Пам’яті благодійника

У Львові відбулася Всеукраїнська конференція «Актуальні проблеми дитячих хвороб», в якій узяли участь лікарі з різних куточків України

     2114  

Фото: geodruid.com

Її організували Асоціація педіатрів України, Товариство допомоги Україні в Каліфорнії, Міжнародний благодійний фонд «Україна 3000» та Центр медичних інновацій NOVO. Провели її на базі Львівської міської дитячої клінічної лікарні та медичного центру NOVO .

Усеукраїнську конференцію присвятили пам’яті Богдана Маланяка (1930 − 2013) – видатного діяча у галузі медицини, благодійника, який народився в Україні, а жив і працював у США. Але все своє життя він прожив з Україною в серці і дуже багато для неї зробив.

Задля позитивних змін у суспільстві

Ющенко_КатеринаВідкрила конференцію голова Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» Катерина Ющенко. Вона наголосила, що Богдан Маланяк активно сприяв реалізації програм і проектів, покликаних поліпшити життя в Україні. Відомі ініційовані ним програми стипендій, проекти з міжнародного співробітництва між ученими і медичними працівниками США та України, акції із передачі інвалідних візків «Колеса для України».

«Богдан щиро любив Україну і завжди допомагав своїй Батьківщині, – сказала Катерина Ющенко. – Завдяки його підтримці кілька десятків українських лікарів та науковців стажувалися у Cedars-Sinai. Завдяки Богдану й Товариству допомоги Україні в Каліфорнії наша держава отримала сотні тонн гуманітарної допомоги. Особистість і шляхетна справа Богдана Маланяка живуть у серцях усіх, хто його знав і любив, хто вдячний йому за допомогу».

За словами Катерини Ющенко, люди діляться на три типи. До першого належать ті, які нічого не роблять і лише чекають, поки хтось за них все зробить, а коли цього не стається, скаржаться і нарікають. Другі пручаються будь-яким прогресивним змінам і роблять всілякі перепони, щоб їх загальмувати. А треті, незважаючи ні на що, роблять свої справи задля позитивних змін у суспільстві.

«Саме таким був Богдан Маланяк. І нинішня конференція – найкраща подяка Богданові й вшанування його пам’яті», − сказала Катерина Ющенко.

Від імені організаторів конференції Катерина Ющенко передала Львівській міській дитячій лікарні ноші для транспортування важкохворих дітей і оголосила про заснування стипендії імені Богдана Маланяка. Першим володарем цієї стипендії стала Мар’яна Даниляк, лікар-педіатр відділення функціональної діагностики.

Маряна_Даниляк

Гумор його ніколи не покидав

Народний депутат України Юрій Шухевич вчився разом з Богданом Маланяком, був близьким його другом. Він поділився деякими цікавими спогадами з їхнього дитинства, враженнями від зустрічей з ним уже в дорослому віці.

«Більшість з вас знає Богдана Маланяка як видатного діяча, мецената, поважну людину, яка організовувала стажування лікарів, учених в Америці тощо. А я знаю його дещо з іншого боку. Він завжди був відкритим, товариським, рухливим, моторним чоловіком, з відмінним почуттям гумору. Таким був і в молоді роки , і таким залишався до кінця свого життя», − сказав пан Шухевич.

Пригадав маленький юнацький епізод: «Був випадок, за який нам обом добряче влетіло від батьків: дітлахами ми запланували втекти на Волинь, в УПА. Але нашу спробу втечі викрили».

Один час батьки Богдана, за словами Юрія Шухевича, мешкали в с. Кам’янка, там вчився у школі. Через багато років, коли він приїхав в Україну, то поїхав у Кам’янку, зустрівся з однокласниками.

«Знаєш, Юрку, я вчився з молоденькими дівчатами, а на зустріч прийшли одні бабусі», − сказав він на зустрічі з паном Шухевичем. Гумор його ніколи не покидав.

Нові технології для порятунку хворих дітей

На Всеукраїнській конференції у Львові педіатри з різних міст України поділилися досягненнями, новими технологіями, сучасними методами діагностики у порятунку дітей з різними патологіями. Головний педіатр Львівщини Любомира Кутневич розповіла про стан розвитку дитячої медицини на Львівщині, вона й відкрила практичну частину конференції. Голова Асоціації педіатрів України, академік НАМН України, директор ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України» Юрій Антипкін доповів про стан педіатричної служби та нагальні питання поліпшення здоров’я дітей в Україні. Любов Слєпова, головний лікар ДУ НДІ педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України, розповіла про сучасні аспекти інтенсивної терапії новонароджених з вродженими вадами розвитку, а Наталія Сімчук, доцент кафедри дитячих хвороб Вінницького медичного університету ім. М. Пирогова , поділилася з колегами досвідом діагностування та лікування рідкісних хвороб у практиці педіатра на прикладі мукополісахаридозу І типу тощо.

Виступ_Шухевича

Багато уваги було присвячено й діагностиці різноманітних захворювань у дітей. Тему діагностики хвороб розкрила Вероніка Євтух, асистент кафедри променевої діагностики факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, завідувач відділенням радіології Медичного центру NOVO. Вона розповіла про сучасні методи променевої діагностики, докладно зупинившись на магнітно-резонансній і комп’ютерній томографії та на можливостях унікального діагностичного обладнання від провідних світових виробників, яке встановлено в медичному центрі.

Довідка. Богдан Маланяк народився 1930 року в Україні. В останні роки Другої світової війни разом з родиною змушений був покинути Батьківщину. У 1948 році сім’я оселилася у США. Він зробив блискучу військову кар’єру, по закінченні якої отримав ступінь у галузі ділового адміністрування.

Особливе місце в кар’єрі Богдана Маланяка посідає робота в Cedars-Sinai Medical Center (Los Angeles) на посаді віце-президента з академічних та наукових питань (загалом він віддав 37 років життя роботі в цьому медичному центрі). Після виходу на пенсію в 1994 році він продовжував консультувати у сфері охорони здоров’я та передачі технологій майже до кінця свого життя.

Серед численних нагород, які Богдан Маланяк отримав від Cedars-Sinai Medical Center протягом багатьох років, одне із чільних місць займає стипендія, яка названа іменем пана Богдана, – Malaniak Award for Excellence in Postdoctoral Research для молодих перспективних учених.

Він був засновником Українського національного хору «Кобзар» у Лос-Анджелесі й організував безліч великих заходів зі збору коштів для допомоги Україні. Крім того, він багато років був президентом та членом консультативної ради в California Association to Aid Ukraine, яка надавала гуманітарну допомогу для України.

Богдан Маланяк успішно займався проектом міжнародного співробітництва Cedars-Sinai Medical Center. Завдяки його зусиллям десятки українських лікарів та вчених стажувалися в одному із найкращих госпіталів світу − Cedars-Sinai Medical Center.

«Колеса для України», навчання фахівців – це далеко не повний перелік надання допомоги Батьківщині її вірним сином.

Оксана Вербицька