У Львові до лікарні з обмороженням вже потрапило троє осіб

Усі в холодну пору тривалий час перебували на вулиці

 |    1285  

На Львівщині ще не було тріскучих морозів, стовпчик термометра найнижче опустився лише до мінус 8 градусів, а в нас вже є троє пацієнтів, які потрапили до лікарні з обмороженням. Утім, за словами лікарів, постраждати від переохолодження можна навіть за плюсової температури. Температура повітря нижча ніж +7°С вже вважається такою, що може спричинити проблеми зі здоров’ям. Найшвидше замерзають пальці рук та ніг, вуха і ніс, бо вони найменш захищені, мають тонкий жировий прошарок.

Як повідомив «Львівській газеті» завідувач опікового відділення 8-ї Міської клінічної лікарні Василь Савчин, до них з обмороженням ніг потрапили два чоловіки та жінка. Наразі вони проходять відповідне лікування, за ними стежать лікарі. Якщо лікування не дасть бажаного результату, доведеться вдатися до ампутації.

Усі троє пацієнтів тривалий час у холодну пору перебували на вулиці. Чоловікам ледь за 30 років, вони не відчули, що у них задубіли ноги, тому що зігрівалися спиртним, чого на холоді категорично робити не можна.

 

Спиртне і зігріває, і калічить

У морозну погоду чимало людей зігрівається саме спиртним.

«Алкоголь має здатність давати тепло, − пояснює Борис Скачко, директор медичного центру «Здоров – є!», − однак він таїть і велику небезпеку, адже не всі знають, що дія спиртного на організм має дві фази: спочатку розширюються судини й людині стає тепло, а згодом організм інтенсивно втрачає тепло. Тож, якщо людина змерзла, то 100 г спиртного допоможуть їй зігрітися, але за умови, що через півгодини-годину вона вже буде в теплому приміщенні. Зігріватися можна горілкою з перцем, теплим пивом з медом, глінтвейном. Але найкраще це робити, коли ви повернулися з вулиці додому. Якщо ж випити ті самі 100 грамів, але блукати на морозі чи довго добиратися додому пішки, то переохолодження не уникнути, а отже, й ускладнень».

Чим загрожує переохолодження? У холодну пору найбільше навантаження припадає на легені − орган системи терморегуляції. У них знижується імунітет. І переохолодження часто завершується ГРЗ чи пневмонією, бо шкіра та легені є в одній, так би мовити, упряжі регуляції температури тіла. Щойно виникла проблема зі шкірою, відразу будуть негаразди і з дихальною системою.

 

Одягайтеся, як капуста

 

Для холодної пори року слід мати відповідне вбрання. Одяг має бути натуральний і легкий. Одягніть на себе кілька легких светриків замість одного теплого. Це попередить спітніння, яке на морозі є небезпечним. Якщо стане гаряче, завжди можна один зняти. Якщо мороз досяг позначки 20 градусів і більше, з верхнього одягу дуже доречними будуть пуховики, адже між пухом зберігається багато теплого повітря.

Особлива увага – ногам. Їм має бути тепло і сухо. Зимове взуття слід обирати на розмір більше, щоб можна було одягнути теплу шкарпетку. Чоботи чи черевики мають бути на товстій підошві, не пропускати вологи і вільні (щоб не стискали пальці).
У холодну пору зволожувальні креми слід відкласти до ліпших часів і користуватися зимовими, жирними. Їх слід нанести на відкриті ділянки щонайменше за годину до виходу на вулицю. Залишки зняти серветкою.

А що робити, якщо жирного крему під рукою немає, а за вікном − мінусова температура і треба йти на роботу й увесь день провести на морозі? У пригоді, радить Борис Скачко, стане сало. Щоб від вас не пахло смальцем, додайте до нього краплю ароматизованого масла. Це не найкращий косметичний засіб, але він захистить шкіру від обмороження, вона не буде порепаною і сухою.

 

Голодним на вулицю виходити не можна

 

«Узимку слід споживати білки, − каже Борис Глібович. − Тобто в меню має бути м’ясо (червоне й біле), риба, птиця, яйця. Вранці обов’язково слід з’їсти 150 г м’яса і впродовж дня ще хоча б стільки ж. Бо саме білки прискорюють обмін речовин і запобігають переохолодженню й обмороженню. Білки підвищують обмін речовин на 40%, жири − на 7-8%, а вуглеводи − на 3-4%. Тож тим, хто вранці звик снідати вівсяною кашею з маслом, від такого сніданку в морозну погоду слід відмовитися, бо є ризик приїхати на роботу вже з обмороженням».

Чому? Каші, крупи, хліб, за словами медика, не забезпечують достатнього теплоутворення, а лише дають енергію для роботи. Якщо людина тривалий час їде в холодній маршрутці, не рухається чи довго стоїть на зупинці або взагалі працює на вулиці, то вуглеводи, якими вона вранці наситила організм, не дають змоги зігрітися. Перед виходом на вулицю не варто пити гарячі чаї, бо тоді є ризик переохолодитися значно швидше. Краще почаювати чи випити горнятко кави, коли ви вже зайшли в офіс чи до місця праці.

«У морозні дні слід бути уважними одне до одного, − зауважує Борис Скачко. − Якщо йдете вулицею чи їдете в холодній маршрутці й бачите, що в людини навпроти білий ніс чи побіліли щоки, скажіть їй про це. Особа може цього й не відчути, а біла шкіра свідчить про те, що почалося обмороження. На початковій стадії його можна зупинити. Такій людині терміново слід зайти в тепле приміщення і зігрітися.

 

Перша допомога під час обмороження

 

Не сподівайтеся, що переохолодження мине саме собою. Тільки-но з’являються воскові плями та оніміння шкіри, вам негайно слід зайти у тепле приміщення, щоб зігрітися.

У жодному разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою, біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження. Пийте якомога більше рідини, будь-які теплі напої. Вони відновлять нормальну температуру тіла та пришвидшать циркуляцію крові.

Якщо ви таки обморозили руки, ноги тощо, негайно зверніться по медичну допомогу, бо зволікання може завершитися ампутацією обмороженої ділянки тіла.