Винники: право на самостійність

Фінансову самостійність і вищий статус відстоює для себе місто поблизу Львова

     4875  

Фото: andy-travel.com.ua

Місто Винники, що поблизу Львова, просить надати йому статус міста обласного значення. У такий спосіб там хочуть залишати більше грошей платників податків на місці і, за словами міського голови Винників Володимира Квурта, розвивати місто. Водночас виходити формально зі складу Львова винниківчани не мають наміру. У Львові ж кажуть: все набагато складніше. Отримавши такий статус, мешканці Винників ризикують позбутися низки привілеїв, зокрема фінансових та побутових. Питання наразі зупиняють як на рівні Львова, так і на рівні Верховної Ради України, при цьому, не обходиться без політики.

29 березня Львівська облрада звернулася до Верховної Ради України з поданням про зарахування міста Винники Львівської області до категорії міст обласного значення.

«Враховуючи, що Винники – місто, яке святкувало 350 років з моменту здобуття Магдебурзького права, на сьогодні через колізію законодавства має невизначений статус. Ми ні місто районного значення, ні місто обласного. Але коли дійшло до формування податкової бази, за замовчуванням з нами чинять як з містом районного значення. Це означає, що податок на доходи фізичних осіб йде до Львова. Хочемо це змінити», – пояснює прагнення отримати статус міста обласного значення Володимир Квурт.

Фото: tvoemisto.tv

Винниківське озеро. Фото: tvoemisto.tv

Після внесення торік змін до податкового та бюджетного законодавства, основними податками, які наповнюють місцеві бюджети (міста обласного значення, районів, об’єднаних територіальних громад), стали: 60% ПДФО (податку на доходи фізичних осіб), 5% акцизного податку з реалізації підакцизних товарів, 100% єдиного податку, 100% податку на майно (нерухомість, земля, транспорт), 100% плати за землю, 100% податку на прибуток підприємств комунальної власності, 100% плати за надання адміністративних послуг та 25% екологічного податку. Власне за цю частину податків і хочуть сьогодні позмагатися Винники.

Спершу за надання місту статусу обласного значення висловилися депутати Винників, а потім їх підтримали і в обласній раді. 29 березня цього року Львівська облрада звернулася до Верховної Ради України з поданням про зарахування міста Винники Львівської області до категорії міст обласного значення.

Однак на цьому питання заштопорилося, зависнувши в кабінетах Верховної Ради України.  Одним з тих, хто був проти такого кроку, виявився народний депутат від партії «Самопоміч» та давній знайомий Володимира Квурта ще у Львівській міській раді Олег Березюк.

«Я за те, щоб кожне місто в Україні мало такий статус, який дозволятиме йому якісно обслуговувати людей, які там живуть. Просто хотіти сьогодні того, чого не хотіли вчора, це безвідповідально щодо мешканців. Раптом сотні міст в Україні, і це не тільки Винники, вирішили отримати статус міста обласного значення. Тому що законодавство бюджетної децентралізації дозволяє цьому місту збільшити доходи до бюджету внаслідок зміни податкової бази. Це дуже відповідально. Але бюджетну децентралізацію задумано так, щоб право збільшити власні доходи мали міста, які довкола себе об’єднають інші міста, або села. Просто отримати це – це зруйнувати ідею децентралізації в Україні та об’єднання громад», – пояснює свою позицію Олег Березюк.

Тож наразі питання не пройшло у Комітеті Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, до якого входить О. Березюк.

Очевидно, не обійшлось у цьому і без позиції Львова та врешті й міського голови та лідера партії «Самопоміч» Андрія Садового, який, здається, не планує підтримувати надання Винникам статусу міста обласного значення.  Посадовці Львівської міськради запевняють: такий крок не в інтересах самих Винників і юридично не виправданий.

Винники в минулому. Фото: plus.lviv.ua

Винники в минулому. Фото: plus.lviv.ua

«Указом Верховної Ради УРСР від 23 вересня 1955 року Винники передали у підпорядкування Львівської міської ради. У 1963 році виконком ухвалив рішення, що місто Винники підпорядковане Ленінській районній адміністрації, нині це – територія Личаківського району міста Львова, – пояснює ситуацію начальниця юридичного управління Львівської міської ради Гелена Пайонкевич. – Статус Винників на сьогодні доволі специфічний. Ми вважаємо мешканців Винників жителями міста Львова. І вони яскраво це демонструють: беруть участь у виборах міського голови Львова і депутатів ЛМР, що відображено в статуті Львова 2002 року. Як юрист я вважаю, що Винники мають розуміти юридичні наслідки такого рішення. Йдеться передусім про те, що ми не зможемо більше мешканців Винників вважати жителями Львова. На практиці це перегляд багатьох речей: від вартості перевезень і до телефонів та індексів».

Також у міській раді кажуть, що наразі від’єднуватися Винникам не вигідно і з економічної позиції. За словами директора департаменту фінансів ЛМР Олега Іщука, нині з бюджету Львова утримуються 4 установи у Винниках: садочок, будинок школяра, народний дім і музична школа. Крім того, певні кошти додатково виділяють і на школу, оскільки державної дотації не вистачає.

Володимир Квурт запевняє, що й далі відстоюватиме право Винників на статус міста обласного значення

«2015 року міський бюджет на усе витратив 6 млн 587 тис. грн. При цьому податок з фізичних осіб, який торік надійшов у бюджет Львова з Винників – 4 млн 895 тис. грн. Для Львова – це 0,3-0,5% бюджету. Тобто міський бюджет Винників був би у збитках на 1,7 млн грн», – пояснює цифрами Олег Іщук і додає, що за рахунок міського бюджету також надають низку допомог, наприклад, одноразові матеріальні допомоги до святкових дат, надбавки за інвалідність першої групи, щомісячну надбавку до пенсії ветеранам УПА, допомогу багатодітним сім’ям тощо. За перший квартал цього року загальна сума становила 40 тис. грн.

За словами Олега Березюка, його комітет пропонує Винникам два альтернативні шляхи. Перший – об’єднати довкола міста ще 6 або 12 сіл, тим самим підсиливши місто та інші громади. Або ж йти іншим шляхом і дочекатися нового закону про метрополії, який зараз готує Любомир Зубач.

«Візьмемо якесь велике місто, наприклад, Нью-Йорк. Міста як такого немає, є метрополія міст. Вони незалежні, але творять метрополію, підсилюючи один одного. Це спосіб отримання незалежності у ХХІ столітті. Те, що пропонують зараз, – це відкидання Винників трошки назад», – переконаний Олег Березюк.

Натомість мер Винників Володимир Квурт такі пропозиції вважає дивними і запевняє, що і далі відстоюватиме право на статус міста обласного значення. За його словами, Винники при цьому адміністративно і надалі мали б залишитися частиною Львова, однак зі своєю бюджетною незалежністю.

«Якщо я знатиму, що податки залишаються на місці, у міської ради буде  стимул працювати так, щоб їх сплачували більше: розвивати підприємства та послуги на місці, створювати робочі місця. Зараз ми ведемо переговори ще з двома комітетами Верховної Ради України. Маємо також надію переконати Андрія Садового та «Самопоміч», що цей крок не стане відходом Винників від Львова, а навпаки – посилить обидва міста», – переконаний Володимир Квурт.

Мирослава Іваник