SOS: де ж обіцяні вакцини?

На Львівщині державних надходжень вакцини для профілактики туберкульозу нема від початку 2016 року

   Леся Бущак   2468  

Батьки та лікарі б’ють на сполох уже давно: в Україні й на Львівщині, зокрема, бракує низки вакцин для проведення планових щеплень, серед них і вакцини БЦЖ, від кашлюка, дифтерії та правця, гепатиту В тощо. А якщо вони й надходять, то у мізерній кількості. Через це зривається графік профілактичних щеплень й активізуються небезпечні захворювання. Скажімо, на Львівщині від туберкульозного менінгіту померло немовля. А в області вже майже рік немає вакцини БЦЖ, яка захищає від цієї недуги, й 83% новонароджених не отримали щеплення. І це в період епідемії туберкульозу. Нема й вакцин від таких небезпечних захворювань як ботулізм, сказ тощо.

Натомість МОЗ постійно годує нас обіцянками: вакцини, які закуплено через міжнародні організації, будуть наприкінці квітня, травня, червня…

Уже серпень. «Львівська газета» поцікавилася, чи змінилася ситуація на краще. Ми скерували запит у департамент охорони здоров’я ЛОДА й попросила назвати, які вакцини є у нас нині. І ось що нам відповіли.

«У першому півріччі 2016 року забезпеченість закладів охорони здоров’я області всіма вакцинами, закупленими за кошти держбюджету України становила 9,6% річної потреби. Відсутня вакцина для профілактики кашлюка, дифтерії, правця, а також дифтерійно-правцеві анатоксини (АДП-м, АДП). У червні в область централізовано надійшли комбінована вакцина для профілактики кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції «Пентаксим» у кількості 15 450 доз (22,7% від потреби на 2016 рік), проти гепатиту В – 22 200 доз (19,2%), моновакцина проти гемофільної інфекції – 13 300 доз (31,8%). Найкраще область з початку року була забезпечена комбінованою вакциною для профілактики кору, паротиту, краснухи – 25,5% (отримано в березні 5 200 доз та в травні -13 200 доз).

У липні область централізовано отримала ще 5 200 доз вакцини «Пентаксим» (30% від потреби). Достатньо інактивованої поліомієлітної вакцини, яка надійшла 2015 р. як гуманітарна допомога і її залишки на 2016 рік становлять більше річної потреби.

З 18 квітня в області немає живої вакцини для профілактики поліомієліту. У липні 2016-го отримано 4000 доз антирабічної вакцини ( проти сказу).

Вакцини для профілактики туберкульозу не вистачає з 2015 року (у 2015-му за кошти держбюджету надійшло лише 8000 доз  – 3,8% річної потреби), з початку 2016 року державних надходжень не було. За кошти закладів охорони здоров’я закуплено вакцини БЦЖ у березні 2016 року – 5 500 доз (п’ятьма адміністративними територіями з 27-ми), що є 3,3% річної потреби.
З червня в області відсутній правцевий анатоксин для проведення екстреної профілактики правця. В липні, згідно з перерозподілом МОЗ, централізовано надійшло 20 доз правцевого анатоксину».

Як бачимо, деяких вакцин доставили 3,3-25% від річної потреби, деякі не надходили взагалі. Як їх розподіляти між дітьми? Як визначати, кого щепити вже, а хто чекатиме наступної партії? Адже є графік щеплень, якого слід дотримуватися.
Виконувач обов’язків голови МОЗ Уляна Супрун розповіла, що нещодавно була колегія міністерства і на ній надали статистику, скільки дітей було вакциновано станом на 1 липня 2016 року: проти туберкульозу щеплення отримали лише 11,5%, від поліомієліту – 39%, від кашлюку, дифтерії, правця – менше ніж 2%, гемофілії – 4%. А вакцинація та імунізація, на її думку, – це питання національної безпеки.

Нова очільниця МОЗ також повідомила, що міністерство скерувало листа на ім я президента України  Петра Порошенка та секретаря РНБО Олександра Турчинова з вимогою забезпечити щеплення для 95% дітей України – до рекомендованого рівня ВООЗ.
Тож чекаємо, якою буде їхня реакція. Але терпець може й увірватися…