Хто і як розвиватиме громадянське суспільство у Львові цього року?

   Мирослава Іваник   1231  

У ратуші сприятимуть активності львів’ян та відповідальності чиновників

Відділ громадського партнерства Львівської міської ради цього року підтримає чотири проекти, що сприятимуть розвитку громадянського суспільства. У рамках конкурсу соціально-культурних проектів на них виділять 183 тис. грн.

«До нас на фінансування цього року подали 12 проектів. Серед наших пріоритетів була популяризація громадського бюджету та підтримка волонтерських ініціатив», – розповів заступник начальника управління «Секретаріат ради» ЛМР Орест Файфурка.

Обирала переможців конкурсна комісія, до якої увійшли чиновники, депутати та громадські активісти. Під час відбору проектів враховували і зміст поданих заявок і те, як організація змогла представити та відстояти свою ідею перед членами комісії.

«Проекти громадських організацій дозволяють місту отримати якісний продукт і часто зекономити ресурси. Члени ГО добре знають проблеми міста, зокрема локальні, пропонують креативні та професійні шляхи їх вирішення, залучають інші ресурси та кошти. Інколи реалізація такого проекту громадською організацією для міста – це дешевше та швидше, ніж створювати якесь нове комунальне підприємство для вирішення певних завдань. Тому вже 10 років ми проводимо конкурс соціально-культурних проектів і раді, що кожного року до міської ради зголошується все більше організацій зі своїми ідеями», – зазначає Орест Файфурка.

Більше про громадський бюджет

Одразу два проекти стосуються просування громадського бюджету, який у Львові запровадили торік. Нагадаємо, відповідно до нього кожен львів’янин міг запропонувати свій проект поліпшення міста, а найкращі отримали фінансування на їхнє втілення від міської ради. Загалом цього року в ратуші виділили на ідеї львів’ян трохи більше ніж 17 млн грн.

Пояснити, що таке громадський бюджет та як отримати гроші на власні ідеї, пропонують ініціатори програми «Дій». Громадська організація «Кращий Сихів» планує спонукати львів’ян до активності, проводячи майстер-класи та адвокації. На це міська рада виділила 45 тисяч гривень.

«З досвіду 2016 року видно, що громадські діячі та соціально-активні мешканці міста доволі активно беруть участь у таких процесах. Але, попри те, що електронною платформою Громадський проект скористалося 105 тис. юзерів, безпосередню участь у голосуванні взяло участь лише близько 28 тисяч. Що ж завадило 77 тис. проголосувати? Перш за все це – брак знань та усвідомлення свого права брати безпосередню участь у вирішенні проблем міста. Окрім цих 105 тисяч, є ще 650 тис. мешканців Львова, які взагалі не проявили активності в цій діяльності. Власне, проектом передбачається зосередити увагу на тих мешканцях, які не голосували за проекти Громадського бюджету», – зазначають його автори.

В організації сподіваються, що завдяки масштабній інформаційній кампанії, кількість тих, хто проголосує за проекти бюджету участі у 2017 р., буде не менше як 50 000 осіб.

2016 року організація вже проводила моніторинг реалізації громадського бюджету у Львові. У підсумку – підготували рекомендації з удосконалення правил проведення проекту.

Ще один проект щодо громадського бюджету пропонує «Центр громадянських ініціатив». Громадські активісти навчатимуть авторів проектів, як правильно подавати ідеї та залучати львів’ян до голосування. На розвиток ідеї бюджету участі центру виділять 45 тис. грн.

«Ми переконані, що тема громадського бюджету є дуже правильна. Торік ми активно допомагали деяким ініціативам з їхніми проектами і мали можливість багато побачити зсередини. Впевнені, що та кількість львів’ян, яка взяла участь у голосуванні, не відображає реальної зацікавленості у громадському бюджеті. Дуже багато людей готові підтримати проекти, але через певні обставини цього не зробили», – розповів голова правління «Центру громадянських ініціатив» Віталій Загайний.

За його словами, цього року організація візьметься за навчання та супровід 60 авторів проектів, яких виберуть на конкурсній основі.

«Ми супроводжуватимемо їхні проекти інформаційною кампанією та друкованою продукцією. Розповідатимемо, як спілкуватися з людьми і переконувати проголосувати за свій проект. Автори проектів є головними рушіями, і дуже важливо, щоб вони навчилися просити людей про підтримку і тим самим залучали львів’ян до голосування», – зазначив Віталій Загайний.

Більше прозорості – ефективніша влада

Наскільки відкритою та прозорою є наша влада? Про це обіцяють розповісти, проаналізувавши сайти місцевих органів влади Львова. За аналіз візьметься молодіжна громадська організація «Інститут інформаційного права» в рамках проекту «Право знати».

«Інститут інформаційного права» двічі проводив моніторинг веб-сайтів органів влади на території міста Львова: у 2013-му та 2015 роках. 2017 року дослідження зроблять із акцентом на наявність інформації, яку найчастіше приховували керівники органів влади Львова у 2015 році, а саме: декларації про доходи керівника, відомості про загальну суму бюджетних коштів, виділених на функціонування місцевого органу влади за рік, річний план проведення закупівель товарів, робіт, послуг та зміни до нього.

«Цього разу у разі відсутності подібної інформації пропонується її витребувати та оприлюднити», – пояснюють автори проекту.

Під моніторинг потраплять 20 сайтів, зокрема міська та обласна ради, ЛОДА, представництва ДФС, антимонопольного комітету, місцева поліція тощо. Як результат, сподіваються громадські активісти, місцеві органи влади більше зважатимуть на контент, який викладають на сайті.

Від міської рада на аналіз організація отримала 28 тисяч гривень.

Воїни на календарі

Громадська організація «Союз ветеранів десанту» планує видати військово-патріотичний календар на 2018 рік з фотографіями 12 бійців, які брали участь в антитерористичній операції у Донецькій та Луганській областях. У календарі також повинні бути дати запеклих боїв на Сході країни та спогади про події цього дня, які закарбувалися в пам’яті воїна на все життя.

до_воiнiв_на_календарi

«Ми хочемо, щоб мешканець Львова, який буде власником цього календаря, пам’ятав про ті сумні події, які кров’ю були вибиті на сторінках сучасної історії нашої країни, та усвідомлював те, через, що проходять бійці задля миру в країні», – пояснюють автори проекту.

За 80 тисяч, які виділила міська рада на реалізацію проекту, планують випустити 3 тисячі примірників календаря.

Довідка

Конкурс соціально-культурних проектів почали проводити у Львові 2007 року. Фінансову підтримку щороку отримують кілька десятків організацій.

На фінансування у 2017-му до міської ради було подано 97 проектів громадських організацій у 6 напрямках: культура, туризм, освіта, соціальний захист, розвиток громадянського суспільства та інформаційні технології та інновації. Межі фінансування від Львівської міської ради: мінімальний розмір гранту – 20 тис. грн. максимальний розмір гранту – 100 тис. грн., рекомендований розмір гранту – до 50 тис. грн.

Критерії відбору проектів конкурсною комісією:

1. Актуальність запропонованого проекту для громади м. Львова.
2. Доцільність реалізації проекту, з огляду на затрачені ресурси.
3. Інноваційність.