На відшкодування ліків для пацієнтів Львівщині виділили 32,5 млн. грн.

Хто їх отримуватиме безкоштовно, а хто – з невеликою доплатою

   Олександра Баландюх   2345  

Не секрет, що значна частина людей вчасно не звертається по допомогу до медиків тільки тому, що у них немає грошей на ліки. Доходи українців є одними з найнижчих у Європі та світі, а ліки у нас нерідко дорожчі, ніж у країнах з високим рівнем доходів. Тепер ситуація має змінитися на краще, щоправда, не для всіх хворих, а наразі лише для тих, хто хворіє на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Цих хворих держава забезпечить безкоштовними ліками або з невеликою доплатою – з  1 квітня  в Україні стартує проект «Доступні ліки». Пріоритет надано лікуванню саме цих хвороб, бо вони найбільше впливають на показники смертності населення і ефективно лікуються  амбулаторно.

Цей проект набув чинності ще з 1 січня цього року, потім – з 1 лютого і ось з 1 квітня він нарешті стартує. На реімбурсацію (відшкодування вартості ліків) уряд виділив 500 млн грн, які будуть скеровані в регіони, відповідно до кількості хворих.

Як ця програма працюватиме на практиці? «Львівська газета» попросила допомогти з’ясувати не завжди зрозумілі для пацієнта питання виконавчого директора Галицької фармацевтичної асоціації, завідувачку  КП ЛМР Аптека № 1 м. Львова Нелю Бик.

«Ефективність цієї програми очевидна: люди, які звернуться по допомогу до лікарів, отримають ліки безкоштовно або з невеликою доплатою, – пояснює Неля Василівна. – Друге. Самолікування, яке нерідко призводило до серйозних ускладнень, відійде  на бік, бо безкоштовні ліки чи ліки зі знижкою видаватимуть лише за рецептом. А щоб його отримати, хворий мусить звернутися до лікаря. Третє. Коли виписані ліки закінчаться, хворий знову змушений буде йти по рецепт, а значить, він постійно буде під контролем лікаря».

Як встановлюють референтну ціну на лікарські засоби?

Розробляючи проект, керувалися досвідом європейських країн, де вже давно сформовано систему державного регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування їхньої вартості. МОЗ має встановити максимальну референтну ціну виробника лікарського засобу за 21 міжнародною непатентованою назвою (МНН), іншими словами, діючій речовині, беручи до уваги ціни на ці ліки у Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. Тобто, в Україні ці ліки не мають бути дорожчими , ніж у них. А українці нерідко їздили купувати ліки в Польщу, Угорщину, інші країни, бо там вони були дешевші, ніж у нас. Якщо виробникам в цих країнах вигідно реалізовувати медпрепарати за такою ціною, то українські також не повинні скаржитися.

Якою буде ціна в аптеках?

Виходячи від референтної ціни, як пояснює Неля Бик, буде виведено остаточну ціну лікарського засобу, за якою її будуть відпускати в аптеках. Максимальна гуртова торговельна надбавка на продаж ліків становитиме лише 5% (раніше дозволялося 10%), а аптеки зможуть ставити надбавку 15% (раніше було 25%). Іншими словами, якщо референтна ціна на той чи інший медпрепарат буде, для прикладу, гривня, то в аптеці його будуть відпускати по 1 грн 20 коп. ( 1 грн + торговельна надбавка + надбавка аптеки).

 Що має зробити хворий?

  1. Щоб отримати ліки безкоштовно зі знижкою, хворий обов’язково має звернутися до лікаря, бо їх відпускатимуть лише за рецептом.
  2. Лікар випише рецепт на спеціальному бланку, але у ньому вкаже не торговельну назву препарату , а лише діючу речовину, а вже в аптеці провізор розкаже пацієнтові, що з тією діючою речовиною є такі-то препарати. Ці – вітчизняного виробника, ці – закордонного, і пацієнт вибиратиме ті, які захоче. Більшість хворих вже вживає ліки, тож їм зорієнтуватися буде просто. Вибір доведеться робити лише тим, хто вперше звернеться до лікаря.

Це – правильний підхід, адже не секрет, що багато фірм доплачували лікарям за те, щоб вони призначали хворим саме їхні ліки. Тепер цього не буде, бо будуть вказувати не торгову назву ліків, а лише діючу речовину, що входить до її складу.

  1. Хто отримуватиме ліки безкоштовно, а хто – з невеликою доплатою? Якщо ціна лікарського засобу в аптеці не перевищуватиме мінімальну ціну в Україні і встановлену МОЗ референтну ціну, пацієнт отримує лікарський засіб безоплатно (повна реімбурсація). Коли ж ціна лікарського засобу в аптеці перевищує мінімальну ціну в Україні, однак є нижчою, ніж медіанна ціна, пацієнт отримує відшкодування коштів, витрачених на придбання лікарського засобу в розмірі мінімальної ціни лікарського засобу в Україні (часткова реімбурсація).

Кілька років тому на Львівщині вже діяв проект з відшкодування ліків хворим, що мали серцево-судинні захворювання. Так ось тоді, ліки вітчизняного виробника відпускали безкоштовно, закордонного – з доплатою. Приблизно так буде і зараз.

В яких аптеках можна буде придбати ліки безкоштовно?

Уряд визначив, що участь аптечних закладів у програмі відшкодування вартості лікарських засобів має відбуватися лише на добровільних засадах. Чи захочуть приватні аптеки взяти у ньому участь? Це під питанням.

«Нещодавно я була на нараді в Києві, яка була присвячена саме цим питанням, – каже Неля Бик. – Розмовляла з представниками Чернігова, Полтави. Їм легше вирішити ці питання, бо у них збереглися комунальні аптеки. Скажімо, в Чернігові їх є 115 комунальних аптек, то відшкодування вартості ліків у них будуть проводити виключно через комунальну мережу. Представники Полтави сказали, що вони забезпечать безкоштовними ліками всіх своїх хворих. Якщо виділених урядом грошей буде недостатньо, то будуть дофінансовувати з місцевих бюджетів».

Як буде у нас, ще до кінця не відомо. Проблема в тому, що не у всіх районах області збереглися комунальні аптеки. А якщо приватні не захочуть підключатися до програми?

Було б добре, наголошує Неля Василівна, якби всі аптеки долучилися до цього проекту. Пацієнту не довелося б тоді іти шукати комунальну аптеку (на весь Львів їх тільки 8, а аптечних закладів – 1300), а піти у найближчу.

Львівщині з тих 500 млн грн, за словами Нелі Бик, виділили 32 млн 509 тис. грн. на відшкодування вартості ліків. Їх розподілять між районами, а вже на місцях визначатимуть, в яких аптеках хворі зможуть отримати ліки безкоштовно чи з частковою доплатою.

Чи вистачить грошей, щоб забезпечити всіх хворих безкоштовними ліками?

500 млн  грн, які виділив уряд на цю програму – не надто великі гроші, бо хворих із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом ІІ типу, для яких розроблено цю програму, дуже багато. Але прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив, за словами Нелі Бик, що, коли ці гроші будуть освоєні і їх забракне, уряд виділить додаткові кошти.

Скільки хворих на Львівщині зможуть розраховувати на безкоштовні ліки?

За даними Львівського обласного інформаційно-аналітичного центру у Львівській області, зареєстровано таку кількість захворювань:

серцево-судинних захворювань – 1 млн 103 тис. 132
бронхіальна астма – 11 тис. 608
діабет ІІ типу – 53 517.

Як пояснив «Львівській газеті» начальник центру Микола Паєнок, кількість хворих може бути меншою, ніж кількість захворювань, бо нерідко одна людина має кілька захворювань. Скажімо, ішемічну хворобу серця, гіпертонію, атеросклероз, які належать до серцево- судинних недуг.

У Львівському обласному ендокринологічному центрі повідомили, що з 53 517 хворих діабетом ІІ типу, у 16 553 осіб рівень цукру коригується відповідною дієтою, і вони не потребують ліків.