Перевищення нітратів виявили у 15,6% проб криничної води на Львівщині

«Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» і її відокремлені підрозділи у ІІ кварталі 2016 році продовжували виконання постанови Головного державного санітарного лікаря України від 17.05.10. №16 «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії»

     1748  

Фото: dailylviv.com

Відповідно до постанови проводили лабораторні дослідження вмісту нітратів у криничній воді, яку споживали діти до 3 років.

Лабораторно на вміст нітратів у ІІ кварталі обстежено 1334 криниці. Із них перевищення вмісту нітратів виявлені у 209 пробах (15,6%) на 15 адміністративних територіях області.

Відокремлені структурні підрозділи ДУ «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» про результати проведених лабораторних досліджень вмісту нітратів у криницях щодо незадовільної якості води інформували власників об’єктів децентралізованого водопостачання, органи місцевого самоврядування та медичні заклади.

Нагадаємо, у першому кварталі 2016 році на Львівщині провели лабораторні дослідження вмісту нітратів у криничній воді 1149 криниць. Із них перевищення вмісту нітратів виявили у 143 пробах (12,4%) на 18 адмінтериторіях області.

Вживання води, забрудненої нітратами, небезпечне для здоров’я. Зокрема, призводить до виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей віком до 1 року, внаслідок якої все частіше реєструють летальні випадки.

Метгемоглобінемію спричиняє токсична дія нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з порушенням процесів окисного фосфорилювання, утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові, розвитком ціанозу.

Симптоми хвороби у дітей: посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7-8% випадків закінчується смертю.

Метгемоглобінемія найчастіше спостерігається в сільських регіонах, де використовують воду з криниць. Групи підвищеного ризику становлять немовлята віком до року, які перебувають на штучному вигодовуванні; чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи.

На виконання постанови Головного державного санітарного лікаря України від 17.05.2010 р. № 16 «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей» лабораторії санепідслужби мають проводити в селах обстеження кожного нецентралізованого джерела питної води. У разі невідповідності якості води санітарним вимогам санепідслужбв має зазначити джерела гарантованої якості, з яких можна використовувати воду для питних потреб і приготування їжі, особливо дітям. При цьому медичні працівники первинної медико-санітарної ланки (терапевти, педіатри, гінекологи) мають проводити роз’яснювальну роботу серед населення щодо неприпустимості використання води з криниць та каптажів для приготування дитячого харчування.