У Львові відкрили комплекс «Простір синагог»: фото

Простір облаштували, зокрема, й на території зруйнованої у війну синагоги «Золота Роза»

   Мирослава Іваник   3150  
комплекс «Простір синагог»:

Фото: facebook.com/il.consul.lviv

На пл. Арсенальній у Львові у неділю, 4 вересня, відкрили меморіальний комплекс «Простір Синагог».

Наразі львів’янам і гостям представили лише першу частину проекту – законсервовані залишки синагоги «Золота Роза», помарковану територію Будинку Навчання, які були знищені під час Другої світової війни, та меморіальну інсталяцію «Увіковічнення» із цитатами мешканців Львова та людей, пов’язаних з містом, які були євреями. У 2017-2018 році планується початок робіт на ділянці Великої міської синагоги.

Фото: facebook.com/il.consul.lviv, alex-shutyuk.livejournal.com

Як уже писала «Львівська газета», 2010 року у Львові провели міжнародний відкритий конкурс архітектурних, дизайнерських і ландшафтних проектів для впорядкування місць, пов’язаних із єврейською історією. Його організували спільно Львівська міська рада, Центр міської історії Центрально-Східної Європи та Німецька організація з міжнародного співробітництва (GIZ).

До уваги міжнародних архітекторів запропонували три місця, пов’язані з єврейською общиною Львова. Перше – ділянка у середмісті, що нині розташована поряд з міським арсеналом. Друге місце – частина незабудованої території колишнього єврейського кладовища біля пологового стаціонару на вул. Раппапорта. Третє – частина території колишнього Янівського концентраційного табору, відома під назвою «Долина смерті» (вул. Винниця), де відбувалися масові розстріли євреїв. До участі в конкурсі надійшло 70 проектів до всіх конкурсних місць з 16 країн світу. Для кожного з місць обрали переможця.

Автором проекту-переможця з впорядкування «Простору синагог» є німецький архітектор Франц Решка. Над проектом також працює львів’янин Юрій Столяров.

«Цей новий громадський простір стане місцем вшанування жертв Голокосту у Львові, місцем діалогу – з минулим і між сучасниками. Попереду ще багато роботи. На 2017 рік заплановано відкриття другої частини проекту – ділянки, де раніше стояла Велика міська синагога. Попередньо загальний бюджет цього етапу – 275 000 євро. Більшу частину буде профінансовано Львівською міською радою та партнерськими організаціями. Однак ми продовжуємо збір коштів. Запрошуємо долучитися до вшанування єврейської історії Львова, яку ми вважаємо спільною спадщиною та відповідальністю!», – йдеться на сайті ініціативи зі створення меморіального комплексу.