Святий Юр, святі воїни і ми з вами

У Львові відкрили виставку ликів найулюбленіших українських святих

     2577  

Найдавніша вціліла українська ікона «Юрій Змієборець», яка є хрестоматійною в українському мистецтві, увійшла до нової виставки «Юрій Змієборець» і святі воїни», що відкрилася у Національному музеї у Львові.

Ідеться про ікону ХІV століття зі села Станилі (хоча, згідно з думками деяких фахівців, вона може бути датованою і кінцем ХІІІ століття) із рідкісним, окрім усього іншого, зображенням Юрія на чорному коні (зазвичай, цього коня малюють білим). Щоправда, цю ікону багато хто бачив і раніше, бо вона є однією з чільних у постійній експозиції музею, але в контексті тематичного заходу набула вагомішого звучання.

Як розповіла на відкритті виставки її куратор, завідувачка відділу давньоукраїнського мистецтва Марія Гелитович, задум підготувати таку експозицію з ликів святих воїнів в українському іконописі ХIV – ХІХ століть виник кілька років тому і в контексті сучасних подій в Україні набув особливого звучання. «Культ святих звитяжців розвинувся на території України вже від часів Київської Русі, про що свідчать найдавніші пам’ятки сакрального мистецтва, – розповіла Марія Гелитович. – Українські князі у хрещенні найчастіше обирали собі імена святих воїнів, зводили на їхню честь храми. До цих образів не раз вдавалися  й очільники визвольних змагань подальших періодів української історії».

Цікаво, що образ святого Юрія, якого зображали не лише Змієборцем, а й із житійним циклом та як пішого воїна-святотерпця (до речі, в колекції музею є понад сотня  ікон із Юрієм) українці шанували найбільше. Зрештою, як і святого Михаїла, що воював із нечистю та захищав на полі бою. Також  у центрі уваги, хай і значно рідше, опинялися Дмитрій, Микита, Федір, Євстахій  та перші українські святі воїни-страдники Борис і Гліб.

Більшість ікон виставлено уперше. Варте уваги, що часто йдеться про раритетні пам’ятки, частина з яких була відкрита під час реставрації з-під пізніших перемалювань.

Ярина Коваль


Фото  Ярини Коваль