У Львові відбудеться вечір пам’яті композитора Богдана-Юрія Янівського

З нагоди 75-річчя відомого львівського композитора, піаніста, педагога Богдана-Юрія Янівського у понеділок, 4 липня, о 18:00, у Львівській обласній філармонії відбудеться вечір "In Memoriam: Богдан-Юрій Янівський 75", лейтмотивом якого стала пісня  «Не забудь».
     2453  

4 (1)

Маестро Богдан-Юрій Янівський, творчий наслідувач метрів класичної школи Кос-Анатольського, Людкевича, Колесси, попередник родоначальників національної молодіжної ритміки Івасюка та Білозіра. Сучасну стилістику галицької, а точніше української естради, маестро вивів на світові обрії. Перед його творчим доробком схиляють голови і молоді, і знані майстри. Автор музики до численних творів для драматичного театру, знані опери «Олеська Балада», опери-казки «Царівна Жаба», мюзиклу «Лис Микита», творів для симфонічного оркестру, фортепіанних творів, музики до телефільмів, телепостановок, пісень-романсів.

Твори Богдана-Юрія Янівського залишаються привабливими для виконавців і класичного, і естрадних напрямків. Музика композитора звучить в Україні, Польщі, Чехії, Грузії, США. Його «Червона калина» на слова І. Франка була написана на 125-річчя від дня народження поета. До візиту в Україну Папи Римського Івана Павла II Б-Ю. Янівський поклав на музику «Отче наш». Його музику належно оцінили мільйони вірян Церкви.

Серед урядових відзнак маестро особливою є нагорода Кавалерійським Хрестом Ордена Заслуги Республіки Польща (2004).

Мистецькі доробки Богдана-Юрія Янівського пошанувалися заслуженими відзнаками. Назвемо найбільш значущі: у часи юності – голова обласного Клубу творчої молоді, далі – заслужений діяч мистецтв України, народний артист України, лауреат національної премії ім. Т. Шевченка, член трьох творчих спілок – композиторів, журналістів, театральних діячів, професор, президент асоціації «Світ культури», організатор і голова міжнародного конкурсу сучасної української пісні «Золоті трембіти».

Автором проекту «In Memoriam: Богдан-Юрій Янівський 75» є відомий львівський співак Орест Цимбала, знаний у Львові як автор проектів «Повстанське танго» до ювілею Ольги Ільків, «Карпатське танго» пам’яті А. Кос-Анатольського, проектів до 85-річчя Р. Братуня, до 85-річчя А. Канич, ювілеїв М. Петренка та Б. Стельмаха.

У програмі концерту прозвучать відомі шлягери та незнані пісенні перлини Б. Янівського на слова І. Франка, Б. Стельмаха, Р. Братуня, М. Петренка, Л. Костенко, П. Шкраб’юка, М. Ільницького, Р. Кудлика, Р. Лубківського, В. Сагайдака, І. Колодія, П. Лехновського, О. Підсухи, о. В. Мендруня, С. Лепеха, Б. Токарського та ін.

Слухачі почують суцвіття лауреатів Міжнародного фестивалю конкурсу української пісні «Золоті трембіти», який організовував Б-Ю. Янівський – виконавців – Ореста Цимбалу, Анничку, Олесю Киричук.

У власній інтерпретації Ореста Цимбали прозвучить пісня «Не забудь». Прем’єрою стане виконання співаком пісні Б-Ю. Янівського «Прийди до мене».

У першому відділенні концерту співатимуть виконавці, особисто знайомі з Б.-Ю. Янівським – Степан Степан, Ростислав Демчишин, Мар’ян Шуневич, Ольга Щербакова, Богдан Косопуд, Леся Боровець (перша пісенна муза композитора, якій він присвятив пісні «Не забудь» та «Є на світі казка»).

Випускниця музичного училища, багатогранна співачка Вікторія Сивоус заспіває пісню «Побачення» («Хлопче, хлопче у сірому плащі»), яку виконувала у 1967 р. на слова Р. Кудлика. Вперше ця пісня прозвучала з уст Лесі Боровець.

Нового звучання «Сум Афродіти» надасть Ліліана Раврух (45 років тому цю пісню співала Леся Боровець). Образи Афродіт відтворюватиме дівочий інструментальний колектив.

Уперше зазвучать пісні Янівського і у виконанні Академічного інструментального ансамблю «Високий Замок».

Львівський муніципальний хор «Гомін» (художній керівник, диригент Руслан Ляшенко) виконає «Отче наш» на музику Б-Ю. Янівського, а також прем’єрним у його виконанні буде пісня «Пратулинські мученики» на слова о. В. Мендруня.

Серед інших виконавців концерту – Наталія Кухар, Богдан Ховзун, Зоряна Палоян, учні та викладачі Львівської музичної школи № 6.

«Юрій Янівський все своє життя присвятив розвитку музичного мистецтва Львова і України. Це неперевершений мелодист, композитор-пісняр, композитор-театрал, який зробив колосальний вклад у розвиток українського музичного мистецтва. Композитор Б-Ю. Янівський продовжив естрадні традиції, закладені Б. Весоловським, А-Кос-Анатольським та іншими композиторами естрадного жанру. У парі з М. Скориком він створив цілий пласт естрадної культури 60-70-х рр, – розповідає Орест Цимбала. – Концерт у філармонії зініціював генеральний директор Володимир Сивохіп. Саме його прагнення вшанування ювілею композитора стало поштовхом до проведення концерту. І це важливо, адже тривалий час творчою спадщиною Б-Ю. Янівського ніхто не займався. Лише тепер, після смерті його дружини Ірини і сина Андрія, продовжила популяризацію здобутків Б-Ю. Янівського рідна сестра його дружини Рома Корецька. Тішить, що нарешті з’явився пам’ятник на могилі Б-Ю. Янівського на Личаківському цвинтарі, який багато років був занедбаний”.

Юлія Берчак