Медики попереджають: у кліщів триває другий пік активності

Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України повідомляє, що нині триває другий пік активності іксодових кліщів, переносників збудників кліщового вірусного енцефаліту та хвороби Лайма

     1202  

Ареал іксодових кліщів покриває всю територію Львівської області. Тому ризик зазнати нападу кліща є на будь-якій зарослій лісом, чагарником або травою місцевості.

Найчастіше кліщі трапляються на галявинах і лісових узліссях зі щільною рослинністю, в листяних лісах з густим підліском, високим травостоєм, великим шаром лісової підстилки та великої кількості гнилих пнів.

Найбезпечніші для зустрічі людини з кліщами є хвойні ліси без трав’яного покриву.

Пам’ятайте: збираючись на відпочинок в парк, на дачу чи за грибами до лісу слід дотримуватися правил поведінки на небезпечній відносно кліщів території (ходити посередині стежки, по сонячній стороні, не торкаючись чагарників, високої трави; не можна сідати й лягати на траву).

Використовуйте захисний одяг, який щільно прилягає до тіла, бажано світлих тонів, проводьте само- та взаємоогляди.

Застосовуйте згідно інструкції спеціальні хімічні засоби індивідуального захисту (репеленти), які відлякують кліщів для обробки одягу (“Офф! Екстрим”, “Галл-РЕТ”, “ДЕТА-ВОККО”, “Пікнік-Антикліщ” тощо).

Водночас пам’ятайте, що аерозолів і кремів, які можуть захистити від нападу кліщів при нанесенні на шкіру людини – не існує. Тому, що у кліщів, які відчувають близькість кровоносних судин, швидкість присмоктування настільки зростає, що жодні хімічні речовини не можуть запобігти укусу.

Якщо все ж таки кліщ присмоктався, видалити кліща найкраще зможе фахівець – лікар-хірург у хірургічному кабінеті або травмпункті.

Нагадаємо, за даними лікувально-профілактичних закладів, по медичну допомогу після укусів кліщів від початку цього року в області звернулися 754 особи, з них у Львові – 416 осіб.

За перше півріччя 2016 року зареєстровано 35 випадків хвороби Лайма. Випадки захворювання реєстрували переважно в містах (77,1%), зокрема у Львові – 25, Стрию – 1, Золочеві – 1, а також у Золочівському районі – 4, Стрийському – 1, Яворівському – 1, Радехівському – 1, Пустомитівському – 1 випадок. Серед захворілих – двоє дітей до 10 років, один – підліток 16 років, решта 15 –дорослі віку.

Кліщі кусали 80% хворих, упродовж літа-осені 2015 року, а також у квітні-червні 2016-го. Напади кліщів відбувалися за місцем проживання: на присадибних ділянках, у лісі, на територіях відпочинку, на озерах, у лісопарках. На території Львова хворі вказували на укуси кліщів у Сихівському лісі, лісовому масиві Рясне-2, Стрийському парку, парку Залізні води, а також у м. Винники та на Винниківському озері. Інфікування сталося на територіях Пустомитівського, Золочівського, Яворівського, Радехівського, Стрийського районів, Івано-Франківської області (м. Яремча) і в Польщі.