Громадський бюджет Львова: як отримати гроші на проекти

16 млн. грн. віддадуть на ідеї львів’ян щодо поліпшення міста

   Мирослава Іваник   6113  

Мінімум 16 млн. грн. виділять наступного року в мерії на проекти львів’ян. У Львові реалізовують проект «Громадський бюджет». «Львівська газета» розповідає, як це працюватиме, хто, коли та як зможе подавати ідеї, аби отримати на них фінансування, та хто вирішуватиме долю мільйонів.

Що таке Громадський бюджет, або бюджет участі

Фактично це механізм, із допомогою якого львів’яни можуть напряму пропонувати й обирати, на що саме витратити частину коштів міського бюджету.

Схожі бюджети участі дуже поширені у США та європейських країнах. В Україні цей механізм уже діє в низці міст, зокрема в Сумах, Черкасах, Полтаві, Чернігові, Вінниці й навіть у містечку Турка Львівської області.

Що таке проект, великі і малі проекти? Чим вони відрізняються?

Проект – описана ідея, реалізація якої може відбуватися за кошти громадського бюджету м. Львова.

Малі проекти – це проекти вуличного, квартального, районного значення, загальна вартість реалізації яких становить від 20 тис. грн. до 200 тис. грн. На такі проекти виділяють 60% загального обсягу гро-мадського бюджету, які рівномірно розподіляють по районах міста (10% загального обсягу громадсь-кого бюджету на кожен район).

Великі проекти – це проекти міжрайонного, загальноміського значення, загальна вартість реалізації яких становить від 200 тис грн. до 3 млн. грн. На такі проекти виділяють 40% загального обсягу гро-мадського бюджету.

Які вимоги до проектів?

Реалізація проекту має бути можливою протягом року. Проект має бути спрямований на вдоскона-лення інфраструктури міста, а результати проекту мають бути загальнодоступними.

Хто може бути автором проекту?

Автором проекту може бути особа, яка досягла 16-річного віку, є громадянином України, громадяни-ном іншої країни або ж особою без громадянства, яка створила ідею щодо покращення м. Львова.

Особа має відповідати одному з таких критеріїв:

 • проживати у м. Львові (що підтверджується паспортом).
 • працювати у м. Львові (підтверджується довідкою з місця праці).
 • навчатися у м. Львові (підтверджується студентським квитком).
 • володіти нерухомістю у м. Львові (підтверджується витягом з відповідного реєстру прав власності)
 • бути народженою у м. Львові (підтверджується паспортом або свідоцтвом про народження).

Кожен автор проекту може подати лише один малий та один великий проект на один календарний рік.

Як подати проект?

Проекти до громадського бюджету міста Львова можна подавати щорічно з 15 серпня по 15 вересня такими способами:

Шляхом заповнення спеціальної форми, що буде доступна на сайті gb.city-adm.lviv.ua з 12 серпня цього року.

У паперовому вигляді через Центри надання адміністративних послуг Львівської міської ради.

До проекту потрібно додати список осіб, які підтримують реалізацію цього проекту. Якщо йдеться про малий проект, необхідно подати список із 25 таких осіб з їхніми підписами. У разі подання великого проекту необхідно подати список із 50 таких осіб з їхніми підписами.

Як обиратимуть переможців?

Виконавчі органи Львівської міської ради здійснюють аналіз отриманих проектів і готують свої висно-вки щодо можливості їхньої реалізації. Усі проекти з отриманими висновками мають оприлюднити на веб-сайті Львівської міської ради.

Голосування триває протягом 15 календарних днів – з 1 по 15 листопада року. Голосувати може кожен львів’янин, який відповідає одному з таких критеріїв:

 • місце проживання особи зареєстроване у м. Львові, що підтверджується паспортом.
 • підприємство, установа чи організація, де працює відповідна особа, зареєстроване у м. Львові, що підтверджується довідкою з місця праці.
 • особа навчається у м. Львові, що підтверджується студентським квитком.
 • особа володіє на праві власності об’єктом нерухомості у м. Львові, що підтверджується витягом з відповідного реєстру прав власності.
 • місце народження особи зареєстроване у м. Львові, що підтверджується паспортом або свідоцтвом про народження.
 • Голосування та ідентифікація особи – в Центрах надання адміністративних послуг міста Львова та через систему Bank ID через е-сервіс «Громадський бюджет Львова».

Результати онлайн-голосування відображаються на е-сервісі «Громадський бюджет м. Львова» у ре-жимі реального часу.

Постійна комісія законності, депутатської діяльності та свободи слова, постійна комісія фінансів та планування бюджету на своєму спільному засіданні відповідно до результатів голосування формують рейтинг проектів та визначають перелік проектів, рекомендованих до фінансування за кошти громад-ського бюджету м. Львова.

Львівська міська рада своєю ухвалою затверджує перелік проектів, які будуть профінансовані за кошт міського бюджету м. Львів у 2017 році.