Протести на кордоні. Місяць без МПР

Кілька десятків людей заблокували кордон між Україною та Польщею на Львівщині

   Мирослава Іваник   4544  

Фото: facebook.com/oleh.slobodyan

Під’їзд до чотирьох пунктів пропуску між Польщею та Україною у Львівській області сьогодні, 4 липня, заблокували протестувальники. Мешканці прикордонної зони в такий спосіб висловлюють своє незадоволення проти тимчасового припинення польською стороною дії малого прикордонного руху між двома країнами.

За офіційною інформацією Державної прикордонної служби, вранці близько 30 осіб неподалік від пунктів пропуску «Грушів – Будомєж», «Шегині – Медика», «Рава-Руська – Гребенне» та «Краковець – Корчова» перекрили рух автотранспорту. Протягом дня кількість протестувальників зростає. Близько обіду учасники протестів відкрили проїзд до пункту пропуску в Грушеві, однак ненадовго. Водночас три інші пункти залишаються перекритими протягом усього дня.

«Люди ходять пішохідним переходом і не пропускають машини. Проїхали лише 2-3 машини з дітьми. Скупчення машин є поблизу всіх пунктів пропуску. Від ранку до зараз назбиралося близько 200 авто. Розблоковано доїзд лише до пункту пропуску в Смільниці. Ми пробували вести переговори з цими людьми, але вони навіть не висловлюють чітких вимог. Хочуть відновлення дії малого прикордонного руху і зустрічі з кимсь із високопосадовців. Пояснення, що це не залежить від української сторони, не діють», – розповів «Львівській Газеті» начальник прес-служби Мостиського прикордонного загону Іван Галкін.

Поблизу кордону вже зафіксовано першу ДТП. Біля пункту пропуску «Рава-Руська – Гребенне» авто в’їхало в натовп людей, які блокували трасу. За непідтвердженими даними, учасники протесту не пускали автомобіль польського консула з дітьми, він утікав від розлючених людей і спричинив ДТП.

Що таке малий прикордонний рух?

Згідно з угодою між урядами України та Польщі, з 2008 року між обома країнами діє малий прикордонний рух. Він дозволяє мешканцям прикордонної території перебувати у прикордонній зоні іншої країни без виготовлення візи. У випадку України та Польщі йдеться про 30-кілометрову смугу по обидва боки кордону. Аби перетнути кордон, мешканці прикордонної зони мають виготовити документ, що дає його власнику право на багаторазовий перетин спільного кордону держав. Право на нього мають ті, хто постійно проживає у прикордонній зоні не менш ніж три роки й має дійсний закордонний паспорт. Дозвіл дає право його власникові на перетин кордону та перебування у прикордонній зоні до 90 днів щоразу від дати перетину кордону.

Перший дозвіл видають мешканцеві прикордонної зони терміном дії на два роки, але не на довше, ніж на період дійсності паспорта. Натомість чергові дозволи видають терміном дії на п’ять років, але не на довше, ніж на період дійсності паспорта.

Чому МПР не працює?

З 4 липня 2016 року польська сторона тимчасово призупинила дію малого прикордонного руху між Україною та Польщею. Це пов’язано з посиленням заходів безпеки під час приїзду до Польщі Понтифіка (27-31 липня), Саміту НАТО у Варшаві (8-9 липня) і Світовими днями молоді у Кракові (25-31 липня). Заходи посиленого прикордонного контролю польська сторона проводить також на кордонах із Німеччиною та Чехією.

Одночасно з Україною Польща припинила також дію МПР і з Росією, а точніше з Калінінградською областю Російської Федерації.

Так у Польщі планують трохи розвантажити зовнішні кордони країни і тим самим вивільнити частину прикордонників для перевірок на внутрішніх кордонах Шенгенської зони.

Коли відновлять дію МПР?

Обмеження щодо пропуску є тимчасовими і триватимуть упродовж місяця. Відновити дію малого прикордонного руху повинні з 2 серпня цього року.

Чи можуть учасники МПР потрапити до Польщі?

Згідно з роз’ясненнями Державної прикордонної служби України, громадяни України, які перетинали кордон із Польщею за спеціальними дозволами в рамках малого прикордонного руху, зможуть перетнути кордон лише на загальних підставах та з документами, визначеними польською стороною (паспортні документи та віза).

Що робити власникам машин із польською реєстрацією?

Особливі проблеми тимчасове припинення МПР могло спричинити для українських власників автомобілів з польською реєстрацією. Адже, відповідно до українського законодавства, вони можуть перебувати безперервно на території України не більш ніж 5 діб. Попри зупинку МПР, польські та українські прикордонники вирішили це питання.

«У суботу була зустріч наших та польських митників і прикордонників. Домовилися, що громадяни на автомобілях з польською реєстрацією, які не мають віз, а досі користувалися лише малим прикордонним рухом, зможуть перетнути український кордон, доїхати до польської сторони, де їх повідомлять про тимчасове припинення руху за картками МПР, і повернутися назад. У нас фіксується виїзд за кордон такого авто і повернення в Україну. Відповідно, власники автомобілів мають можливість кожні п’ять днів продовжувати транзитний термін перебування машини», – пояснив Іван Галкін.

Мирослава Іваник