Українцям пропонують долучитися до Міжнародного проекту з родинної історії

     527  

Починаючи з 2015 року, Міжнародна громадська організація «Основи свободи», Міжнародний дім зустрічей молоді в Освенцимі та Фундація Нижньосаксонських місць пам’яті/Miсце пам’яті Берґен-Бельзен впроваджують міжнародний молодіжний проект «Історія починається в родині…» Про це інформує сайт Українського інституту національної пам’яті.

Проект ставить кілька навчальних цілей:

Ознайомитися з історичним контекстом в трьох країнах крізь призму спогадів в родинах, дослідити, як формувалась пам’ять в родинах.

Поглянути та зрозуміти нашу родинну історію в більш широкому контексті через знайомство з історіями родин учасників з Польщі, Німеччини, України.

Усвідомити уроки минулого, що дозволить поєднати незагоєне минуле з теперішньою ситуацією у світі, а також спробувати побудувати модель кращого майбутнього, розуміючи причинно-наслідкові зв’язки.

Зрозуміти цінність як родинної історії, так і самої родини у більш широкому розумінні.

У межах проекту молоді люди з Польщі, Німеччини та України досліджують тему родини та історії. У цьому проекті увагу молоді зосереджено на пам’яті про Другу світову війну з особливим акцентом на нацистських злочинах. Теми родини та історії розглядаються з двох перспектив: родини у історії та історії в родині.

Під час зустрічей у Німеччині, Польщі та в Україні учасники відвідують місця пам’яті Берґен-Бельзен (колишній концентраційний табір) і Аушвіц-Біркенау (колишній концтабір смерті), а також місця пам’яті у Львові. На підставі різних джерел учасники дізнаються про долю сімей, що постраждали від німецької та радянської окупаційної політики, а також політики знищення в Європі.

На семінарах учасники розглядають питання, про що саме і яким чином у наших родинах відбувається діалог між поколіннями про історію та яким чином формується історична свідомість. Зокрема під час майстерні на тему усної історії учасники опанують техніки проведення інтерв’ю, поділяться з групою інформацією та досвідом, отриманим під час дослідження родинних історій, а також у формі діалогу обговорять власні відкриття, які з’явились від участі у проекту.

Через розкриття різних родинних історій ми продемонструємо, як окремі покоління поляків, німців, українців пам’ятають про минуле, які схожі й відмінні риси проявляються всередині кожної країни та (або) спостерігаються між країнами.

Проект є відтворюваним за задумом і спирається на спільні зустрічі та навчання молоді з Польщі, Німеччини та України. Діяльність проекту сприяє утвердженню ідеалів демократії серед молодих людей та спільнот, з яких вони походять, а також робить певний внесок у просування фундаментальних цінностей людства, розвиток міжнародної співпраці та порозуміння у спільнотах.

Перший проект відбувся у 2015-2016 рр., в якому взяли участь 20 учасників з України, Польщі та Німеччини.

На другий проект у 2017-2018 рр. відкрито прийом заявок. http://www.iofc.org/uk/zaproshuyemo-vziaty-uchast-u-proekti-istoriya-pochynaetsia-v-rodyni_2017-2018-event_ukr

Результати проекту публічно представлено у вигляді онлайн-виставки зібраних учасниками родинних історій на сторінці проекту www.dialogue-of-generations.org.

Проект здійснюється Міжнародною громадською організацією «Основи свободи» як частина програми «Україна активна: загоєння минулого» спільно з Міжнародним домом зустрічей молоді в Освенцимі (Польща), Фундацією Нижньосаксонських місць пам’яті/Miсце пам’яті Берґен-Бельзен (Німеччина).

Проект фінансово підтримано Фондом польсько-німецької співпраці молоді, Фондом Фрідріха Еберта у Варшаві та Представництвом Фонду Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі та Фундацією українсько-польської співпраці (PAUCI).