Рабарбарова весна, – рецепти пані Стефи

Є дві страви, які означають остаточну і безповоротну весну - компот і пляцок з рабарбару. І здається, ніби що може бути простіше - але все ж розкажу вам кілька своїх таємниць, бо раптом ви їх не знаєте.

     4701  

pani_stefa

 

Почнемо з ніби очевидного – компот з рабарбару.

Для компоту я чищу тільки половину стебел, інші просто добре мию, обрізаю хвостики, але рожеву шкірочку не знімаю. Це дасть майбутньому компоту ніжно-рожевий, гарненький колір.

Дуже гарно пасуватиме до рабарбарового компоту яблуко, помаранч або цитринова шкірка. А зі спецій – кілька пуп’янків гвоздики і пів чайної ложечки цинамону.

2

А ще в компот можна утилізувати залишену з зими мармоляду – тоді і цукру не даю.

Щоб компот був прозорим і без зайвих фляків – вимикаю як тільки закипів – далі він чудесно натягне смаку offline 🙂

В вистуджений компот я люблю кинути кілька кісточок леду і встромити соломинку – виходить дуже елеґанцько.

А пляцок з рабарбару – це взагалі велетенське поле для фантазії. Його можна робити з будь-якого тіста і з будь-якими додатками. Найкраще мені смакує рабарбар з трускавками, родзинками або яблуками, притрушений цинамоном.

Принагідно розкажу вам два базові переписи для пляцків, які пригодяться вам влітку.

Варіант 1. Пляцок на крухому тісті.

Це найпростіше солодке, один з тих базових переписів, які варто вміти, і на їх основі вже можна експериментувати скільки заманеться.
800 грамів борошна;
пачка маргарини;
2 яйка;
шклянка цукру;
цедра з одної цитрини;
ванільний цукор, порошок до печеня, цинамон;
ложка сметани.

Для надівання – пів шклянки будь-якої густої мармоляди, рабарбар, кілька трускавок, родзинки, горішки – будь-що, що вам смакуватиме. Ще стане в пригоді ложка сухарів або манної крупи, щоб ввібрали сік з ягід.

Перетерти борошно з маргариною. Додати цукор, ванільний цукор, порошок до печеня, жовтки, і на ложці сметани замісити туге тісто. Поставити тісто в холодильник на години зо дві.

Тим часом помити, почистити і порізати рабарбар. Запарити родзинки. Мармоляду вимішати з потертими горішками.

Намастити бритванку товщем, присипати борошном, потерти на грубій терці 2/3 тіста.

На тісто розподілити горнятко мармоляди з горішками. Зверху викласти рабарбар, пересипаний манкою або горішками. Додати родзинок.

3

Збити білки з кількома ложками цукру, намастити на верх пляцка і потерти решту тіста. Спекти при середній температурі 30-40 хвилин.

Цього разу я зробила просто відкритий пляцок, не хотілося морочитися з білками. Так що вважайте це варіантом 1-б.

4

А варіант 2 – цілком інакший. Цвібак з рабарбаром.

На кексову бритванку я беру так: зважую 5 яєць, і по їхній вазі беру таку ж кількість цукру і борошна. Також порошок до печення, ванільний цукор, цинамон і цедра з цитрини.

Запалити заздалегідь пічку, щоб добре прогрілася (170-180 *С), і вистелити форму пергаментом.

В глибокій мисці збити міксером білки, поступово додавати цукор. Як буде вже міцна піна, не перестаючи міксувати, додати спочатку по одному жовтку, а потім поступово борошно, порошок до печення, ванільний цукор, цедру… Борошна давати стільки, щоб густина суміші була як густа сметана.

Вилити в форму тісто, покласти зверху патички рабарбару і трошки їх “притопити” в тісті.

Печеться такий цвібак приблизно 45 хвилин. Готовність пробуємо сухою дерев’яною паличкою – якщо виходить суха, значить можна вимикати газ. Після цього залишити на 5 хвилин постояти в пічці, вийняти з форми, покласти на бік і лишити вистудитися.

Як вистигне – посипати цукровою пудрою і цинамоном.
.
До речі, обидва пляцки ідеально пасують до компоту. Так що – вперед по рабарбар!

P.S. А ще з рабарбару можна зварити чудесну зупку з рабарбару, перепис якої я знайшла в старій родинній книжці.

5

“Натяти гонів з ребарбарум, зняти верхні волокна, покраяти на невеличкі кусочки, залити кипячою водою та залишити на кілька хвилин на кухні. Потім відцідити, залити другою водою, дать кілька гвоздиків і кусок цинамону або ванілії і варити. Як цілком змякне, перетерти через друшляк; як треба, долити води; поцукрувати до смаку й заправити сметаною, убитою з пів ложкою муки. Хай закипить. Дуже смачна їда для всіх тих, що люблять солодкі зупи.”

6

7

Можна додати кілька яблук чи грушку.

8
Подавати з додатковою ложечкою сметанки і ложечкою мармоляди з черешень. Прикрасити м’яткою. Просто пишно!

9

Ваша пані Стефа