При катаракті можливе 100% відновлення зору

Який кришталик слід імплантувати, аби пацієнт без окулярів однаково добре бачив і зблизька, і здалеку

     10397  

oculus.lviv.ua

Ім’я професора кафедри офтальмології Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького, головного лікаря медичного центру «Окулюс» Ігоря Новицького добре відоме не лише на Львівщині, у Західній Україні, а й в Україні загалом. Він чи не єдиний у нашій державі універсальний хірург-офтальмолог, який на однаково високому рівні проводить складні операції на оці при таких захворюваннях, як глаукома, катаракта, косоокість, відшарування сітківки, опущення повіки тощо. Ігор Ярославович першим в Україні відгукнувся безкоштовно оперувати людей (ще до втечі Януковича), які отримали різні травми ока під час Революції гідності. Це він урятував око і зір бійцю АТО, якому ніхто не давав не то що гарантії, а навіть надії.

Сьогодні професор Ігор Новицький – гість «Львівської газети». Тема розмови – катаракта. Чи можливе при такому діагнозі стовідсоткове повернення зору? І що для цього має зробити пацієнт і хірург?

Катаракта – це зміни природного кришталика ока, який втрачає свою прозорість унаслідок вікових змін в структурі білків, з яких він складається. Помутнілий кришталик втрачає здатність правильно фокусувати світлові промені на сітківці, в результаті чого формується розмите нечітке зображення. З часом хвороба прогресує, помутніння збільшуються, і людина повністю втрачає зір.

– Ігорю Ярославовичу, чому таке захворювання як катаракта нині значно «помолодшало»? Що провокує цю недугу у людей працездатного віку?

– Справді, якщо раніше катаракту діагностували у людей переважно поважного віку, то нині це захворювання доволі часто виявляють у людей, яким лише 50-60 років, а нерідко й у ще молодших. Основним чинником у розвитку цієї хвороби, звісно, є вік. Але є і чимало зовнішніх і внутрішніх факторів, які сприяють виникненню цієї недуги. До внутрішніх належать захворювання самого ока: запальні процеси, короткозорість високого ступеню, а також захворювання організму, зокрема, цукровий діабет, ендокринні розлади тощо. До зовнішніх: радіація, інфрачервоне опромінення (склодуви, працівники домн), травми. Сукупність тих та інших чинників і призводить до того, що нині у доволі великої кількості людей діагностують катаракту. Є і вроджена катаракта, яка виникає внаслідок певних захворювань мами під час вагітності, що призводять до помутніння кришталика.

– Які симптоми мають людину насторожити й змусити піти на консультацію до офтальмолога?

– Якщо у людини, яка здалеку бачила непогано, а зблизька гірше, все помінялося місцями, тобто погіршився зір здалеку й поліпшився зблизька, то це сигнал про те, що треба йти до лікаря. Це може бути проявом змін кришталика.
Інший симптом – затуманення зору, розпливчатість зображення. При катаракті людина бачить, ніби через запітніле скло або спадаючу воду, бо туман, сірість – це більше характерно для глаукоми.

Утім не раджу мучитися в здогадках й самому собі ставити діагнози. За будь-якого найменшого погіршення зору варто піти на консультацію до спеціаліста, щоб точно встановити діагноз. Бо катаракта, в принципі, може чекати – місяць, три, півроку. А є захворювання, такі як глаукома, певні зміни очного дна, судинні захворювання, які потребують негайного лікування.

А загалом кожні два-три роки необхідно відвідувати офтальмолога, а людям, яким за 55, – кожні 1-2 роки.

фото_2

oculus.lviv.ua

– Катаракта, виявлена на ранній стадії, піддається медикаментозному лікуванню чи її обов’язково слід оперувати?

– Складно однозначно сказати. Є краплі, які рекомендують закрапувати на ранніх стадіях захворювання. В інструкції до них записано, якщо гострота зору менша ніж 0,1, то вже треба готуватися до операції. На мою думку, таку рекомендацію можна поширити вже і на зір 0,4. Якщо зір менший ніж 0,3, то треба готуватися до операції. Краплі тут не допоможуть. Ніхто, на жаль, не довів, що, коли закрапувати очі тими чи іншими краплями, катаракта зупиниться.

Якщо є катаракта на одному оці, то вона, як свідчить практика, обов’язково буде й на другому. На другому вона може виникнути через півроку-рік, рідко пацієнтам вдається протриматися 2-3 роки.

– Скільки операцій з видалення катаракти проводять у медичному центрі «Окулюс» на місяць?

– 40-50. Оперую не лише я. Паралельно операції із замінити кришталика проводить хірург-офтальмолог вищої категорії Тетяна Смаль. У філіалах оперує кандидат медичних наук, хірург-офтальмолог Маркіян Новицький. Загалом у центрі працює 12 висококваліфікованих лікарів-офтальмологів. Я дуже горджуся цим колективом, бо кожен з них – спеціаліст високого класу, який вміє знайти підхід до кожного пацієнта і надати йому медичну допомогу на найвищому рівні. Знаєте, який наш девіз? «Довіра, здобута працею».

Усі ми розуміли, що, попри високу фаховість лікарів-офтальмологів, хірургів, неможливо добитися високої якості проведення операції без потужної сучасної апаратури. А операції доводиться робити складні, нерідко архіскладні. Тому у медичному центрі «Окулюс» є найсучасніша апаратура: ми користуємося факоемульсифікаторами американської фірми «Алкон», витратні матеріали також закуповуємо цієї фірми, придбали японський мікроскоп фірми «Топкон», силу штучного кришталика, що дуже важливо для досягнення високої якості зору, визначаємо з допомогою найкращого апарату ІОЛ-мастер фірми «Карл Цейс».

Саме завдяки сучасній апаратурі і фаховості наших хірургів-офтальмологів нам вдається проводити складні операції з відновлення зору на рівні європейських клінік і добиватися високої ефективності. Нерідко повертаємо зір навіть у тих випадках, коли пацієнт вже зовсім втратив надію.

– А як відбувається операція катаракти: помутнілий кришталик видаляють і на його місце ставлять штучний?

– Сучасна технологія операції катаракти – це факоемульсифікація катаракти. Під час такої операції помутнілий кришталик пацієнта дроблять і забирають через невеличкий розтин. Сучасні технології дозволяють робити мінімальний розтин розміром усього 2,5 мм, навіть 2,2 мм, який не вимагає накладання швів, а сам герметизується. Це так званий тунель, який дозволяє зайти всередину ока. Далі хірурги-офтальмологи роблять невеличке віконечко в капсулі кришталика. І за допомогою енергії ультразвуку дроблять ядро кришталика. Хворі часто думають, що дроблення кришталика – це лазерна процедура. Ні, ми це робимо за допомогою енергії ультразвуку. У всьому світі проводять ультразвукову факоемульсифікацію. Роздроблений кришталик забирають, а на його місце імплантують штучний. Він доволі великий 5,5-6 мм, а розтин – усього 2,5 мм. Але штучний кришталик – гнучкий. Його складають у трубочку і спочатку через невеликий розтин, потім через віконечко вставляють у капсульний мішок, де він розпрямляється.

– Скільки часу триває така операція?

– Усього 10-15 хвилин. І проводять її під місцевою анестезією. Ба більше, навіть не треба робити ін’єкції. Це є крапельне знечулення, анестетик вводять у передню камеру ока. Це абсолютно безболісна операція. Людина полежить 30 хвилин після операції і йде додому. Бачить відразу після операції, але перев’язку робимо наступного дня. Та бувають різні ситуації. Скажімо, у людини є єдине зряче око і на ньому була катаракта. І пацієнту важко, особливо літнім людям, зовсім нічого не бачити навіть один день. Тоді ми дозволяємо знімати пов’язку через годину після операції і крапати спеціальні краплі.

фото_3

oculus.lviv.ua

– Чи можливе після операції стовідсоткове відновлення зору?

– Якщо немає інших захворювань ока, то після видалення катаракти людина має зір, що відповідає віковій нормі. Як правило, це 100% відновлення зору. Але якщо пацієнтові за 80 років, то це може бути 0,9-0,8.

– Для операцій при катаракті Ви використовуєте штучні кришталики вітчизняного чи закордонного виробництва?

– Ми маємо різні кришталики: і вітчизняного, й імпортного виробництва. Це залежить від вибору пацієнта. Які кращі? Почнімо з того, що вітчизняних факоемульсифікаторів нема. Є американські, німецькі тощо. У медичному центрі «Окулюс», як я вже говорив, ми користуємося апаратурою американської фірми «Алкон», яка є досконалою і бездоганною. Така складна операція мусить мати й відповідне технологічне забезпечення – одноразові ножі, віскоеластики (вони призначені для того, щоб захистити внутрішні структури ока від ультразвуку, інших маніпуляцій під час операції), картриджі, спеціальні розчини тощо. Ми користуємося витратними матеріалами також американської фірми «Алкон», бо вони – якісні й, відповідно, якість операції у нас висока. А найголовніше в цій операції – штучний кришталик. Якщо апаратура, витратні матеріали американські, то й кришталик в ідеалі має бути американський. Утім ми ставимо кришталики й вітчизняного виробництва. Але вибір – за пацієнтом.

– А штучний кришталик має термін придатності? Його за якийсь час треба міняти?

– Ні, його імплантують пацієнтові до кінця життя. Інколи пацієнти побоюються, що він може зміститися, випасти. Це безпідставні страхи. З ним нічого не станеться, бо він імплантується в капсульний мішок свого ж кришталика. У малому відсотку випадків (менше 1%) з часом може наступити помутніння капсули кришталика, так звана «вторинна катаракта». Частіше це стається у молодому віці, коли операції проводять людям до 50 років. Є хороший вихід у такому разі – її можна позбутися доволі ефективно й швидко шляхом лазерної капсулотомії. За допомогою енергії лазера роблять віконечко у задній капсулі кришталика. Але ми запобігаємо таким випадкам. Якщо бачимо, що задня капсула не така прозора, як нам хотілося б, то ми під час операцій і в центрі «Мікрохірургії ока», і в «Окулюсі» відразу робимо віконечко у задній капсулі кришталика. Це складна маніпуляція, сама операція значно складніша, але у такий спосіб попереджаємо виникнення вторинної катаракти.
Загалом усі кришталики поділяють на моно- і мультифокальні. Монофокальний – це кришталик, який має один фокус. Ми підбираємо кришталик, як правило, так, щоб людина бачила добре здалеку, а зблизька для читання одягала окуляри. Його здебільшого обирають пацієнти старшого віку, які вже звикли носити окуляри. А мультифокальний кришталик – це, безумовно, велике досягнення. Він дозволяє однаково добре бачити й далеко, і близько без окулярів.

Сучасна офтальмологія дає дуже багато можливостей. Скажімо, існує така проблема як астигматизм ока. Різна сила заломлення у різних площинах ока. Це пов’ язно, як правило, з тим, що рогівка не є ідеально сферична – в одній площині вона є більше, в іншій – менше випукла. У результаті на очному дні маємо трохи розтягнуте зображення. І ось що цікаво: поки в людини є свій кришталик, то вона астигматизму може особливо не відчувати. Щоб вона цього не відчувала й після заміни кришталика, імплантуємо пацієнту такий штучний кришталик, який відразу коригує й астигматизм.

Хочу наголосити, що сучасна факоемульсифікація – це є не просто повернення зору після катаракти. Вона дозволяє паралельно виправляти такі аномалії, як короткозорість, далекозорість, астигматизм, пресбіопію.

Мені приносить величезне задоволення те, що ми в Україні робимо операції на такому ж обладнанні (завдяки світовому прогресу), на такому ж рівні, як і у клініках США, Європи. Руки, розум у наших фахівців не гірші, ніж у хірургів США, Німеччини, Франції тощо. Закордонні офтальмологи, які до нас приїжджали, визнали, що ми робимо інколи й складніші операції, ніж вони. І це, безумовно, тішить.

Розмовляла Леся Бущак