Стефан Решко: «Якщо у державі закони не працюють, то чому вони повинні діяти у футболі?»

Чи не щотижня в українському футболі проводяться підозрілі матчі, але на лаву підсудних потрапляють одиниці

   Роман Бойко   977  

Фото: football.com

Цього тижня під підозру потрапив матч чемпіонату України U-19 між донецьким «Шахтарем» та «Волинню» (3:0). Він, як виявилося, був малопомітним в Україні, зате мав нечуваний ажіотаж у світі. Так, у букмекерських конторах у різних куточках планети на цю гру було поставлено більше ніж 250 тисяч доларів. Про це повідомляє сайт «Рейтинг букмекерів» з посиланням на аналітику біржі ставок Betfair.

Ще перед матчем на гру була поставлена аномальна для поєдинків такого рангу сума − 10 тисяч доларів. П’ять з них були поставлені на переможця зустрічі, а чотири – на те, що в ній буде забитий мінімум один гол. Перший тайм гри завершився унічию 0:0, але в цей час у конторах далі приймали ставки на те, що одна з команд заб’є. До перерви матчу на це було поставлено вже 18 тисяч доларів, і на початку другого тайму «каса» гри й надалі зростала. В останні півгодини матчу «Шахтар» забив тричі і здобув прогнозовану перемогу. Загалом на цю гру було поставлено 250 тисяч доларів, з яких 78 тисяч – на переможця. Найбільше питань виникло зі ставкою на те, що в матчі буде забито не більше як два голи. 43 тисячі з 47-ми поставили на «менше», але на останніх хвилинах «Волинь», схоже, не витримала й пропустила третій гол.

Нагадаємо, раніше в українському футболі виник скандал через те, що на гру Першої ліги «Іллічівець» (Маріуполь) – «Гірник-Спорт» (Горішні Плавні) було поставлено понад 250 тисяч доларів.

У Федерації футболу України та Національній поліції займаються розслідуванням цього матчу. Однак лише гучні викриття можуть припинити або зменшити цю ганебну практику в нашому футболі. Таку думку в інтерв’ю «Львівській газеті» висловив Стефан Решко, колишній голова комітету з питань проведення змагань і справедливої гри, контрольно-дисциплінарного комітету Федерації футболу України.

«Повинні бути резонансні викриття, суворі покарання, – стверджує Стефан Михайлович. – Без цього порядку не буде. В українців же завжди так: поки грім не загримить, чоловік не перехреститься. Коли серйозно покарають одну, дві чи трьох людей, тоді інші задумаються. А то усе дуже привабливо виглядає: на халяву можна серйозні гроші заробити. А українці це дуже люблять. Тому потрібно із договірними іграми боротися серйозно, а не лише говорити про це.

Переконаний, певні матеріали у сейфах лежать. Якщо до них повернуться і дадуть хід, то буде порядок. А якщо ні… Ну що тут зміниш?

Ви гляньте − у нас в кожній сфері є корупція. Держава робить вигляд, що бореться з цим явищем. Але суми поборів у депутатів, прокурорів, суддів тільки зростають. І жодну справу не доведено до логічного і справедливого вироку. За три роки нічого не змінилося. Теперішня влада прийшла до своїх посад під гаслами боротьби з корупцією. Скільки людей загинуло на Майдані за те, щоб в Україні не було корупції! Політики вдало прилаштувалися під ситуацію, оцінили настрої людей, вибрали правильні гасла і, таке враження, очолили корупційний процес. Тому в нас в державі не можуть навести порядок. А ми хочемо цього добитися у футболі. Якщо в державі закони не працюють, то чому вони повинні діяти у футболі? Тут такі самі українці, як і в інших сферах. Футбол не може бути відокремлений від суспільства. Люди ж виховуються змалечку, у дорослому віці їх перевчити складно. Тому, якщо вони виросли з тим, що всі крадуть, обманюють, приховують, порушують закон, то очікувати від таких людей стовідсоткової порядності важко. Так, дехто може мати правильні внутрішні принципи, хороше виховання. Але вони будуть «білими воронами». Все одно, більшість то буде, як і всі інші в цій країні. Їх можна лише зупинити страхом кримінальної відповідальність за свої вчинки. Коли будуть приклади гучних розслідувань, вироків, тоді буде більше порядку».