Радом – місто позитивних емоцій

   Кристиняк Оксана   3139  
Радом

Фото Оксани Кристиняк

Усього година льоту авіалініями SprintAir і ви потрапляєте у місто Радом, що знаходиться за 100 кілометрів від Варшави. Авіасполучення – нове, його відкрили між містами у червні 2016 року для зручності подорожувальників. Орієнтовна вартість поїздки становить 150 злотих в один бік. Така порівняно невелика ціна дає можливість ближче познайомитися з містечком Радом, яке нині має амбіційну мету – стати першим туристичним центром, з якого варто почати подорож Польщею.

fullsizerender_-5

Містечко Радом − невелике за розмірами та населенням (230 тис. осіб) − відіграло важливу роль в історії Польщі. Саме тут 1976 року відбулися перші масові заворушення та страйки проти комуністичного режиму. У свідомості поляків Радом є містом, що внесло великий вклад у здобуття незалежності Польщі.

800px-radom_-_cathedral_of_virgin_mary

 

А ще Радом називають містом позитивних емоцій. Це й не дивно. Адже, тут можна, не поспішаючи, без суєти прогулятись малолюдними старовинними вуличками: недаремно радомці кажуть, що люди вулицями їхнього міста ходять удвічі повільніше, ніж у столиці. Спокійно оглянути історичні пам’ятки XIII століття, сакральні споруди, культурні центри, Музей радомського села тощо. Запам’ятається церква св. Венцеслава, собор св. Івана Хрестителя та монастир бернардинів. Шанувальникам мистецтва варто відвідати музей знаменитого польського художника, уродженця Радома, Яцека Мальчевського, де міститься велика колекція його творів.

fullsizerender_-9

А ще обов’язково треба побувати в Мазовецькому центрі сучасної культури, який облаштований в будівлі колишньої електростанції. Директор «Електровні» Збіґнєв Бельовський є великим мрійником, бо у провінційному містечку облаштовує сучасний, модернізований мистецький центр, який має стати найпотужнішим у Мазовецькому воєводстві. Уже створено сім експозиційних залів, дворівневу галерею просто всередині старої печі, комп’ютерний клас, кінозали. Цей проект патронував донедавна сам Анджей Вайда, всесвітньо відомий кінорежисер, який, на жаль, недавно помер. У мріях та планах пана Бельовського – створення мережі мистецьких інституцій, яка б об’єднувала всі подібні центри, що збудовані у промислових об’єктах: щоб у рамках такої мережі обмінюватися виставками, ідеями, проектами. Левову частку фінансування «Електровня» отримала з Євросоюзу. А ми, наразі, можемо лише мріяти про те, щоб в Україні були такі модерні музеї.

fullsizerender_-14

Як і кожне місто, Радом має свої цікавинки. Його можна назвати містом спортивної інфраструктури із сучасними стадіонами та спортивними залами. Саме тут проводять раз на два роки міжнародне авіашоу – найбільше у Польщі. Славиться місто й найкращою в Європі фабрикою зброї.

fullsizerender_-11

Крім того, місто стає своєрідним центром студентства, в якому з кожним роком зростає кількість українців. «Вигідне сполучення, територіальна близькість до Варшави, Любліна, Кракова, вдвічі нижча оренда житла та вартість навчання приваблюють все більше й більше студентів з України, − розповідає Вадим Чичірко, студент одного польського вишу. – Для прикладу, коли я приїхав на навчання сюди чотири роки тому, то зі мною на курсі навчалося 3 студенти з України. Сьогодні там навчається вже 300 українських спудеїв».

fullsizerender_-10

Увечері, коли душа перенасититься побаченим, можна гарно відпочити в «Королівській пивоварні», розслабитися за кухлем живого пива та насолодитися вишуканими стравами польської кухні. Радом – це невеличке польське містечко і маршрут сюди навряд чи повернеться язик назвати заїждженим. І саме в цьому – його найбільша перевага. Бо відчути будь-яку країну зараз можна винятково у таких невеликих містечках, де ще панує автентичний дух та атмосфера.

14884657_1344371898908962_4598839923542684678_o

 

Фото Оксани Кристиняк

Радом, Польща

Матеріал підготовлено за сприяння Польської Туристичної організації