Сміттєвий протест під стінами ратуші

Мешканці Рясне-2 протестують проти львівського сміття поблизу своїх домівок

   Мирослава Іваник   1844  

Фото: loda.gov.ua

Першогруднева сесія Львівської міської ради відбуватиметься під протест мешканців Рясного-2. Львів’ян обурили плани міської ради використовувати одне з приміщень у промзоні для потреб підприємства «Львівспецкомунтранс», яке займається вивозом міського сміття. Що саме там планують робити, чиновники міської ради мешканцям так і не повідомили.

Цього четверга на розгляд сесії Львівської міської ради вже вдруге спробують винести питання про виділення комунальному підприємству «Львівспецкомунтранс» ділянки для обслуговування нещодавно придбаної нерухомості. Спершу депутатам пропонували закріпити за підприємством 10 га землі, однак після протесту депутатів навколишніх громад Рясного, Рясного-2, Рясної Руської, Білогорщі, Левандівки та Зимної Води, через три тижні в оновленій ухвалі фігурує вже цифра – 0,9 га землі.

«Львівспецкомунтранс» має у власності будівлю. Земельним кодексом передбачено, що власник будівлі має право на земельну ділянку під своєю нерухомістю на її обслуговування та експлуатацію. Мова не йде про 10 га. Ми говоримо про менше ніж гектар – це метр-півтора навколо будівлі, на які за законом має право власник будівлі», − сказав у коментарі «Львівській газеті» директор департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Сергій Бабак.

Що саме планують зробити у приміщенні та на виділеній землі, львів’яни не знають. За словами мешканця мікрорайону Остапа Малашняка, попри всі намагання, дістати пояснення від чиновників так і не вдалося.

«Нам не кажуть, що буде на цій ділянці. Різні чиновники говорять різне. І як результат − у нас просто немає довіри, − пояснює Остап Малашняк. − Спершу нам казали, що там буде станція перевантаження сміття, потім говорили про сміттєсортувальну лінію. Крім того, немає жодних документів та експертиз про вплив на довкілля та життя людей. Думку людей ніхто не враховує. Ми пікетуємо для того, щоб нас почули».

Фото: facebook.com/groups/246386649031987

Фото: facebook.com/groups/246386649031987

Не розповів про майбутнє використання ділянки в розмові з «Львівською газетою» і Сергій Бабак. Чиновник зазначає, що питання потребує окремого вирішення. Водночас, за словами депутата, члена постійної комісії з питань інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики Романа Іванціва, у цьому приміщенні планували встановити обладнання для пресування сміття.

«Місто може мати проблему з вивезенням сміття у зимовий період, адже взимку сміття при перевезенні на далекі відстані може замерзати. Треба себе від цього убезпечити. Ми говорили на інженерній комісії про можливість закупівлі послуг пресування сміття, внаслідок об’єм сміття зменшуватиметься до 5 разів. При пресуванні зменшиться також його вага, оскільки сміття позбавлятимуть води, якої є до 30% у смітті. У приміщенні, під яке пропонують відвести земельну ділянку, мала б стояти пресувальна лінія і лінія, що обгортатиме готові сміттєві тюки, які далі вивозитимуть на полігони ТПВ. Але з огляду на те, що тендер на купівлю пресів цього тижня не відбувся – важко сказати як саме розвиватимуться надалі події», – переконаний Роман Іванців.

У тому, що процес абсолютно безпечний, чиновникам та депутатам доведеться переконати громаду. Або ж для таких потреб місту доведеться шукати інше приміщення. Адже мешканці Рясного категорично проти будь-якої сміттєвої діяльності поряд з їхніми будинками.

«Для нас не має значення, чи це робитимуть на 10 гектарах чи на одному. Ділянка розташована за 500 метрів від місця проживання людей. Там немає центрального водогону, сморід заважатиме людям. Тому мешканцям важливо, щоб сміття там не було. Адже якщо щось станеться, це буде катастрофа», − коментує Остап Малашняк.

Під стінами міської ради завтра активісти озвучать чотири основні вимоги. Передусім вони звертаються до депутатів, щоб ті не виділяли підприємству жодної земельної ділянки. Надалі львів’яни просять виставити ділянку в межах промзони на відкритий аукціон. Крім того, мешканці клопочуть про створення ландшафтного заказника «Білогорська долина». А як альтернативу встановлення сміттєвих пресів та сміттєсортувальних ліній у межах міста львівській владі пропонують піти на переговори з ЛОДА щодо пошуку ділянки під сміттєзвалище.

15300536_1162590143776120_1136174223_n

«Ми розуміємо, що ділянка цінна для міста. Пропонуємо запросити туди інвесторів і зробити індустріальний парк, логістичні склади тощо. Навіщо псувати ділянку такою екологічною бомбою», − резюмує Остап Малашняк.

Нагадаємо, сміттєва криза триває у Львові з початку літа. 30 травня на полігоні твердих побутових відходів, під час гасіння пожежі, стався обвал сміття, який забрав життя трьох рятувальників. Еколог ЛКП «Збиранка», який, очевидно, був на місці події, досі вважається зниклим безвісти.

Відтоді місто фактично позбавлене ділянки для складування твердих побутових відходів. Куди саме сьогодні вивозять львівське сміття – таємниця. Час до часу в інтернеті з’являються повідомлення, що його нібито за чеками з магазинів «зловили» на Тернопільщині, Київщині, Дніпропетровщині тощо. За інформацією «Львівської газети», через закриту сміттярку в Грибовичах вивіз відходів обходиться міському бюджету у 20 млн грн на місяць.

Минулого тижня Львівська мерія оголосила про намір придбати за ринковими цінами земельну ділянку для нового міського сміттєзвалища і будівництва там сміттєсортувального комплексу. Орієнтовно мерія готова заплатити по мільйону гривень за гектар. Також громадам, які погодяться продати ділянку, львівська мерія обіцяє спільне використання нового сміттєзвалища і додаткові постійні виплати у розмірі 50 грн за кожну тонну відходів, що забезпечить місцевому бюджету більше ніж 10 млн грн. на рік.