У Львові представили нову стратегію земельної реформи

Сьогодні, 3 березня, у Львові відбувся Земельний форум, на якому обговорили «дорожню карту» проведення земельної реформи в Україні

     6410  

Фото: BizNews.com.ua

На засіданні у Львові зібралися фермери, підприємці й експерти з усіх західних областей.

«Україна – єдина держава у світі, що здійснює земельну реформу вже 26 років і досі не має її чіткої стратегії. Тому ми відпрацювали загальний план земельної реформи з простих 12 кроків», – розповів на прес-конференції у Львові Віталій Скоцик, голова Аграрної партії України, з ініціативи якої проходить форум.

Обговорення у Львові є вже третім, перед цим відбулись форуми у Харкові та Кропивницькому. Під час кожного засідання враховують експертні зауваження і вдосконалюють програму, кінцевий варіант «дорожньої карти» затвердять на Всеукраїнському земельному форумі, що пройде 24 березня у Києві.

Незважаючи на те, що проведення земельної реформи вписано в коаліційну угоду, реальні кроки майже не здійснюються. З 12 пунктів, указаних в угоді, на сьогодні виконано лише три. Крім того, зараз група нардепів через Конституційний суд намагається скасувати мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Скасування мораторію може мати катастрофічні наслідки для України, оскільки наразі земельна сфера є неврегульованою, вважає Віталій Скоцик. «Земельна реформа потрібна, щоб в українського народу не вкрали землі, так як колись у 1990-х вкрали промисловість. Якщо почне працювати продаж земель, ніхто з дрібних фермерів не зможе купити її. Уся земля опиниться в руках кількох іноземців чи кількох багатих українців», – наголошує він.

«Саме це спонукало нас до обговорення дорожньої карти земельної реформи. Карта містить 12 пріоритетних заходів, які законодавчі зміни потрібно внести першочергово», – додає Ольга Ходаківська, доктор економічних наук, голова експертної групи Аграрної партії.

Передусім потрібно провести інвентаризацію усіх земель, а також законодавчо врегулювати проблеми земельного кадастру. Серед інших заходів, запропонованих Аграрною партією, – створення Земельного банку, завданням якого є збереження кількості та якості землі. Дорожня карта реформи передбачає, що власниками землі в Україні можуть бути лише громадяни України, також пропонується обмежити площу землі, яка може перебувати у власності або оренді однієї особи.

«Усі ці заходи мають лягти в основу земельної реформи, завданням якої є збереження українського села, розвиток сільських громад, забезпечення доступу до земельних ресурсів тих, хто працює на землі, вирішення проблем з екологією», – наголосила Ольга Ходаківська.

«Під час розробки стратегії реформи ми врахували весь світовий досвід, як позитивний, так і негативний. Наприклад, досвід Аргентини та Бразилії – поганий, але ці помилки теж потрібно враховувати. Натомість, досвід усіх країн, які приєдналися до Європейського Союзу, є успішним. Для нас особливо цінним є досвід Польщі», – зазначає Віталій Скоцик.

Дорожня карта ще не є остаточною, наразі триває широке обговорення, враховують зауваження експертів. «Ми сподіваємося, що на форумі в Києві ми зможемо врахувати всі інтереси: власників паїв, фермерських господарств, сільських громад», – сказав голова Аграрної партії.

За підсумками дискусій буде сформовано спільне бачення земельної реформи, на основі якого експерти Аграрної партії розроблять повний пакет законопроектів для завершення реформи.