У Львові презентували, як виглядатиме громадський простір Небесної сотні. Уточнено

У конкурсі на найкращий проект перемогла ідея львів’ян
 |  Мирослава Іваник   2631  

Журі конкурсу на кращу ідею громадського простору пам’яті Небесної сотні обрало переможця. Ним став проект молодого авторського колективу у складі Андрія Лесюка, Марії Яструбчак та Христини Пундак. Саме їхню ідею покладуть в основу майбутнього проекту облаштування території Губернаторських валів у Львові – парку, що простягається від Порохової вежі і до Високого замку.

Автори проекту пропонують створити мінімалістичний простір. Основний символ – комплекс мосту та громадського середовища з площею для зборів у вигляді «шраму», прогулянкових доріжок, місця для вшанування та жалоби. Вздовж мосту мають бути розташовані п’ять плит, які є перепоною для світла. Коли перехожий рухається від одного кінця мосту до іншого, відчуває, як світла стає більше, що є символом кращого майбутнього.

«П’ять плит є символом п’яти днів – 18-22 лютого 2014 року, в які загинула найбільша кількість мітингувальників. Підвівши очі, перехожий побачить на стелі мосту вирізані імена героїв, які в сонячну погоду кидають тіні на підлогу», – йдеться у пояснювальній записці до проекту.

Загалом журі обрало 4 найкращі проекти на облаштування львівського простору пам’яті небесної сотні. Друге місце – за ідеєю колективу у складі Віктора Кудіна та Ольги Рябової.

Проект передбачає з’єднання «Парку на Валах» з парковою зоною біля монастиря Бенедиктинок. Місток між ними – це дуга, центром якої і є сам монумент. Одна сторона містка – це стіна, яка скеровує зір людини тільки на монумент, а далі врізається у схил і перетворюється на підпірну стінку, що розділяє рівень площі монумента з верхнім рівнем парку. Сама стіна – це металеве дзеркало, на якому вигравіювані портрети Небесної сотні. За задумом авторів, коли люди будуть бачити поруч з ними своє зображення, буде зрозуміло, що вони завжди з нами. Основний же елемент меморіалу – голова юного хлопця (висотою 3,6 метра), яка лежить на піщаній площині. Обличчя спокійне, оповите смутком з напівзаплющеними очима та ледь вловимою усмішкою.

Третє місце посів проект Володимира Дідюка, Андрія Дідюка та Мирослава Дзвонковського.

Проект передбачає мінімальне втручання у простір. Пропонується створити дорогу та велодоріжку, що не порушують структури парку. Каскадні стіни, що розташовані паралельно напрямку руху по дорозі-пандусу, містять  панно із стилізованими зображеннями подій революції та їх учасників. Автори визначили матеріалом виконання панно заіржавілий метал, що найкраще передає багряні кольори полум’я – одного з візуальних символів революції.

 

Окремо журі відзначило проект Ольги Криворучко, Тараса Барана, Валентини Шароватової та Оксани Бончик.

Як вже писала «Львівська газета», переможця обирали серед 25 проектів, що надійшли на конкурс. Найбільше – зі Львова та Києва, але є також учасники з Одеси, Дніпра й інших міст України.

У листопаді 2016 року виконавчий комітет Львівської міськради затвердив рішення про організацію повторного відкритого архітектурного конкурсу на найкращу концепцію громадського простору із вшанування пам’яті героїв Небесної сотні у Львові. Конкурс розпочали 14 листопада. На зголошення та проектування учасники мали майже два місяці. Для переможців передбачено призовий фонд із міського бюджету у розмірі 180 тис грн. За перше місце автор проекту отримає 90 тис. грн, за друге – 60 тис. грн і за третє – 30 тис. грн.

Нагадаємо, це вже другий конкурс на найкращий проект, адже за результатами попереднього журі переможця не визначило.

Офіційна веб-сторінка конкурсу: http://city-adm.lviv.ua/topic/Небесна%20Сотня.