Що небезпечніше: протяг чи задуха?

Які хвороби вони можуть спровокувати

     3048  

Кожного літа, особливо у спекотні дні, в громадському транспорті відновлюються словесні «війни» між молодими і літніми людьми. Одні, зайшовши у транспорт, відразу відчиняють найближче вікно, інші, навпаки, його зачиняють. Молодь свої дії пояснює тим, що у переповненій маршрутці (трамваї, тролейбусі) нічим дихати, літні ж пасажири настоюють на тому, що перетяг розігрітому спітнілому тілу може серйозно зашкодити.

Так що ж небезпечніше: протяг чи задуха? І чи можна у спеку забезпечити більш-менш комфортні умови для всіх?

Яка з двох бід є меншою?

− І перетяг, і задуха справді можуть серйозно зашкодити, − пояснює директор медичного центру «Здоров-Є!» Борис Скачко. − Й одне, й інше не є добре. Яка з цих двох бід є меншою? Мабуть, перетяг. Бо коли в людини, яка стоїть на перетязі, загостриться радикуліт, остеохондроз, синусит, міозит (запалення м’язів) тощо, то ці хвороби можна вилікувати. Значно гірше, коли через брак повітря пасажир знепритомніє. Першу проблему люди вирішуватимуть у невропатолога, а другу – в кардіолога, якщо пасажира встигнуть до нього довезти. Річ у тому, що, коли зачиняють двері маршрутки, підвищується температура в салоні. Пасажири випаровують вологу, й виникає підвищена вологість у замкнутому просторі. А це відразу збільшує навантаження на серце, судини у всіх людей без винятку. У таких ситуаціях часто виникають інфаркти й інсульти, і не лише у літніх людей.

Якщо довго перебувати в закритому приміщенні з підвищеною температурою повітря, можна дістати тепловий удар. Його ознаками є сонливість, позіхання, почервоніння обличчя, важке дихання, розлади мови та ходи. Якщо людині з цими симптомами вчасно не надати медичну допомогу, вона може знепритомніти.

− Коли людина спітніла, тіло розігріте, то для неї навіть невеликий перетяг може бути небезпечний. Передусім страждають м’язи спини, шиї, попереку, − зазначає лікар-терапевт Галина Беднарчук. − Це дуже часто трапляється у людей з ослабленим iмунiтетом. Перетяги можуть призводити і до запалення вуха (отиту), нирок, міжреберних нервів, трійчастого нерву тощо. А ці хвороби потребують серйозного, інколи довготривалого лікування.

вода

А кожному з нас хочеться насолоджуватися літом, теплом, сонцем і зовсім не думати про болячки. То що ж робити? Вихід є, кажуть лікарі. У громадському транспорті кожен повинен думати не лише про власний комфорт, а й про те, як буде добре більшості пасажирів. Тому дотримання елементарних правил допоможе уникнути нікому не потрібних словесних перепалок. А вони доволі прості. Скажімо, якщо відчиняти вікна лише з одного боку, у салоні не буде перетягу і не буде нарікань літніх пань. У спекотні дні, виходячи з дому, кожен має запастися серветками, хустинками, віялом, пляшечкою з холодною водою і зникне проблема спітнілого чола. Завжди можна людині, яка боїться перетягів, ввічливо запропонувати пересісти чи перейти в інше місце, тому не буде підстав для словесних перепалок.

Кондиціонер таїть у собі дві капості

Утім, з проблемою перетягів і браком свіжого повітря у спекотні дні ми стикаємося не лише у громадському транспорті, а й в офісах, квартирах тощо. Як у них забезпечити собі ковток свіжого повітря?

За словами лікарів, в офісі, квартирі слід кілька разів на день влаштовувати перетяги: відчинити повністю вікна й двері. Але під час того люди повинні покинути приміщення. Якщо після провітрювання вмикаєте вентилятор, він повинен бути на відстані не менше, ніж півтора метра від людини. Щоб підсилити його ефект, перед ним можна поставити миску з холодною водою.

спека

Але сидіти впритул біля відчиненого вікна, коли постійно хтось заходить-виходить, не варто. Людина може й не відчути перетягу, але вранці може прокинутися із закладеним носом. Це найменше зло, хоча воно може бути й серйознішим.
Коли в офісах є кондиціонер, він врятує у спеку, але за неправильного його використанні може призвести до пневмонії.

– Кондиціонери у спекотні дні наставляють на дуже низьку температуру. Це перша капость. Є діапазон теплового комфорту – від 18 до 24 градусів. Усі намагаються поставити на 18, не знаючи, що цим тільки шкодять собі, − каже Борис Скачко. − Коли за вікном 32 градуси й вище, а на сонці ще більше, то при дуже великій різниці температур дихальна система не витримує. Тому наставляти кондиціонер треба на температуру, щоб контраст з тією, що за вікном, був не надто великий. Тобто, на 24 градуси. Друга капость: кондиціонер висушує повітря, від того пересихають слизові, бо за невисокої температури не хочеться пити й легені швидко висихають. У бронхах розвивається пневмонія. Тому, коли ввімкнено кондиціонер, на столі обов’язково має стояти пляшечка з водою, морсом тощо. І ви час від часу повинні зробити кілька ковтків. Пити рідину слід обов’язково, навіть якщо не відчуваєте спраги.

Леся Бущак