Де ти, Мері Поппінс? або У пошуках ідеальної няні

Я довго до цього йшла. Наважувалася, передумувала. Потім знову наважувалася

     5248  

Рішення про пошук няні для Елі було доволі непростим, бо я ще так і не навчилася відпускати її. Навіть на крок. Моє серце калатає вже від думки, що дитина може бути не поруч. Сепарація? Ні, я ще до неї не доросла))) Але життя вимагає руху і змін. І якщо 2,7 року ми з донькою усюди вальсували у парі, то зараз я вже шукаю змогу побути трохи наодинці.

Розумію, що доведеться, що природно, коли діти не весь час лише з мамою. Але в мене стільки страхів, що, здається, я відлякую усіх потенційних нянь. Це, звичайно, жарт. Але через кілька місяців пошуків, отримавши в агенції рекомендації чотирьох нянь, у підсумку ще на етапі знайомства всі вони випаровувалися. Хоча перед тим запевняли, що стануть найкращим другом моїй дитині. Чи я розчарована? Можливо. Проте, думаю, це навіть на краще, значить ці люди – не наші, і добре, що вони пішли відразу. У кожної з них були свої причини. Поважні, безумовно, але мені, як пошуковцю, стало дещо некомфортно від думки, що люди так легко приходять і йдуть. Поспілкувавшись із кількома жінками із сайта «Наша няня», я більше не відповідаю на пропозиції.

Бути нянею – це робота, важка робота. Проте, спілкуючись із дівчатами та жінками, які пропонують себе нянями на сайтах із підбору персоналу, я побачила, що не всі вони погоджуються зі мною. На запитання: «Чому ви вирішили працювати нянею?» одна жінка мені відповіла, що їй терміново потрібна робота, а «на няню вчитися не треба, бо що там треба вміти?». І я задумалася: а справді, що треба вміти чи знати, щоб бути доброю нянею? У різних батьків такі різні запити! Але ж є, напевно, щось, що дає надію (або й упевненість), що саме ця людина виявиться тим ідеальним варіантом. Або неідеальним, але цілком прийнятним.

Зараз, коли я це пишу, Еля сидить із нянею на килимку в кімнаті. Вони читають Діснеївську версію про Покахонтас, бо Комасі дуже до душі історія про індіанську дівчинку, яка дружить з єнотом і бабусею Вербою. Няня трохи шокована, чому не Курочка Ряба або Колобок, але читає. Еля захоплена і, здається, далі вони читатимуть улюблену Алісу в Країні див)))) Ми читаємо ці книжки щодня, багато книжок, різних-різних, але переважно не українські народні казки. Ми робимо багато того, що є дивним і незвичним для нашої няні. Вона дивується з нашої їжі і наших книжок, з підходів до виховання нашої дитини, до гігієни і лікування. Однак є одне величезне АЛЕ: вона дивується, питає, вникає, АЛЕ не переконує мене у своїй рації і не нав’язує свою точку зору, вона адаптовується до нас і нашого дивного життя. І мені видається, що саме це – одна з основ для порозуміння, для доброго «няньства».

Little Boy/ Toddler With His Sister And Grandmother During Playtime

Фото: nannies.kiev.ua

Еля сидить на підлозі, притулившись до няні, дозволила їй зібрати волосся у «хвіст», ставить їй ті самі запитання, що й мені. Еля вивчила дні тижня, в які приходить Марічка. Вона чекає її і готує їй кріселко, складає на купку книжки, які відібрала для читання. Елі добре − і мені добре. Але, на жаль, Марічка не зможе бути нашою нянею довго. Вона − наша знайома, просто побачила мої безрезультатні пошуки і підстраховує зараз, поки ми все ще шукаємо свою Мері Поппінс.

Коли я тільки починала пошуки, то не знала, на що звертати увагу, а те, що мені здавалося надважливим, виявилося другорядним. Однак я все одно вірю у мамівський «нюх» та інтуїцію. Вірю, що, коли йдеться про власне дитя, ми зуміємо відчути людину, зрозуміти, передбачити її реакцію на звичні й незвичні ситуації. І орієнтуюся на власне враження про людину. Звісно, я можу помилятися! Але не хочеться тратити час ще й на те, щоб прийняти людину, з якою відразу стало некомфортно. Усіх потенційних нянь попереджаю, що рішення буде за Елею, що на мене враження справляти не треба. Я хочу побачити взаємодію, мені важливо побачити, як няня йде на контакт, як вона говорить, що вона робить, чи уміє і може вислухати дитину або переконати її в чомусь, як саме вона це робить.

Одна старша пані, яка прийшла на співбесіду, дуже обурювалася тим, що я нібито всю відповідальність перекладаю на дитину, а вона, педагог із тридцятирічним стажем, музикант і знавець дитячої психології, вестиме мову лише зі мною, бо «з дитиною я справлюсь, не переживайте, головне, щоб ми домовилися про оплату і ви мені не заважали». Мені було дуже шкода втраченого часу, я подякувала і сказала, що на цьому ми розмову закінчимо. І тоді великий педагог показала себе справжню ще краще: рознервувалася, викрикувала, що за такі гроші (35 гривень за годину, між іншим) ніхто зі мною справи мати не захоче, що в мене вимоги, «як на мільйон», і якби я була жінкою міністра, то вона зрозуміла б, чого я випендрююся, а так… Словом, після тієї зустрічі я вирішила більше няню не шукати. Голоті, як я, няню шукати зась. От якби я була жінкою міністра!

Фото: itcher.com

Фото: itcher.com

Через брак місць у комунальних садочках багато батьків зважуються на пошук нянь. Я порахувала, що витрати на приватний садок і няню на місяць майже однакові, тому розумію тих, хто надає таки перевагу няні: дитина все ж удома, няня займається лише нею, дозвілля можна організувати як душа забажає, немає потреби ламати звичний ритм життя. Тобто я в такому виборі бачу резон. Але великий запит на нянь – це великий виклик ринку послуг. І так виглядає, що на цій хвилі дуже багато жінок раптом виявили в себе здатність бути супернянями.

Розумію, що це звучить трохи жорстоко, але не кожен, кому потрібна робота, може бути доброю нянею. Це − моє бачення як мами. І мені прикро чути, що жінка пропонує мені свої послуги лише тому, що не хоче вчитися, здобувати якийсь фах. Мені страшно, що няньство стає синонімом «швидкі гроші». Потенційна няня на співбесіді каже мені: «Мені терміново потрібні гроші, тому хочу працювати вже». Вона не запитує про мою дитину, їй не цікаво, якою я бачу нашу співпрацю. Вона взагалі нічого не знає про нас і наше життя, і її це не цікавить! Ні, я не настільки наївна, щоб думати, що няні працюють задля задоволення, я чітко усвідомлюю, що люди шукають роботу. Але якою ціною? Не вимагаю, щоб мою дитину любили, як я, але я категорично проти того, щоб до неї і роботи з нею ставилися абияк.

Для себе, новачка-пошуковця, я виокремила те, на що звертаю увагу насамперед:

Чи подобається вона дитині, чи після знайомства дитина ще хоче її бачити.
Чи може няня надати першу домедичну допомогу дитині, наприклад, у разі порізу, опіку, носової кровотечі.
Питаю, як діятиме в надзвичайній ситуації, куди телефонуватиме насамперед у разі травми, падіння тощо.
Як розмовляє з дитиною, чи не має командного тону і заборон на все на світі.
Що і як говорить з дитиною про сім’ю, чи не знецінює когось, чи не докоряє (з цим у нас була неприємна ситуація ще на початку пошуків, коли моя знайома співчутливо казала Елі: «Бідне дитя, мало того, що батько далеко, то ще й мама тебе хоче няні «здати». Еля ридала, а мені стало так боляче, що теж хотілося плакати. При тому ця моя знайома взагалі розлучена і свою дитину «здала» в садок).
Слухаю мову, дивлюся на жести і поведінку (ми з донею дуже емоційні, і я мрію про няню спокійну і врівноважену, з нижчою тривожністю).
Чи вміє вислухати дитину і обговорити з нею будь-що.
Як реагує на плач: активно заспокоює чи намагається з’ясувати причину.
Чим може зацікавити дитину.
Чи не втручається грубо в особисті питання, чи не вчить чогось, що перечить світогляду сім’ї (наприклад, у вірі, релігії, освіті, культурних аспектах тощо). Маючи друзів мусульман, стикалася з тим, що батьки лише згодом дізнавалися, що няня вчила дитину хреститися, «бо то всі нормальні люди так роблять, а ти тут живеш і теж так роби».

Фото: btw.org.ua

Фото: btw.org.ua

Серйозний список? Як думаєте, «потягне» на вимоги дружини міністра? А якщо серйозно, то не розумію, чому до людини, яка працюватиме з дитиною, найріднішим створінням у світі, не повинно бути вимог. Або мінімум вимог. У мене їх небагато насправді, це довгий перелік, тільки й того. Але більшість вихованих, освічених, адекватних людей без проблем відповідають цим вимогам! Я ж не шукаю няню зі знанням японської, бойових мистецтв, історії культури, усіх можливих систем навчання від Домана до Монтессорі чи Масару Ібукі. І навіть не завдаватиму правого хуку ментальною арифметикою і усним рахунком Соробан))) Нам просто потрібна розумна, приємна жінка, з якою Елі буде безпечно і цікаво. А мені – спокійно за дитину. А як ви шукаєте няню?