Нові підходи у лікуванні вірусних інфекцій

Чому сучасна європейська й американська наука каже «ні» медпрепаратам у лікуванні вірусних недуг, а у нас вони є панацеєю від усіх бід

     15265  
вірусні інфекції

kyiv.depo.ua

Лист, який нещодавно оприлюднило МОЗ щодо правильного лікування гострих вірусних інфекцій, зараз, коли різноманітні віруси все більше активізуються, є надзвичайно актуальним. Передусім тим, що ламає стереотипи, яких у нас, на жаль, часто дотримуються. Віруси, які «бродять» в Україні та Європі, однакові, але лікують хворих у нас і за кордоном по-різному. Медичні препарати, яким сучасна світова європейська й американська наука каже «ні!», у нас вважають панацеєю від усіх бід. Тож МОЗ уперше за багато років закликає наших медиків під час лікування ГРВІ не призначати ліки, ефективність яких науково не доведена, й у такий спосіб даремно не спустошувати й так напівпорожні гаманці пацієнтів.

15178264_1779964075609885_8566477638394628541_n

15179186_1779964072276552_2088166547751635538_n

 

 

Відомий педіатр Євген Комаровський так відреагував на листа МОЗ: «Сьогодні МОЗ офіційно визнало, що особливої української медицини не буває. Медицина вона або наукова (доказова!), або незрозуміло яка. Нині опубліковано офіційний документ, який наполегливо рекомендує лікарям правильно лікувати ГРВІ (ті самі нежить-грип-застуди- ГРЗ). І, відповідно до цього документа, гострі респіраторні вірусні інфекції не потребують лікування антибіотиками, препаратами інтерферону, противірусними засобами, сиропами від кашлю, імуномодуляторами, вітамінами і «корисними травками». Тож лікар, який за діагнозу ГРВІ призначив вам чи вашій дитині щось з перерахованого вище, це людина, у якої свій особливий шлях у медицині, що відрізняється від цивілізованого шляху і заперечує вказівки МОЗ».

Чимало медиків схвально сприйняли цей лист, бо давно дотримуються такого підходу у лікуванні ГРВІ, хоча нині є ще й достатньо таких, у яких, за словами Євгена Комаровського, «свій особливий шлях у медицині». Є і такі, які, лікуючи звичайну застуду, відразу призначають антибіотики: про всяк випадок, щоб не було ускладнень.

Одного кроку МОЗ замало, щоб знизити кількість ускладнень від самолікування

Міністерство охорони здоров’я, без сумніву, зробило важливий крок, опублікувавши цього листа. Але його, як на мене, не достатньо, щоб у нас суттєво зменшилося самолікування і знизилася кількість ускладнень після банальних, здавалося б, ГРВІ. Для цього слід заборонити й рекламу ліків на телебаченні. Бо тоді, коли МОЗ говорить, що сиропи, травки, пігулки тощо при ГРВІ не ефективні, спираючись на доказові клінічні протоколи та рекомендації світових організацій, з екранів телевізорів пропагують зворотне і закликають за перших симптомів кашлю, нежитю тощо вживати чудодійні сиропи, спреї, піґулки тощо. Є чимало людей, які цій рекламі вірять, не розуміючи, що за рекламу тих чи інших ліків фармацевтичні компанії платять немалі гроші і їм начхати на наше здоров’я, бо вони переймаються лише своїми прибутками: що більше спустошать наші кишені, то більше наповнять свої.

Ще одне болюче питання – безрецептурний продаж ліків. Нині будь-які ліки, зокрема й антибіотики, противірусні тощо, в аптеці можна купити без рецепта. Нерідко хворий про свої симптоми розповідає не лікарю, а провізору, і той на свій розсуд пропонує медпрепарати. Доки буде у нас така ситуація, сподіватися на поліпшення здоров’я українців марно.

Три кроки, які слід зробити, якщо дитина занедужала

Лист МОЗ скерований медикам, а не пацієнтам, натомість сполошилися передусім матусі: а як тепер лікувати дитину, коли все заборонено?

«Як і чим лікувати дитину має визначати лікар, − наголошує педіатр, заступник головного лікаря з охорони материнства і дитинства 4-ї міської клінічної лікарні Віри Капрусь. − Неускладнені вірусні інфекції не потребують спеціального лікування. Нерідко постільного режиму й достатнього пиття буде досить, щоб дитина одужала. Але що саме вклало ваше дитя в ліжко (інфекція, бактерія тощо) і чи потребує дитина відповідного лікування, чи лише відповідних рекомендацій батькам, має визначити лише лікар. Тому найбільша біда нині полягає у тому, що батьки лікують діток на свій розсуд, препаратами, які «призначила» сусідка чи провізор в аптеці. Звідси й безліч різноманітних ускладнень, яких можна було б уникнути за правильного підходу в лікування».

profilaktika-virusnih-infekcii

1. Коли син чи донька почали чхати, з’явився нежить чи піднялася температура, правило номер один − залишайте їх удома. У жодному разі не відправляйте в школу чи дитячий садок. Це допоможе і дитині уникнути ускладнень, й інших діток вбереже від інфікування.

2. Дитину слід покласти в ліжко і давати якнайбільше пити. Кімнату треба часто провітрювати, стежити за тим, щоб не було надто сухе повітря, часто робити вологе прибирання. Це те, що мають робити батьки. Жодних «сиропчиків від кашлю», ліків без консультації лікаря давати не можна. Жодних теплих компресів, гірчичників, гарячої ванни, парення ніг тощо за підвищеної температури робити не можна.

3. За перших симптомах ГРВІ чи грипу потрібно викликати лікаря.

Що робити, щоб дитина не захворіла?

У зимовий період, коли різноманітні віруси і бактерії особливо активізуються, батькам слід звернути увагу на раціон сина чи доньки. У ньому повинно бути достатньо фруктів і овочів, багатих на вітамін С (стимулятор імунітету): апельсини, мандарини, лимони, яблука, квашена капуста тощо. Загалом харчування дитини повинно бути збалансованим завжди, а в зимовий період особливо.

Дитина за будь-якої погоди повинна гуляти на свіжому повітрі. Там вона точно не підхопить вірусу. Але не перекутуйте дітей перед прогулянкою, бо зайвий одяг і перегрів (дитина ж постійно рухається) лише підвищують ризик захворіти.

e790b17875f67ffdde2108c1c8e190ad

Стежте за температурою і вологістю повітря у квартирі. Сухе повітря призводить до пересушування слизових, на яких легко можуть оселитися віруси. Тож зволожуйте повітря різними способами: часто провітрюйте, робіть вологе прибирання, використовуйте розпилювачі води чи просто поставте в кімнаті миску з водою.

Якщо дитина прийшла з людного місця, де могли «бродити» віруси, простежте за тим, щоб вона добре помила руки з милом, ніс і прополоскала горло.

Стежте за тим, щоб син чи донька мали повноцінний відпочинок і здоровий сон. Будь-який стрес, перевтома негативно позначаються на імунітеті.