березня, ми зустріли її у коридорі відділення, і хірурги мусили робити їй зауваження, щоб рухалася повільніше, обережніше: пацієнтка, яка тривалий час не могла вільно пересуватися, мабуть, вирішила надолужити втрачене.

Побоювання про те, що рана може погано заживати, на щастя, не підтвердилося. Хвору вже можна виписувати додому, але хірурги планують її відпустити тільки тоді, коли рана остаточно заживе.

Нині прийшли результати гістологічного дослідження пухлини. Вони втішні – онкологічних клітин не виявлено.

Щоправда, пухлина може виникнути знову, якщо пацієнтка буде й надалі зневажати своє здоров’я. Та жінка пообіцяла, що тепер приділятиме собі максимум уваги.

Операцію львівські судинні хірурги відзняли на відео й тепер на конференціях ділитимуться досвідом з колегами з України та Європи.