Сьогодні – Всесвітній день онкохворої дитини

Щороку 15 лютого світ відзначає Всесвітній день онкохворої дитини. Основною мета - привернення уваги громадськості до дітей, що страждають на онкологічні захворювання. Засновником дня виступила Всесвітня конфедерація батьків дітей, хворих на рак (ICCCPO) у 2001 році, повідомляє прес-служба охорони здоров’я ЛОДА .
     1587  

Дитяча онкологія є однією з найгостріших проблем сучасного світу. Щороку від онкологічних захворювань на планеті помирає 90 тисяч дітей, ще майже 180 тисячам ставлять діагноз «рак».

В Україні такий діагноз ставлять понад 1000 дітей. Найбільш поширеними онкологічними захворюваннями серед українських дітей є лейкемія та рак головного мозку. Вони посідають друге місце серед причин смертності у дітей віком від 5 до 14 років.
Найбільшою проблемою в Україні залишається діагностика злоякісних захворювань. Нині у майже 25% пацієнтів рак виявляють на ІІІ та VI стадіях. Лікарі наголошують: батьки повинні знати, що дитячий рак – не вирок. Сучасна медицина в багатьох випадках здатна протистояти цій хворобі. Слід лише вчасно діагностувати, а потім правильно лікувати пухлину.

На Львівщині спеціалізована медична допомога дітям, хворим на онкологічні захворювання, надається у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі.

Діти зі злоякісними пухлинами (пухлини нирок, печінки, кістково-суглобової системи та м’яких тканин, пухлини головного мозку, ока, ЛОР-локалізації) отримують спеціалізоване хірургічне та хіміотерапевтичне лікування в хірургічному відділенні, хворі зі злоякісними хворобами крові (лейкози, лімфоми, лімфогранулематоз) – у відділенні гематології та інтенсивної хіміотерапії, де отримують спеціалізоване хіміотерапевтичне лікування.

Налагоджено тісну співпрацю з дитячим онкологічним відділом Національного Інституту Раку та Національною дитячою спеціалізованою лікарнею “Охматдит” (м. Київ). З метою забезпечення спеціалізованої допомоги лікарі навчалися в провідних клініках Європи (Австрія, Бельгія, Голландія, Італія, Польща, Німеччина, Франція) та Північної Америки (Канада, США). З дитячими онкологічними клініками та медичними університетами Європи, США підтримується співпраця, спрямована на покращення діагностики та лікування хворих дітей з онкологічним захворюваннями. З 1992 року запроваджено методики лікування Європейської асоціації дитячих онкологів (SIOP) та Асоціації дитячих онкологів Америки (COG), які періодично удосконалюються та затверджені Наказами МОЗ України.

Результати лікування відповідають світовій статистиці. Відсоток вилікування при певних злоякісних хворобах (лейкози, пухлини нирок, пухлини статевих органів) у Центрі перевищує 90%, тоді як значно важче піддаються лікуванню пухлини головного мозку та пухлини м’яких тканин та кісток, що сягнули 4 стадії захворювання.

Як повідомила головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з дитячої онкології Зоряна Кізима, щороку до Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру поступає понад 100 онкохворих дітей з Львівської області та інших областей Західної та Центральної України. Онкологічними захворюваннями страждають діти віком від моменту народження до 18 років. Відсоток спеціального радикального лікування серед первинних онкохворих дітей постійно зростає у зв’язку із покращенням централізованого медикаментозного забезпечення та появою сучасного діагностичного та лікувального устаткування і сягає 90%. Зростає також кількість дітей, яким надається паліативна терапія у невиліковних випадках для покращення якості життя, що є звичною практикою для провідних клінік світу.

У Львівській області наприкінці 2016 року на диспансерному обліку перебувало майже 600 дітей (0-18 років) з онкопатологією, які перебувають в стадії ремісії. З них понад 30% – це діти, що завершили лікування п’ять і більше років тому з моменту встановлення діагнозу. На даний час під наглядом є понад 150 молодих людей старше 18 років, які вилікувалися від онкологічних захворювань. Народження кількох десятків здорових малюків у колишніх пацієнтів є найкращим подарунком за важку працю медиків.