«Скарби Підгорецького замку» ожили за допомогою інтерактиву (ФОТО)

     2259  

Фото Ярини Коваль

«Уявіть собі гарний весняний ранок – блакитне небо з кількома пухкими хмарками, промені погідного сонця, що просвічуються через свіже зелене листя, приємний вітерець, який обіцяє славний день. Уявіть, що ви стоїте на терасі величного Підгорецького замку в компанії європейських достойників найвищого штибу, й вам подали свіжозварену каву», – саме так автор ідеї щойно відкритої виставки «Скарби Підгорецького замку» у Львівській національній галереї мистецтв ім.. Б. Возницького та директор цього культурного осередку Тарас Возняк запрошує гостей до огляду експозиції.

 

Фото Ярини Коваль

І уявляти справді просто. Адже чи не вперше у Львові музейні скарби (а йдеться про більше ніж 200 експонатів, які свого часу прикрашали інтер’єри Підгорецького замку) репрезентовані глядачам в інтерактивній формі – з використанням екранів, інсталяцій, імітацією руху тощо.

Фото Ярини Коваль

 

Свого часу в Підгорецькому замку містилися чудова мистецька збірка: роботи Рембрандта, Ван Дейка, інших видатних митців. Адже коли один з найбільших магнатів речі Посполитої, коронний гетьман Станіслав Конєцпольський замислив спорудити замок для відпочинку після «ратних трудів», то в довгу шухляду цю ідею не відкладав. Уже в 1635–1640 роках цей замок постав у всій своїй красі з чудовим садом та заїздами для карет, а сам гетьман чимало зробив, щоби було чим подивувати і потішити своїх гостей.

 

Як розповідав колись Борис Григорович Возницький, якому завдячуємо, що замок опинився під опікою Львівської галереї мистецтв, будинок і чудовий сад з’явилися в Підгірцях за десять років до спорудження Версалю, сюди на бали з’їжджалося чимало європейських монархів. Однак ХХ століття позначилося на замку дуже трагічно. Багато цінних творів мистецтва вивезли до Південної Америки останні власники замку. Червоноармійці після революції вирізали картини з рам, замальовували їх, писали на них революційні лозунги. А санаторій для туберкульозних хворих, який розташувався тут уже після війни, довершував трагічні для замку руйнації.

Однак певні мистецькі речі з колишньої підгорецької збірки таки залишилися. І сьогодні є чудова нагода їх відчути.